Ważna będzie reakcja na popołudniowe dane z USA – Raport dzienny FX
Kumulacja ważnych publikacji przypada na dziś i jutro, bo w czwartek Amerykanie świętują Dzień Dziękczynienia, a część z nich najpewniej zafunduje sobie dłuższy weekend. I tak już o godz. 14:30 mamy rewizję danych nt. PKB za III kwartał (oczekiwania 3,3 proc.), oraz publikowane przy okazji dane nt. wskaźnika cenowego PCE Core (oczek. 1,4 proc. kw/kw). O godz. 15:00 napłyną dane z sektora nieruchomości – indeksy cenowe CaseShillera i FHFA za wrzesień – a o godz. 16:00 regionalny odczyt indeksu z FED z Richmond, oraz listopadowe dane nt. zaufania konsumentów wg. Conference Board (szac. 96 pkt.).
Biorąc pod uwagę, że koszyk dolara BOSSA USD powrócił w okolice istotnego w długim terminie poziomu 74,73 pkt. (głównie za sprawą cofnięcia się USD/JPY, które było z kolei echem spadku na indeksie Nikkei), kluczowa staje się reakcja na dzisiejsze i jutrzejsze dane makro z USA. Da ona odpowiedź na pytanie, na ile prawdopodobny może być wyraźniejszy spadek poniżej rejonu 74,70 pkt., który dałby pretekst do rozbudowywania głębszej korekty na dolarze. Na razie szanse wydają się być wyrównane…
Wykres dzienny BOSSA USD
W przypadku EUR/USD naruszenie wskazywanego wczoraj oporu na 1,2438 (minimum z 3 listopada) było nieznaczne (maksimum 1,2444), po czym rynek zdaje się zawracać na południe. Opublikowane dzisiaj ostateczne dane nt. PKB w Niemczech za III kwartał, były zgodne z szacunkami na poziomie 0,1 proc. kw/kw i 1,2 proc. r/r). Z kolei indeks zaufania we francuskim biznesie wzrósł w listopadzie do 99 pkt. wobec oczekiwanych 97 pkt. Teoretycznie, zatem dane makro nie są złe, ale rynek już teraz ustawia się pod to, co może się dziać w czwartek (wstępna inflacja za listopad w Niemczech), a zwłaszcza piątek (wtedy poznamy wskaźnik HICP dla całej strefy euro). Wreszcie ogromne emocje będą towarzyszyć też posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, które jest zaplanowane na 4 grudnia.
Analiza techniczna EUR/USD sugeruje raczej dalsze osuwanie się w stronę listopadowego minimum na 1,2357, które może zostać przetestowane i być może naruszone w drugiej połowie tygodnia. Wtedy celem byłyby okolice 1,2285-1,2300 wyznaczane na bazie wykresu tygodniowego.
Wykres dzienny EUR/USD
Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz walutowy – na walutach bez większych zmian
Sytuacja na rynku walutowym w porównaniu do rynku giełdowego pozostaje dość stabilna. Pomimo napiętej sytuacji na Ukrainie nie widać dynamicznych wzrostów notowań jen czy też franka szwajcarskiego. Dość stabilne pozostają
Przegląd poranny 4 listopada
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA eurodolar konsolidował w zakresie 1,2470-1,2509 USD. Analogiczną stabilizacje obserwowaliśmy na większości par walutowych, jednak warto zwrócić uwagę m.in. na silne zwyżki pary EUR/SEK.
Rynek czeka na impulsy – Raport dzienny FX
Dzisiejszy kalendarz jest ubogi – uwagę zwraca jedynie mało…znacząca publikacja szacunkowego indeksu PMI dla usług. Dane dla przemysłu poznaliśmy w ubiegłym tygodniu i nieco rozczarowały. Niemniej rynek zdaje się bardziej
SEK przed zapiskami Riksbanku
Jutro o godz. 9:30 opublikowane zostaną zapiski z ostatniego posiedzenia szwedzkiego Riksbanku. Dla rynku istotny będzie przebieg dyskusji na tym posiedzeniu, gdyż może pokazać relatywną siłę, bądź słabość „gołębiego” skrzydła,
Chińskie wpływy – Raport dzienny FX
Dzisiaj rano najczęściej cytowanym wydarzeniem jest inflacja w Chinach, która wpisuje się w globalną tendencję do niskich odczytów. I tak dane za styczeń wskazały na wyhamowanie wskaźnika CPI do 0,8
EUR/USD: brak wyraźnego kierunku
Notowania EUR/USD powróciły pod wsparcie na 1,0720, zachowując się ostatnimi czasy dość chaotycznie. Obecnie należy założyć, że kurs znajduje się w konsolidacji między poziomami 1,0820 – 1,0520. W jej ramach

