Szybkie tempo zasiewów kukurydzy w USA – raport surowcowy

Szybkie tempo zasiewów kukurydzy w USA – raport surowcowy

W poniedziałek nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Indeks CRB zanotował symboliczny spadek o 0,05% do poziomu 227,84 pkt. Ten neutralny wynik był rezultatem spadku cen ropy naftowej, miedzi oraz niektórych towarów rolnych, przy jednoczesnym wzroście notowań metali szlachetnych oraz większości zbóż.

Dobre warunki do zasiewów kukurydzy w USA

Pod wyraźną presją podaży utrzymują się notowania kukurydzy. Cena tego zboża w minionym tygodniu kontynuowała kilkutygodniowy ruch spadkowy, a początek bieżącego tygodnia przynosi dalsze osuwanie się cen tego zboża w dół.

Spadek cen kukurydzy w Stanach Zjednoczonych ma uzasadnienie fundamentalne. Podaż tego zboża jest duża po ubiegłorocznych obfitych zbiorach, a obecnie konkurencją dla zboża z USA jest kukurydza z Ameryki Południowej, której zbiory dobiegają już powoli końca.

Co więcej, perspektywy tegorocznych zbiorów w Stanach Zjednoczonych również są dobre. O ile jeszcze kilka tygodni temu obawiano się, że pogoda pokrzyżuje plany zasiewów zbóż w USA, to ostatnio warunki meteorologiczne na terenach uprawy kukurydzy są wręcz idealne do zasiewów.

Wczoraj amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podał zresztą, że na razie zasiewy przebiegają wyjątkowo sprawnie. W swoim cotygodniowym raporcie departament podał, że farmerzy zasiali kukurydzę już na 55 procentach planowanego areału (stan na minioną niedzielę). Oznacza to znaczące przyspieszenie tempa zasiewów – wzrost w porównaniu do wcześniejszego tygodnia wyniósł aż 36 punktów procentowych. Jest to także wynik znacznie lepszy niż 5-letnia średnia dla tego okresu w roku, która wynosi 38%. Szybkie tempo zasiewów oczywiście nie oznacza jeszcze, że tegoroczne zbiory kukurydzy będą obfite – jednak z pewnością daje ono pewien bufor bezpieczeństwa przed latem, które bywa gorące i suche.

Z technicznego punktu widzenia, notowania kukurydzy w USA mają duże szanse na pogłębienie spadków. Przebicie w dół wcześniejszego wsparcia w okolicach 366-370 USD za 100 buszli otworzyło cenom kukurydzy drogę do zejścia co najmniej do poziomu 355 USD za 100 buszli.

1

Wykres 1. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Cena pszenicy przy ważnym poziomie wsparcia

Z kolei notowania pszenicy na początku bieżącego tygodnia ustabilizowały się tuż powyżej poziomu 470 USD za 100 buszli. Poziom ten jest ważnym technicznym wsparciem, które zatrzymało dynamiczny spadek cen pszenicy we wrześniu ubiegłego roku.

USDA wczoraj podał także dane dotyczące zasiewów pszenicy jarej, które podobnie jak w przypadku kukurydzy, pokazały, że farmerzy starają się maksymalnie wykorzystać dobre warunki pogodowe. W niedzielę zasiane było 75% areału przeznaczonego na uprawę pszenicy jarej.

Z kolei obecne uprawy pszenicy ozimej nadal cechują się raczej średnią jakością – według USDA, na koniec ubiegłego tygodnia 43% zasianej pszenicy ozimej było dobrej lub bardzo dobrej jakości. To wprawdzie o jeden punkt procentowy więcej niż tydzień wcześniej, jednak mniej od 5-letniej średniej, która znajduje się na poziomie 46%.

Okolice 470 USD za 100 buszli są ważnym poziomem wsparcia, który może zatrzymać stronę podażową na tym rynku, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous USD/ZAR: formacja trójkąta pod oporami
Next Skandi FX: SEK chwilowo wsparty lepszymi danymi o produkcji

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Wzrost chińskiego popytu na ropę – raport surowcowy

Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych miały negatywne przełożenie na amerykańskiego dolara. Nie pozostało to bez wpływu na rynek towarowy – osłabienie dolara pomogło we wzrostach m.in. surowców energetycznych

Analizy surowców 0 Comments

Raport z rynku surowców

Silny spadek cen pszenicy, kukurydzy i soi w ostatnich tygodniach to zasługa przede wszystkim rewizji stanu zapasów surowców rolnych w USA (przez Amerykański Departament Rolnictwa) oraz dyskontowania przez rynki bardzo

Analizy surowców 0 Comments

EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Goldman Sachs: ropa WTI będzie po 40 USD za baryłkę

Chociaż wczoraj notowania ropy WTI wzrosły, to cena tego surowca wciąż porusza się blisko tegorocznych minimów, nieznacznie przekraczając poziom 45 USD za baryłkę. Jak przekonują analitycy Goldman Sachs, w I

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowy tegoroczny deficyt palladu – raport surowcowy

Wzrost cen surowców energetycznych, spadek cen większości towarów rolnych – tak pokrótce można scharakteryzować wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB znów zakończył dzień praktycznie neutralnie – symbolicznym wzrostem o

Analizy surowców 0 Comments

Szanse na dalszy spadek cen ropy maleją – raport surowcowy

Cały miniony tydzień był na rynkach surowcowych (i nie tylko) nerwowy. W piątek indeks CRB zanotował zwyżkę o 1,73% do poziomu 224,24 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostu notowań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź