Tania pożyczka gotówka – jak wybrać?

Tania pożyczka gotówka – jak wybrać?

Pożyczanie pieniędzy znane jest od wieków. Pierwsze kredyty powstały już w starożytności. W tym okresie nie funkcjonowały pieniędzy, dlatego pożyczało się elementy majątku, które zwracane były z niewielkim procentem. W momencie, gdy pieniądze weszły do użytku, pożyczki stały się powszechniejsze. Rozwój bankowości sprawił, że powszechne stały się rozliczenia bezgotówkowe w postaci poświadczonych pism. Ludzie, zamiast trzymać pieniądze w domu, zaczęli wpłacać je do banków, a to wpłynęło na rozwój gospodarki. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele różnych produktów finansowych. Najbardziej znane to kredyty bankowe i pożyczki bankowe. Czym się różnią? Czy lepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy, czy zdecydować się na pożyczkę?

Kredyt bankowy a pożyczka bankowa – różnice

Dla wielu osób kredyt gotówkowy i pożyczka to takie same produkty finansowe. Tak jednak nie jest. Oba produktu mają wspólne cechy, ale jest między nimi wiele różnic. Kredyt bankowy to zobowiązanie między bankiem a kredytobiorcą, który pożycza określoną kwotę pieniędzy, przeznaczonych na ustalony cel. Kredyt podlega przepisom prawa bankowego, są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, umowa jest zawsze odpłatna, musi mieć formę pisemną. W przypadku kredytu gotówkowego pożyczone środki muszą być przeznaczone na konkretny cel np. zakup samochodu czy remont mieszkania. Kredyty udzielane są osobom, które mają zdolność kredytową oraz dobrą historię w bazach kredytowych. Procedury przy udzielaniu kredytów są czasochłonne, wymagają okazania wielu dokumentów. Pożyczki podlegają przepisom Kodeksu Cywilnego, a także Ustawie o kredycie konsumenckim. Umowa nie musi mieć formy pisemnej, pożyczkodawca zobowiązuje się do przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej kwoty lub innej rzeczy i oddania jej w ustalonym terminie. Pożyczka gotówkowa może być udzielana nie tylko przez banki, ale również przez dowolne podmioty np. firmy pozabankowe i osoby prywatne. Warto również pamiętać, że umowa pożyczki może, ale nie musi być odpłatna. Pożyczkobiorca nie musi podawać celu pożyczki, pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel. Pożyczkę można otrzymać w ten sam dzień, w który złożono wniosek. Udzielenie kredytu gotówkowego wymaga większych formalności, dlatego cały proces trwa dużo dłużej. Niestety, kwota pożyczki gotówkowej jest niższa niż w przypadku kredytu, a okres spłaty krótszy.

Jakie cechy wspólne mają pożyczki i kredyty gotówkowe

Oba produkty polegają na zaciągnięciu długu i regularnym spłacaniu rat. Umowa w obu przypadkach może być zawarta w formie pisemnej. Cechą wspólną jest maksymalna wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek. Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki, klient zobowiązany jest do zwrotu zobowiązania w ratach, w określonym w umowie czasie. Brak spłaty pozwala skorzystać z podobnych ścieżek prawnych, pozwalających wyegzekwować spłatę długu.

Pożyczka gotówkowa czy kredyt – co wybrać

Osoby, które potrzebują pieniędzy, powinny zastanowić się, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie tani kredyt gotówkowy, czy pożyczka bankowa. Warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • czy pieniądze potrzebne są na już;
 • czy pieniądze mają być przeznaczone na dowolny cel;

Jeżeli tak, warto wybrać pożyczkę gotówkową. Procedury ograniczone są do minimum, a zdolność kredytowa nie jest szczegółowa weryfikowana. W przypadku, gdy potrzebna jest większa suma pieniędzy np. na zakup domu, warto pomyśleć o kredycie bankowym. Warto jednak pamiętać, że procedury będą trwały nawet kilka tygodni, ale dzięki temu możliwe będzie uzyskanie produktu o lepszych warunkach.

Jak wybrać tanią pożyczkę lub kredyt gotówkowy?

Kredyty udzielane są przez banki, pożyczki gotówkowe przez banki i instytucje finansowe. Aby produkt był opłacalny, trzeba dobrze wybrać pożyczkodawcę. Warto porównać ofertę kilku banków i wziąć pod uwagę takie elementy jak:

 • całkowita kwota kredytu,
 • maksymalna kwota kredytu gotówkowego,
 • całkowity koszt kredytu, czyli prowizja, odsetki, ubezpieczenie kredytu gotówkowego,
 • oprocentowanie kredytu gotówkowego,

 • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,

Dobrym sposobem na znalezienie taniego kredytu czy pożyczki jest skorzystanie z rankingów i porównywarek, dostępnych w internecie. Kalkulator kredytu gotówkowego pozwoli obliczyć wielkość kosztów kredytowych. Najtańszy kredyt gotówkowy ma w swojej ofercie bank Citi Handlowy. Pożyczkę od 1000 do 15 000 zł można załatwić online, bez wychodzenia z domu. RRSO dla nowych klientów wynosi 13,63%. Pozostałe cechy pożyczki to:

 • Okres kredytowania nawet do 8 lat,
 • Oprocentowanie zmienne 9,99%,
 • Dowolny cel kredytowania,
 • Szybki proces online,
 • Możliwość ubezpieczenia spłaty pożyczki.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba wejść na stronę banku, wypełnić wniosek i potwierdzić swoją tożsamość. Kolejnym krokiem jest dodanie dokumentu dochodowego i czekanie na decyzję banku. Tyle wystarczy, aby otrzymać pieniądze na dowolny cel. 

Przykład reprezentatywny dla Pożyczki Gotówkowej online dla nowych klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,63%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 26 000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 33 382,39 zł, oprocentowanie zmienne 9,99%, całkowity koszt pożyczki 7 382,39 zł (w tym: prowizja 1 430,00 zł, odsetki 5 952,39 zł, opłata miesięczna 0,00 zł), 47 miesięcznych równych rat w wysokości 696,00 zł oraz ostatnia rata wyrównująca 670,39 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 4 Sierpnia 2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Previous Wakacje kredytowe - czy to się opłaca?
Next Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Private Bank – nowoczesna bankowość klasy premium

Od chwili, gdy banki prywatne otworzyły dla klientów swe podwoje przed ponad trzystu laty, uważane są za instytucje finansowe oferujące najbardziej kompleksowy zakres usług, których realizacja zawsze stoi na najwyższym

Bankowość 0 Comments

W przyszłym roku znacząco spadnie rentowność polskich banków

Ustawa dotycząca zwrotu części tzw. spreadów posiadaczom kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, nowy podatek bankowy oraz malejące przychody z tytułu operacji kartowych powodują, że przyszłoroczna rentowność krajowych banków będzie znacznie niższa niż

Bankowość 0 Comments

Wolontariat pracowniczy – dlaczego firmy chcą pomagać?

Jak pokazują badania, wolontariat pracowniczy staje się coraz popularniejszy w Polsce i jest realizowany przez coraz więcej działających na naszym rynku firm. Jedną z najstarszych tego typu inicjatyw jest program

Bankowość 0 Comments

„Jestem Prosumentem”. Outdoorowa kampania Fundacji Banku Ochrony Środowiska

Startuje ogólnopolska kampania billboardowa Fundacji BOś, która potrwa do 30 października. Nośniki z hasłem „Jestem Prosumentem” pojawią się w 16 miastach wojewódzkich. Billboardy zaprojektował znany grafik – Andrzej Pągowski. Za

Bankowość 0 Comments

Santander Consumer Bank: sprzedaż ratalna w internecie będzie rosła

Liczba Polaków kupujących przez internet regularnie wzrasta. O portfele klientów rywalizują również banki działające na rynku sprzedaży ratalnej. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, wartość polskiego rynku e-commerce może obecnie sięgać 30

Bankowość 0 Comments

Zmiana oferty lokat powitalnych

Od 11 lutego 2015 r. zmianie ulega oprocentowanie następujących ofert lokat internetowych: neoLOKATA 3M – nowo otwierane lokaty oprocentowane będą 2,7% w skali roku, neoLOKATA 6M, neoLOKATA 12M, neoLOKATA 24M

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź