Telepraca dla ciężarnych

Ciąża to dla kobiety czas bardzo ważny. Przyczyną, dla którego usuwa się z pracy, by w całości poświęcić się dziecku. Oprócz chęci do rozwoju i kontynuowania pracy, z przyczyn zdrowotnych i dolegliwości towarzyszących temu trudnemu okresowi, nie może aktywnie żyć i zarabiać. Oprócz kobiet, które rzeczywiście ciężko przechodzą ciążę, są także takie, które uzyskują od lekarza zwolnienie, symulują złe samopoczucie, wiedzą, że posiadają więcej przywilejów niż pozostali pracownicy. Aktualny rynek pracy jest na tyle płynny, że może zapewnić przyszłym mamom pracę na odległość, chociażby w formie telepracy.

Wiele firm stara się zapewnić pomoc socjalną paniom w ciąży, lecz nie tylko. Przedsiębiorcy uważają, że są godnymi pracownikami i mogą równie dobrze spełniać swoją pracę jak pozostali. Aby jednak zwiększyć komfort i jasne przeszkody, mające miejsce w tym trudnym czasie, wyrażają zgodę na pracę na odległość. Automatycznie|Jednocześnie kobiety wciąż poszerzają swoje doświadczenia zawodowe, a pracodawca ma stałego i sprawdzonego pracownika. Nie wszyscy pracodawcy są jednak tak dobrzy, są i tacy, którzy z miejsca wysyłają kobietę ,,na chorobowe” i rozpoczynają szukanie nowego kandydata na zwolnione miejsce. A kiedy, po |upływie|zakończeniu zwolnienia, urlopu macierzyńskiego (i ewentualnie wychowawczego), zobowiązania z zastępcą zostaną zerwane.

Gdy przełożony da kobiecie wybór pracy w domu, z finansowego punktu widzenia, przyczyni się do pomniejszego wydatków na zasiłek chorobowy. Umożliwi spokojną|bezstresową pracę kobiecie w ciąży i sam będzie miał sprawdzonego pracownika. Najistotniejszy jest jednak fakt, że kobieta pozostanie czynna zawodowa, będzie na bieżąco z nowymi wiadomościami w swojej branży i zmianami w prawie.

Nie za każdym razem jednak ciężarne są chętne do pracowania. Niektóre przez wzgląd na stan zdrowia, inne zwyczajnie nie mają ochoty i chciałyby ten okres spędzić na odpoczynku. Te mniej skłonne do pracy kobiet prosi o zwolnienie. Według najnowszych badań współczynnik wystawiania takich zwolnień jest bardzo wysoki i nadal rośnie. Powodem jest brak stanowczych regulacji prawnych karania ten nagminny proceder „wyłudzania” L4.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jakich dokumentów wymaga ZUS, kiedy przekształcamy spółkę?
Next Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

Bezpodstawna nieobecność w pracy może doprowadzić w tragicznych przypadkach do anulowania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne? Najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy jest zły stan zdrowia.

Prawo pracy 0 Comments

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każdy przedsiębiorca przygotowuje spis reguł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było uczciwie taki

Prawo pracy 0 Comments

Pracownikowi przysługują dni wolne na znalezienie nowej pracy

Sytuacja pracownika, który ma na utrzymaniu członków rodziny i otrzymuje wypowiedzenie z dotychczasowej pracy, ulega znacznemu pogorszeniu. Z tego powodu przepisy prawa pracy regulują prawo do dni wolnych na poszukiwanie

Prawo pracy 0 Comments

Dochodzenie odszkodowania przez dyskryminowanego pracownika

Przepisy prawa pracy surowo definiują konsekwencje za naruszanie obowiązku równego traktowania pracowników oraz osób starających się o zatrudnienie. Osoby, które były przez pracodawcę dyskryminowane mogą żądać od niego wypłaty odszkodowania.

Prawo pracy 0 Comments

Co nowego w zatrudnianiu cudzoziemców?

Już jutro wchodzą w życie nowe ustalenia prawne dotyczące pozyskiwania pracowników obcokrajowców. Zmianie poddane zostaną najważniejsze i obowiązujące dotychczas zasady. W dużej mierze te, które dotyczyły otrzymywania zezwolenia na pracę

Prawo pracy 0 Comments

Kto uzyska dłuższy urlop wypoczynkowy?

W zgodzie z ustaleniami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy przyznawany jest po dopełnieniu kilku istotnych warunków. Okazuje się, że istnieją uprzywilejowane grupy pracowników, które dostaję więcej dni wolnych od pracy. Kiedy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź