Vademecum obligacji – Rolowanie

Vademecum obligacji – Rolowanie

Rolowanie obligacji to termin określający zamianę obligacji danej spółki, których termin wykupu upłynął, na nowe obligacje przez nią wyemitowane. Z punktu widzenia inwestora oznacza to przedłużenie czasu użyczenia kapitału spółce, najczęściej na nowych warunkach.

Dla emitenta oznacza to spłatę starego zobowiązania i zastąpienie go nowym, czyli przedłużenie czasu dysponowania pożyczonym od inwestora kapitałem. Możliwość rolowania obligacji, czyli z jednej strony przedłużenia inwestycji, z drugiej zaś prolongowania spłaty pożyczki, bywa korzystna dla obu stron. Pozwala na dostosowanie warunków do zmieniającej się sytuacji na rynku finansowym. Gdy koszt pieniądza rośnie, emitent podwyższa oprocentowanie obligacji z korzyścią dla ich nabywcy. Jeśli natomiast kredyt tanieje, może zaoferować warunki bardziej korzystne dla siebie. Inwestor bez zbędnych formalności lokuje pieniądze, a emitent nie musi szukać kolejnych inwestorów.

Czasem spółka zachęca posiadaczy obligacji, których termin wykupu się zbliża, do kupna nowych, oferując je na przykład po niższej cenie. Jeśli popyt na papiery dłużne jest na rynku bardzo duży, już sama możliwość zrolowania obligacji, czyli prawo do nabycia nowych papierów, bywa przywilejem dla inwestora. Ważne jest, by inwestor wiedział odpowiednio wcześniej o możliwości zrolowania kupowanych obligacji. Czasem wie o tym już w momencie ich zakupu, gdy emisja jest elementem długofalowego programu pozyskiwania przez spółkę kapitału w ten sposób – ta wiedza może być elementem zachęcającym do inwestycji.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których rolowanie nie kojarzy się z korzyściami, ale kłopotami i zagrożeniem. Dzieje się tak, gdy spółka, która wcześniej wyemitowała obligacje, nie jest w stanie wywiązać się z podjętego wobec inwestorów zobowiązania spłaty odsetek lub kapitału w wyznaczonym terminie. Każda działalność gospodarcza wiąże się bowiem z ryzykiem, które przenosi się także na inwestorów, kupujących akcje lub obligacje firm. Spółka mająca kłopoty ze spłatą obligacji stara się w pierwszej kolejności przekonać dotychczasowych inwestorów, by zgodzili się na odroczenie ich wykupu lub zapłaty odsetek. Ci zaś, po ocenie szans na odzyskanie pieniędzy w późniejszym terminie, decydują o kontynuacji inwestycji, kupując nowe obligacje, czyli przedłużając okres pożyczki, lub żądają jej spłaty. Najczęściej inwestorzy postawieni przed alternatywą odczekania na poprawę kondycji finansowej emitenta obligacji lub rozpoczęcia procedury odzyskiwania powierzonych pieniędzy na drodze prawnej, godzą się dać szansę emitentowi.

Rolowanie powoduje, że zadłużenie emitenta nie zwiększa się, podobnie jak na niezmienionym poziomie pozostaje zaangażowanie kapitałowe inwestora. Decyzja o takim przymusowym w pewnym sensie rolowaniu nie należy do łatwych i wymaga rozważenia szans powodzenia inwestycji i ryzyka jej kontynuowania. Najczęściej inwestor żąda za to zwiększone ryzyko dodatkowego wynagrodzenia – czyli na ogół wyższych odsetek.

 

Piotr Dziura
Członek Zarządu GERDA BROKER

Previous Bank Ochrony Środowiska opublikował wyniki kwartalne
Next Spadkowa sesja na EUR

Może to Ci się spodoba

Konto oszczędnościowe – praktyczny prezent świąteczny?

Grudzień to czas poszukiwania podarunków dla najbliższych. Mniejszym dzieciom można kupić zabawki, natomiast prezent wręczony nastolatkowi powinien być praktyczny. Nie masz pomysłu na ciekawy upominek? Oto niecodzienna propozycja: konto oszczędnościowe.

Finanse osobiste 0 Comments

W polskich szkołach brakuje edukacji finansowej

Młodzi ludzie nie mają wystarczającej wiedzy ekonomicznej. Dotyczy to także ubezpieczeń społecznych. Może mieć to konsekwencje w ich dorosłym życiu. Dlatego eksperci postulują, by edukację zacząć jak najwcześniej. Uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a od

Finanse osobiste 0 Comments

Transfer pieniędzy do Polski bez konta bankowego

Pracujesz za granicą i nie posiadasz tam konta bankowego? Przyczyn takiej sytuacji może być kilka: zbyt wysokie opłaty i prowizje w banku, niespełnienie wymogów formalnych bądź praca na krótki okres

Domowe finanse 0 Comments

Ekantor przyjazny dla laika

Osoby, które wciąż jeszcze odwiedzają tradycyjne kantory lub banki często robią to, choć jest to dla nich mało komfortowa sytuacja. Boją się, że zawierając transakcje za pośrednictwem Internetu utracą swoje

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy niewiele odkładają na przyszłość

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce

Finanse osobiste 0 Comments

Pozabankowa pożyczka online – czy warto?

Pozabankowe pożyczki online to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób potrzebujących pilnie gotówki, a spośród największych ich zalet wymienia się głównie dostępność oraz minimum formalności.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź