Wady i zalety zakupu własnego mieszkania

Wady i zalety zakupu własnego mieszkania

Według panujących w Polsce stereotypów po zakończeniu edukacji należy znaleźć pracę, kupić mieszkanie i mieć dzieci. Bez wątpienia zakup własnej nieruchomości ma wiele zalet, ale warto zwrócić uwagę także na jego wady. Home Broker wziął pod lupę transakcję zakupu mieszkania i przeanalizował jej plusy oraz minusy.

Największą zaletą posiadania własnego mieszkania jest fakt, że raz kupione pozostaje składnikiem majątku. Można je w dowolnym momencie spieniężyć, wynająć by generowało dochód albo zostawić i przekazać w spadku. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, to po spłacie będzie ono w 100 proc. nasze. Zakup mieszkania to po prostu inwestycja w budowanie własnego majątku. Wynajmując nieruchomość choćby i 50 lat, nie stajemy się właścicielem nawet w najmniejszej części.

Wolnoć Tomku w swoim domku

Niebagatelnym plusem bycia właścicielem nieruchomości jest możliwość dowolnej jej aranżacji. W wybranym momencie można przeprowadzić remont, zmienić układ pomieszczeń (oczywiście pod warunkiem otrzymania zgody wspólnoty) czy odnowić łazienkę. W mieszkaniu wynajętym możliwości są mocno ograniczone i zależne od preferencji oraz nastawienia właściciela.

Niektórzy kupujący mieszkania liczą jeszcze na wzrost jego wartości i w długim terminie faktycznie ma to sens, ale należy pamiętać o tym, że rynek ma cykle jak i cała gospodarka i ceny nie zawsze rosną. Lepiej więc zakup nieruchomości przeznaczonej na zamieszkanie traktować jako lokata, a nie jako inwestycja. Oceniając opłacalność zakupu mieszkania należy pamiętać o uwzględnianiu w obliczeniach odsetek i prowizji przy kredycie, ale już spłacanego kapitału nie powinniśmy liczyć, bo on pozostaje w mieszkaniu, którego właścicielem się stajemy. Dla wielu osób najbardziej liczy się jednak to, czego nie da się policzyć ani zmierzyć: komfort i stabilizacja posiadania własnego mieszkania. Tu nie ma strachu przed problemami z właścicielem nieruchomości, poszukiwaniem kolejnego mieszkania po wygaśnięciu umowy itd.

Nie ma róży bez kolców

Po stronie wad zakupu mieszkania należy przede wszystkim wymienić znaczne ograniczenie mobilności w stosunku do wynajmu. W przypadku zmiany pracy czy nieoczekiwanego powiększenia się rodziny, może okazać się, że pojawi się chęć przeprowadzki. Nie jest to jednak takie proste, bo sprzedaż i zakup kolejnego mieszkania to operacja bardziej skomplikowana niż w wypadku najmu, na dodatek kosztowna. Należy bowiem pamiętać o opłatach transakcyjnych związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zakup mieszkania jest trudniejszy niż jego wynajęcie, bo mamy tu do czynienia z wysoką barierą wejścia związaną z wysokimi cenami nieruchomości. Dla trzyosobowej rodziny minimum to 50-55 mkw., co w dużym mieście oznacza wydatek na poziomie co najmniej 200-250 tys. złotych. Nie każdy dysponuje takim zapasem gotówki, więc Polacy często posiłkują się pieniędzmi banku (liczba czynnych umów kredytu hipotecznego w Polsce to prawie 1,9 mln), co wiąże się z kosztami. Z jednej strony mamy nieprzewidywalne (bo zależne od stóp procentowych) odsetki, a z drugiej prowizje i obowiązkowe ubezpieczenia. Dodatkowo należy pamiętać o obowiązkowym wkładzie własnym. Sumując wszystkie wydatki należy liczyć się z tym, że przy zakupie na rynku wtórnym mieszkania za 200 tys. zł potrzebujemy około 40 tys. zł gotówki.

Pamiętaj o kosztach

A te 40 tys. to tylko koszty związane z kredytem i samą transakcją. Zwykle mieszkanie trzeba jeszcze urządzić i doposażyć, a czasami wyremontować. W trakcie użytkowania mieszkania też należy liczyć się z wydatkami na bieżące naprawy czy inwestycje. W niektórych wypadkach zaboleć mogą też koszty bieżące związane np. z podatkiem od nieruchomości oraz ewentualnie użytkowaniem wieczystym. W wynajętym mieszkaniu koszty te będą niższe.

Utrudnieniem może być też dostępność samych kredytów. Banki coraz bardziej wnikliwie analizują profil klienta i bez umowy o pracę o pożyczkę jest trudno. W przypadku najmu też należy posiadać zdolność do regularnej spłaty czynszu, ale nie jest to tak sformalizowane jak w przypadku kredytów. W przypadku lokalu kupionego na kredyt nie wolno też zapominać o ryzyku wzrostu raty kredytowej i ryzyko to dotyczy nie tylko kredytów we franku szwajcarskim, ale też zadłużenia w złotych.

1

Marcin Krasoń

Home Broker

Previous Komentarz makro-walutowy
Next Skandi FX: czarne (jak ropa) chmury zbierają się nad NOK

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Gdzie urządza się lofty?

Od niedawna na rynku nieruchomości zauważa się dość poważne zainteresowanie loftami. Są to pokaźne, otwarte przestrzenie, które urządzić można w dowolny sposób. Od decyzji właściciela zależy, gdzie staną ściany działowe

Nieruchomości 0 Comments

TOP 5 błędów popełnianych przez osoby kupujące mieszkanie

Jak szacują eksperci, popyt na mieszkania w Polsce – mimo wyższego wkładu własnego – raczej nie spadnie. Głód mieszkań trwa w najlepsze, a nabywcy lokali popełniają szkolne błędy za które

Nieruchomości 0 Comments

Zainwestuj w samodzielne życie

Większość młodych Polaków czeka od kilku do nawet kilkunastu lat zanim rozpocznie samodzielne życie. W rodzinnym domu mieszka ponad 73% osób w wieku od 18 do 25 lat oraz 42%

Nieruchomości 0 Comments

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od

Nieruchomości 0 Comments

Jak ocenić wartość mieszkania?

Wycena mieszkania jest niezbędna, gdy chcemy ubiegać się o pożyczkę z zabezpieczeniem w formie posiadanej nieruchomości lub usiłujemy ją sprzedać. Jak można określić wartość mieszkania? Rzetelne oszacowanie wartości mieszkania jest

Nieruchomości 0 Comments

Dużo mieszkań w Zielonej Górze

Zielonogórzanie mają w czym wybierać. W 2015 i 2016 r. na lokalnym rynku nieruchomości tylko przy ulicach Staszica, Moniuszki i Obywatelskiej powstanie łącznie blisko 500 mieszkań, a cena za mkw.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź