Wady i zalety zakupu własnego mieszkania
Według panujących w Polsce stereotypów po zakończeniu edukacji należy znaleźć pracę, kupić mieszkanie i mieć dzieci. Bez wątpienia zakup własnej nieruchomości ma wiele zalet, ale warto zwrócić uwagę także na jego wady. Home Broker wziął pod lupę transakcję zakupu mieszkania i przeanalizował jej plusy oraz minusy.
Największą zaletą posiadania własnego mieszkania jest fakt, że raz kupione pozostaje składnikiem majątku. Można je w dowolnym momencie spieniężyć, wynająć by generowało dochód albo zostawić i przekazać w spadku. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, to po spłacie będzie ono w 100 proc. nasze. Zakup mieszkania to po prostu inwestycja w budowanie własnego majątku. Wynajmując nieruchomość choćby i 50 lat, nie stajemy się właścicielem nawet w najmniejszej części.
Wolnoć Tomku w swoim domku
Niebagatelnym plusem bycia właścicielem nieruchomości jest możliwość dowolnej jej aranżacji. W wybranym momencie można przeprowadzić remont, zmienić układ pomieszczeń (oczywiście pod warunkiem otrzymania zgody wspólnoty) czy odnowić łazienkę. W mieszkaniu wynajętym możliwości są mocno ograniczone i zależne od preferencji oraz nastawienia właściciela.
Niektórzy kupujący mieszkania liczą jeszcze na wzrost jego wartości i w długim terminie faktycznie ma to sens, ale należy pamiętać o tym, że rynek ma cykle jak i cała gospodarka i ceny nie zawsze rosną. Lepiej więc zakup nieruchomości przeznaczonej na zamieszkanie traktować jako lokata, a nie jako inwestycja. Oceniając opłacalność zakupu mieszkania należy pamiętać o uwzględnianiu w obliczeniach odsetek i prowizji przy kredycie, ale już spłacanego kapitału nie powinniśmy liczyć, bo on pozostaje w mieszkaniu, którego właścicielem się stajemy. Dla wielu osób najbardziej liczy się jednak to, czego nie da się policzyć ani zmierzyć: komfort i stabilizacja posiadania własnego mieszkania. Tu nie ma strachu przed problemami z właścicielem nieruchomości, poszukiwaniem kolejnego mieszkania po wygaśnięciu umowy itd.
Nie ma róży bez kolców
Po stronie wad zakupu mieszkania należy przede wszystkim wymienić znaczne ograniczenie mobilności w stosunku do wynajmu. W przypadku zmiany pracy czy nieoczekiwanego powiększenia się rodziny, może okazać się, że pojawi się chęć przeprowadzki. Nie jest to jednak takie proste, bo sprzedaż i zakup kolejnego mieszkania to operacja bardziej skomplikowana niż w wypadku najmu, na dodatek kosztowna. Należy bowiem pamiętać o opłatach transakcyjnych związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zakup mieszkania jest trudniejszy niż jego wynajęcie, bo mamy tu do czynienia z wysoką barierą wejścia związaną z wysokimi cenami nieruchomości. Dla trzyosobowej rodziny minimum to 50-55 mkw., co w dużym mieście oznacza wydatek na poziomie co najmniej 200-250 tys. złotych. Nie każdy dysponuje takim zapasem gotówki, więc Polacy często posiłkują się pieniędzmi banku (liczba czynnych umów kredytu hipotecznego w Polsce to prawie 1,9 mln), co wiąże się z kosztami. Z jednej strony mamy nieprzewidywalne (bo zależne od stóp procentowych) odsetki, a z drugiej prowizje i obowiązkowe ubezpieczenia. Dodatkowo należy pamiętać o obowiązkowym wkładzie własnym. Sumując wszystkie wydatki należy liczyć się z tym, że przy zakupie na rynku wtórnym mieszkania za 200 tys. zł potrzebujemy około 40 tys. zł gotówki.
Pamiętaj o kosztach
A te 40 tys. to tylko koszty związane z kredytem i samą transakcją. Zwykle mieszkanie trzeba jeszcze urządzić i doposażyć, a czasami wyremontować. W trakcie użytkowania mieszkania też należy liczyć się z wydatkami na bieżące naprawy czy inwestycje. W niektórych wypadkach zaboleć mogą też koszty bieżące związane np. z podatkiem od nieruchomości oraz ewentualnie użytkowaniem wieczystym. W wynajętym mieszkaniu koszty te będą niższe.
Utrudnieniem może być też dostępność samych kredytów. Banki coraz bardziej wnikliwie analizują profil klienta i bez umowy o pracę o pożyczkę jest trudno. W przypadku najmu też należy posiadać zdolność do regularnej spłaty czynszu, ale nie jest to tak sformalizowane jak w przypadku kredytów. W przypadku lokalu kupionego na kredyt nie wolno też zapominać o ryzyku wzrostu raty kredytowej i ryzyko to dotyczy nie tylko kredytów we franku szwajcarskim, ale też zadłużenia w złotych.
Marcin Krasoń
Home Broker
Może to Ci się spodoba
Gdzie urządza się lofty?
Od niedawna na rynku nieruchomości zauważa się dość poważne zainteresowanie loftami. Są to pokaźne, otwarte przestrzenie, które urządzić można w dowolny sposób. Od decyzji właściciela zależy, gdzie staną ściany działowe
TOP 5 błędów popełnianych przez osoby kupujące mieszkanie
Jak szacują eksperci, popyt na mieszkania w Polsce – mimo wyższego wkładu własnego – raczej nie spadnie. Głód mieszkań trwa w najlepsze, a nabywcy lokali popełniają szkolne błędy za które
Zainwestuj w samodzielne życie
Większość młodych Polaków czeka od kilku do nawet kilkunastu lat zanim rozpocznie samodzielne życie. W rodzinnym domu mieszka ponad 73% osób w wieku od 18 do 25 lat oraz 42%
Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie
Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od
Jak ocenić wartość mieszkania?
Wycena mieszkania jest niezbędna, gdy chcemy ubiegać się o pożyczkę z zabezpieczeniem w formie posiadanej nieruchomości lub usiłujemy ją sprzedać. Jak można określić wartość mieszkania? Rzetelne oszacowanie wartości mieszkania jest
Dużo mieszkań w Zielonej Górze
Zielonogórzanie mają w czym wybierać. W 2015 i 2016 r. na lokalnym rynku nieruchomości tylko przy ulicach Staszica, Moniuszki i Obywatelskiej powstanie łącznie blisko 500 mieszkań, a cena za mkw.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!