Rodzina największym wsparciem w problemach finansowych

Rodzina największym wsparciem w problemach finansowych

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 89%, uważa, że problemy finansowe powinny być rozwiązywane wspólnie z partnerem lub małżonkiem – wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Grupy KRUK*. Kiedy jednak problemy finansowe pojawiają się naprawdę, w ten sposób rozwiązuje je już jedynie 62% respondentów.

Czy zatem faktycznie potrafimy rozmawiać z rodziną o zadłużeniu?

Problem zadłużenia w Polsce dotyka wielu rodzin. Tylko w Grupie KRUK na koniec III kwartału znajdowało się ponad 2,4 mln sprawdotyczących osób fizycznych i firm na łączną wartość ponad 18,4 mld zł. Dzień bez Długów, który po raz szósty organizowany jest z inicjatywy Grupy KRUK, to dobra okazja, aby przyjrzeć się bliżej opiniom Polaków na temat wpływu zadłużenia na rodzinę.

– Rodzina jest dla Polaków najważniejszym oparciem w razie problemów finansowych, ale także jest w takiej sytuacji najbardziej zagrożona – mówi Michał Kociankowski, ekspert PTBRiO, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. – Powstrzymanie negatywnego wpływu problemów z pieniędzmi na rodzinę nie każdemu się udaje. Wówczas poprawa sytuacji finansowej jest jeszcze trudniejsza -diagnozuje.

Polacy rozmawiają o finansach w rodzinie, ale zdarzają się wyjątki

Większość Polaków (80%) uważa, że wszystkie osoby, które żyją wspólnie, a szczególnie partnerzy lub małżonkowie oraz inne osoby posiadające dochody, są odpowiedzialne za sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego. Z drugiej strony tylko 61% badanych deklaruje, że daje swoim partnerom pełny dostęp do własnej sytuacji finansowej, 48% informuje o swoich problemach finansowych rodziców, a 14% Polaków nie dzieli się absolutnie z nikim wiedzą na temat swojej sytuacji materialnej.

– Istnieje spora grupa Polaków, która uznaje wprawdzie wspólną odpowiedzialność za sytuację finansową w rodzinie, ale nie potrafi przejść do działania- stwierdza Michał Kociankowski. – Z badań wynika, że aż 27% respondentów w takiej sytuacji nie umiałoby sięgnąć po wsparcie partnera lub małżonka. Te osoby są już zagrożone destrukcyjnym wpływem długów na życie rodzinne. Kiedy pojawiają się u nich problemy z pieniędzmi, mają trudności ze znalezieniem oparcia w najbliższej rodzinie, ale również poza nią- dodaje.

Problemy finansowe wciąż są wstydliwe

Trudność z rozmowami z partnerem o własnych kłopotach finansowych deklaruje tylko 19% badanych. Jednocześnie problemy finansowe, mimo ich powszechności, wciąż są silnie wstydliwe i stygmatyzujące. Dlatego też dla wielu osób poszukiwanie wsparcia w ich rozwiązaniu poza rodziną jest trudne. Chęć ukrycia ewentualnego zadłużenia przed sąsiadami deklaruje 44%, a przed współpracownikami – 32% respondentów. Tylko 11% osób, które nie miały dotychczas długów, stwierdza, że w razie takich problemów nie starałyby się ich przed nikim ukryć.

– Zadłużenie budzi nawet silniejsze obawy niż rzeczywiste negatywne reakcje w rodzinie. Potrzebna jest zmiana myślenia o problemie długów, żeby osoby zadłużone skutecznie mogły poszukiwać oparcia w swoim otoczeniu. Konieczne jest przesuniecie ciężaru społecznej oceny z faktu pojawiania się kłopotów na sposób, w jaki osoba zadłużona radzi sobie z sytuacją – komentuje Michał Kociankowski. – To także wymaga podkreślania, że długi są problemem do rozwiązania dzięki systematyczności i współpracy, że można z nich wyjść, nie niszcząc fundamentów swojego życia i nie podważając poczucia bezpieczeństwa rodziny.

Ukrywanie zadłużenia to tylko pozorne rozwiązanie

Zarówno osoby, które doświadczyły zadłużenia jak i ci, który nie mieli wcześniej problemów finansowych, są przekonani o negatywnym wpływie ukrywania kłopotów finansowych przed pozostałymi członkami rodziny. Aż 59% przyznaje, że życie rodzinne staje się bardziej nerwowe, bo osoba zadłużona przeżywa stres, który i tak przenosi się na innych. Polacy również zauważają, że wskutek nieujawniania kłopotów finansowych przez jednego z członków rodziny zrozumienie między członkami rodziny osłabia się, a zaufanie spada. Oznacza to, że ukrywanie lub przemilczenie długu w rzeczywistości nie jest skuteczną ochrony rodziny przed kłopotami.

Jednocześnie badani wyrażają przekonanie, że te niekorzystne dla rodziny zachowania są motywowane dobrymi intencjami – zdaniem niemal połowy respondentów (48%) głównym powodem niewtajemniczania rodziny we własne kłopoty finansowe jest chęć ochrony najbliższych. Te szlachetne motywy nie prowadzą jednak do pozytywnych efektów – napięta atmosfera w domu wpływa niekorzystnie na relacje rodzinne, a to dodatkowo utrudnia wychodzenie z kłopotów.

Wsparcie rodziny – emocjonalne czy finansowe?

Oczekiwania, jakie mają osoby poszukujące u najbliższych wsparcia w obliczu swoich problemów finansowych, nie są, wbrew pozorom, podporządkowane potrzebom materialnym. Głównym oczekiwaniem jest wsparcie emocjonalne – możliwość wygadania się (39%) i uzyskania porady (38%). Zdecydowana większość (64%) poszukuje takiego wsparcia u współmałżonka lub partnera życiowego.

-Naszymi działaniami z okazji Dnia bez Długów chcemy uświadomić Polakom, że uciekanie przed konsekwencjami zadłużenia to ślepa uliczka. Zwłaszcza, że wpływa to negatywnie na całą rodzinę. Staramy się więc edukować, jak radzić sobie z problemami finansowymi, aby wyjść z na prostą. Dzięki naszej pomocy udało się to już bardzo wielu osobom i jest to możliwe w zdecydowanej większości przypadków- mówi Iwona Słomska, członek zarządu KRUK S.A.

*Badanie „Wpływ problemów finansowych na życie rodzinne” zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku powyżej 18. roku życia w dniach 29 sierpnia – 3 września 2014 roku.

/ KRUK S.A.

Previous Komentarz PLN: Zaskakująco niska inflacja osłabiła PLN oraz umocniła dług
Next Mazowsze kolejny raz najbardziej zadłużone

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Wakacje kredytowe – czy to się opłaca?

Rosnąca inflacja zmusiła Rząd do znalezienia rozwiązań, które ulżą kredytobiorcom. Raty kredytów hipotecznych rosną w zastraszającym tempie, dlatego wszyscy kredytobiorcy z ulgą przyjęli informacje o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.

Nieruchomości 0 Comments

Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają

Finanse osobiste 0 Comments

Wysokie pensje i odprawy – dlaczego tak nas bulwersują?

Niedawne odejście Marii Wasiak z Zarządu PKP S.A. wzbudziło wiele kontrowersji, ze względu na wysoką odprawę w kwocie 510 tysięcy złotych. Pieniądze są tematem, obok seksu i kwestii obyczajowych, wzbudzającym

Finanse osobiste 0 Comments

Do końca roku na IKE i IKZE zgromadzimy ponad 5 mld zł

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do końca roku na rachunkach prowadzonych w ramach IKE i IKZE zgromadzimy grubo ponad 5 mld zł. To niewątpliwie powód do zadowolenia,

Finanse osobiste 0 Comments

Polisa na życie – jak wybrać taką, która dobrze zabezpieczy przyszłość?

Rozważasz zakup polisy na życie z myślą o przyszłości? Zależy ci nie tylko na zabezpieczeniu najbliższych, lecz także zagwarantowaniu sobie dodatkowych środków, z których będziesz mógł korzystać, będąc na emeryturze?

Finanse osobiste 0 Comments

Rynek mieszkaniowy kwitnie. Deweloperzy nie przestają inwestować

Boom mieszkaniowy trwa. Od stycznia do maja deweloperzy oddali do użytku mniej więcej tyle samo mieszkań, ile przed rokiem. Jednak uzyskali pozwolenia na budowę o ponad 50 proc. więcej lokali niż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź