Zapowiedź utrzymania stóp atrakcyjna dla inwestorów

Zapowiedź utrzymania stóp atrakcyjna dla inwestorów

Zapowiedź utrzymania stóp atrakcyjna dla inwestorów O sytuacji na polskim rynku obligacji oraz perspektywach dla funduszy pieniężnych rozmawiamy z Andrzejem Czarneckim, zarządzającym funduszami obligacji Union Investment TFI.

Obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu RPP była zaskoczeniem?

AC: Poniekąd tak, bo rynek oczekiwał, że obniżka rozłoży się w czasie. Dużo ważniejsza okazała się natomiast zapowiedź prezesa NBP, Marka Belki, że to ostatnie cięcie w tym cyklu. Taki komentarz po decyzji Rady Polityki Pieniężnej spowodował silną przecenę na polskim rynku obligacji. Dotknęła ona w różnym stopniu całej krzywej rentowności, przy czym długi koniec znalazł się dodatkowo pod presją niezbyt dobrego sentymentu do obligacji długoterminowych w naszym regionie. Rentowność polskich papierów 10-letnich przekroczyła już 2,5%, wracając do poziomu z początku roku.

Czy w tym roku możliwy jest powrót rentowności polskich obligacji poniżej progu 2 procent?

AC: Nie można wykluczyć takiego scenariusza, jednak w dużej mierze zależy to od tego, jak będą się „rozlewały” środki dodrukowywane przez Europejski Bank Centralny w ramach programu skupu aktywów. Niestety nie sposób przewidzieć, czy i jaka część tych środków trafi na polski rynek długu. Jako pozytywny symptom można natomiast odczytywać zachowanie się kursu EUR/PLN zaraz po obniżce stóp przez RPP. Również zapowiedź utrzymania stopy referencyjnej na poziomie 1,5% jest bardzo pozytywną informacją z punktu widzenia inwestora ze strefy euro.

Tegoroczne stopy zwrotu z funduszy pieniężnych można określić jako bardzo dobre. A jakie są perspektywy dla tych funduszy do końca tego roku?

AC: Jak zasygnalizowałem, będzie to zależało od globalnego sentymentu inwestorów. Jednak niezależnie od zainteresowania zagranicznych graczy naszymi obligacjami trzeba pamiętać, że w środowisku niskich stóp procentowych, gdy spadają wskaźniki WIBOR, trudno oczekiwać bardzo wysokich stóp zwrotu z rozwiązań pieniężnych. Mimo wszystko tegoroczna prognoza na poziomie 2-3%, w zależności od rodzaju funduszu, prezentuje się atrakcyjnie w porównaniu do lokat bankowych.

Pytanie na koniec: czy niższe stopy procentowe rzeczywiście wspomogą wzrost gospodarczy?

AC: Jest na to spora szansa. W ostatnim Raporcie o inflacji NBP prognoza wzrostu PKB w Polsce w 2015 r. została podniesiona do 2,7-4,2%, co jest wysoką wartością w stosunku do ostatniej projekcji przewidującej 2,0-3,7%. Pozytywne prognozy dla polskiego PKB dotyczą także lat 2016-2017 i co ważne, w dalszym ciągu przy niskiej inflacji. Warto dodać, że poprawy koniunktury gospodarczej oczekuje także bank centralny strefy euro. Pewne jest, że jeśli koniunktura gospodarcza w Europie zacznie się poprawiać, skorzysta na tym także Polska.

Union Investment TFI

Previous Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?
Next Przegląd poranny 12 marca

Może to Ci się spodoba

Wiadomości

Smart Home z realme coraz bardziej funkcjonalny. Firma przejmuje kolejne rynki

realme to nie tylko smartfony i inteligentne zegarki śledzące funkcje życiowe – to również urządzenia typu smart-home. W ostatnim czasie na rynku elektronicznym zaroiło się od nowoczesnych produktów, których celem

Wiadomości

Wzrost cen energii elektrycznej nieunikniony

W lipcu ceny energii elektrycznej wzrosły o 0,4 proc. To efekt wprowadzenia opłaty OZE, która ma sfinansować nowy system wsparcia dla tych źródeł. Mimo to ceny prądu były niższe o 1,5 proc. niż

Wiadomości

W przyszłym roku zmienią się zasady segregacji elektrośmieci

Zgodnie z unijnymi wymogami do 2021 roku Polska musi osiągnąć 65-procentowy poziom zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Obecnie zaledwie jedna trzecia elektroodpadów jest poddawana recyklingowi. Nowe przepisy, które wejdą

Lokaty

Jak działają lokaty strukturyzowane?

Banki nieustannie prześcigają się a atrakcyjnych ofertach. Tak naprawdę propozycje są mniej więcej na tym samym poziomie, jednak sposób ich prezentowania przyciąga różnych klientów. Jedną z propozycji jest lokata strukturyzowana.

Gospodarka

Dla złotego Grecja ważniejsza niż PMI

Czerwiec przyniósł wyraźny wzrost aktywności w polskim sektorze przemysłowym, co sugeruje, że okres zadyszki nasza gospodarka ma już za sobą. Nie przekłada się to jednak na notowania złotego. Rynek walutowy

Wiadomości

Unia Europejska coraz bliżej zakazu geoblokowania

Jeszcze w tym roku Unia Europejska może ostatecznie przyjąć przepisy, które zakażą geoblokowania. Sprzedawcy i sklepy internetowe nie będą mogli już odmawiać wysłania towaru zagranicznym klientom ze względu na kraj ich pochodzenia. Ma