Rozwód a polisa ubezpieczeniowa

Rozwód a polisa ubezpieczeniowa

W ubiegłym roku w Polsce rozwiodło się ponad 66 tysięcy małżeństw. Wiele par nie zdaje sobie w pełni sprawy z konsekwencji jakie niesie ze sobą ślub, bowiem to nie tylko przysięga miłości i wierności, lecz także pakt prawny. Warto więc pamiętać, że decyzja o jego rozwiązaniu przysparza niekiedy wielu problemów i wiąże się nie tylko z opłatami, ale także z nowymi zobowiązaniami takimi jak np. alimenty. Expander radzi, by nagły zwrot w życiu wykorzystać na refleksje nad finansową ochroną siebie i rodziny.

Planowanie zakupu polisy na życie

Po rozstaniu wciąż jesteśmy odpowiedzialni za swój majątek, a przede wszystkim za utrzymanie dzieci. To dobry moment na zakup ubezpieczenia, bowiem w razie nieszczęśliwego zdarzenia to właśnie one, dotknięte konsekwencjami rozwodu, ucierpią dodatkowo zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Posiadanie polisy na życie i uposażenie dzieci na wypadek naszej śmierci, zagwarantuje im świadczenie, które chociaż nie zastąpi rodzica, z pewnością pomoże odnaleźć się w trudnej sytuacji i usamodzielnić. Zakup stosownego produktu ubezpieczeniowego stanowi więc istotne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, a polisa na życie powinna wchodzić w zakres planu finansowego. Gwarancja wypłaty świadczenia wtedy, gdy najbliżsi będą tego najbardziej potrzebować z pewnością warta jest wszystkich środków przeznaczonych na zakup ubezpieczenia.

Aktualna polisa na życie

Jeżeli już posiadamy polisę, nie warto z niej zrezygnować. Dobrym pomysłem będzie natomiast zastanowić się, czy w obecnej sytuacji jej zakres nadal jest zgodny z oczekiwaniami. Należy pamiętać, że jeśli uposażony został współmałżonek, sam rozwód nie wpłynie w żaden sposób na ważność tego zapisu. Jeśli zatem nie chcemy, aby w razie śmierci świadczenie przypadło byłej żonie czy byłemu mężowi, warto dokonać stosownych zmian w polisie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek o zmianę osoby uposażonej. To dobry moment, by wskazać inne osoby, na których nam zależy, np. swoje dzieci czy rodzinę można to zrobić w każdym momencie trwania polisy i jest to bezpłatne.

Co ważne, polisa nie wchodzi w skład podziału majątku. Oznacza to, że nie ma możliwości podzielenia ubezpieczenia pomiędzy współmałżonków w trakcie rozwodu, bowiem należy ona do jego posiadacza. Niezależnie od tego czy małżeństwo miało rozdzielność majątkową czy nie, a polisa została nabyta przed lub po ślubie, stanowi wyłącznie jego własność. Warto dodać, że także w przypadku dziedziczenia polisa na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej.

Polisa dla singla

Fakt, że część osób po rozwodzie pozostaje sama, nie oznacza, że polisa nie jest już potrzebna. Zamiast rezygnować, wystarczy dostosować ją do obecnych potrzeb. Przykładowo można zmienić zakres ubezpieczenia np. dodając dodatkowy zakres ochrony. Przy wyborze ubezpieczenia dla singla większy nacisk powinien być położony na zdarzenia niezwiązane bezpośrednio ze śmiercią ubezpieczonego. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być ubezpieczenia wypadkowe. Należą one do ubezpieczeń osobowych, w których ochroną objęte jest życie i zdrowie ubezpieczonego. Nie są to jednak typowe polisy na życie ponieważ w tego typu rozwiązaniach świadczenie z tytułu śmierci stanowi dodatek, a samo ubezpieczenie jest finansowym zabezpieczeniem w przypadku powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, powstania trwałego inwalidztwa, a także od umiarkowanych skutków wypadków (np. 30-40% uszczerbku na zdrowiu). Zazwyczaj wypłata następuje w takim procencie sumy ubezpieczenia w jakim procencie nastąpił uszczerbek na zdrowiu.

Nowa rodzina, nowa polisa

Po pewnym czasie od zakończenia związku, możemy zdecydować się na założenie nowej rodziny. W planach mogą pojawić się kolejne dzieci, a wraz z nimi nowe potrzeby. Może się zatem okazać, że obecna polisa jest niewystarczająca. W takiej sytuacji należy realnie ocenić potrzeby swoje i swoich bliskich. W chwili zawarcia związku małżeńskiego, narodzin czy adopcji dziecka, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość podwyższenia składki (np. o 10%, 20%, 30%), podnosząc tym samym sumę ubezpieczenia. Ubezpieczający składa wniosek o zadeklarowaną wartość procentową przed kolejną rocznicą polisy. Co ważne, zmiana taka nie wymaga dodatkowych badań lekarskich. Należy przy tym pamiętać, że życie po rozwodzie może ułożyć się na wiele sposobów i nigdy nie wiadomo jak potoczy się dalej. Warto natomiast bez względu na okoliczności zadbać o finansowe bezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i bliskich nam osób.

 

Michał Piestrzyński
Specjalista ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
Expander Advisors

Previous W statystykach GUS deweloperskiej ofensywy ciąg dalszy
Next Czym wyróżniają się kredyty podatkowe?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 1Comments

Co stanie się z KRUS-em?

Do Sejmu trafił projekt ustawy, według którego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończy działanie. To pomysły Twojego Ruchu i zupełnie realistyczna wizja, o której będą decydować posłowie. Czy jest to słuszna

Ubezpieczenia 0 Comments

Ubezpieczyciele chcą komunikować się z klientami online

Niespełna co ósmy Polak posługujący się internetem korzysta z urządzeń cyfrowych w celu kontaktu z ubezpieczycielem. Ponad połowa uważa jednak, że takie rozwiązanie byłoby przydatne. Relacje ubezpieczyciel–ubezpieczony będą stopniowo przechodzi do sfery cyfrowej.

Ubezpieczenia 0 Comments

Klienci BIK zapłacą mniej za ubezpieczenia InterRisk

Terminowa spłata kredytu ma wiele pozytywnych stron. Oprócz zmniejszenia zadłużenia, nierosnących odsetek, buduje się pozytywną historię kredytową. Pozwala ona na szybszei łatwiejsze zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Może także przynieść wymierne korzyści

Ubezpieczenia 0 Comments

Jak otrzymać świadczenie z polisy po stracie najbliższych

Po śmierci bliskiej osoby rzadko zastanawiamy się nad kwestiami polisy ubezpieczeniowej. Żadne pieniądze nie zastąpią bowiem jej życia. Jednak wsparcie finansowe w tak trudnych chwilach będzie nieocenioną pomocą dla najbliższych.

Ubezpieczenia 0 Comments

Jak powinny się ubezpieczać biura rachunkowe?

Dowolne biuro rachunkowe, które pragnie oferować swoje usługi, powinno zawrzeć umowę ubezpieczeniową. Będzie ochroną i wsparciem na wypadek szkód i krzywd popełnionych w skutek prowadzonej firmy. Oprócz tego okaże się

Finanse osobiste 1Comments

Ubezpieczenie OC kalkulator – sprawdź ile zapłacisz w tym roku

Każdy właściciel samochodu raz do roku musi pamiętać o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej OC. Zwykle w tym czasie może podjąć decyzję o rezygnacji z dotychczasowego towarzystwa asekuracyjnego, na rzecz bardziej korzystnej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź