Cena ropy przy sześcioletnim minimum – raport surowcowy

Cena ropy przy sześcioletnim minimum – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor czerwony. Spadały ceny surowców energetycznych, metali szlachetnych (oprócz palladu), a także zbóż oraz większości tzw. soft commodities. Indeks CRB zanotował spadek o 1,34% do poziomu 214,99 pkt. Wśród liderów zniżek znalazły się ceny ropy naftowej WTI, soi, pszenicy oraz soku pomarańczowego. Na plus udało się natomiast wyjść notowaniom m.in. palladu, bawełny oraz drewna i mięsa.

Pesymizm na rynku ropy

Na rynku ropy naftowej inwestorom nadal daleko jest do optymizmu. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła wczoraj o ponad 3%, schodząc wyraźnie poniżej poziomu 45 USD za baryłkę. Tym samym, notowania tego gatunku ropy zamknęły się na najniższym poziomie od prawie 6 lat.

Wczoraj uwagę inwestorów na rynku tego surowca przyciągnął cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), dotyczący zapasów ropy naftowej w USA. Według departamentu, w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny wyraźnie wzrosły – tym razem o niecałe 9 mln baryłek. W rezultacie, poziom zapasów ropy w USA wyniósł 407 mln baryłek – to ich najwyższy poziom od co najmniej 1982 r., a więc od czasu rozpoczęcia publikowania takich danych przez DoE.

Do pesymizmu na rynku ropy naftowej z pewnością przyczyniły się także opublikowane ostatnio prognozy banków inwestycyjnych dotyczące właśnie cen tego surowca. Według Goldman Sachs, w pierwszej połowie tego roku cena ropy WTI będzie poruszać się w okolicach 40 USD za baryłkę, a może nawet zejść na jakiś czas poniżej tego poziomu. Z kolei Barclays mocno obciął prognozy średniej ceny ropy naftowej w 2015 r. Prognoza dla ropy Brent została obniżona z 72 USD do 44 USD za baryłkę, z kolei prognoza dla ropy WTI – z 66 USD do 42 USD za baryłkę.

Wygląda na to, że notowania ropy naftowej będą jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy poruszały się pod presją podaży. Wynika to z sytuacji fundamentalnej, czyli prawdopodobnego utrzymania się nadwyżki ropy naftowej w I połowie bieżącego roku.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Pszenica wciąż pod presją podaży

Strona podażowa dominuje również na rynku zbóż w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj liderem spadków była pszenica, która potaniała o 2,6%. Bezpośrednią przyczyną tej przeceny były prognozy pogody w USA, które zapowiadają obfite deszcze na terenach uprawy pszenicy w tym kraju. To zaś może doprowadzić do dużej produkcji pszenicy i zwiększenia podaży tego zboża, która i tak już jest duża.

Kolejną przyczyną trwającej już kilka tygodni przeceny pszenicy jest odreagowywanie wcześniejszych wzrostów wywołanych informacjami o spadku eksportu tego zboża z Rosji i Ukrainy. Ostatecznie taki spadek faktycznie nastąpi, jednak najwidoczniej inwestorzy uznali, że przy tak dobrze zaopatrzonym rynku nie będzie to miało większego znaczenia.

Obecnie notowania pszenicy w USA znajdują się na najniższym poziomie od października ub.r. Dotarły one do okolic psychologicznej bariery w rejonie 500 USD za 100 buszli. W październiku ub.r. zejście poniżej tej bariery doprowadziło do wyraźnego ożywienia na rynku pszenicy, gdyż cena amerykańskiego zboża zaczęła być konkurencyjna dla pszenicy z innych części świata. Tym razem to również może być czynnik, który zatrzyma spadek cen tego zboża.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Polscy przedsiębiorcy przekonują się do faktoringu
Next Co nam chce powiedzieć FED? - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Kolejne cięcie cen sprzedaży ropy naftowej przez OPEC – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych widać było wyraźną przewagę koloru czerwonego. Spadały ceny surowców energetycznych (oprócz gazu ziemnego), metali przemysłowych i szlachetnych, a także zdecydowanej większości towarów rolnych. Indeks CRB zakończył

Analizy surowców 0 Comments

Ceny zbóż spadają przed raportem USDA

Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi dzisiaj kierują się na południe. W dużej mierze jest to rezultat oczekiwań związanych z dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Comiesięczny raport departamentu ma pojawić się

Analizy surowców 0 Comments

EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen

Analizy surowców 0 Comments

Spokojna zniżka na zbożach przed raportem USDA

Od początku bieżącego tygodnia notowania kukurydzy, soi i pszenicy znajdują się pod presją podaży. Dzisiaj spadek cen tych zbóż jest jednak delikatny, bowiem inwestorzy nastawiają się przede wszystkim na to,

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych było wyjątkowo spokojnie. Wszystko za sprawą zamkniętych giełd w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ze względu na obchodzone tam święta. W związku z tym, główne towary

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź