Raport płacowy – trzy powody, dla których warto z niego korzystać

Raport płacowy – trzy powody, dla których warto z niego korzystać

Znalezienie wymarzonej pracy nie jest łatwym zadaniem. Nad tym, w jakim zawodzie będziemy czuć się najlepiej, jaka praca pomoże nam się realizować, zastanawiamy się już przy wyborze studiów. Pewne kierunki wydają się nam ciekawe, inne mniej. Jednak oprócz indywidualnych upodobań i zdolności, jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się wybierając studia, a potem pracę, jest to, ile w danym zawodzie możemy zarobić. Wtedy zawsze warto sięgnąć po raport płacowy.

Dla kogo raport płacowy?

Raport płacowy to narzędzie skonstruowane z myślą o specjalistach oraz menedżerach działów personalnych wspomagające zarządzanie wynagrodzeniami w przedsiębiorstwach. Chętnie korzystają z niego również pracownicy niższego szczebla oraz kandydaci aplikujący na dane stanowisko. To narzędzie dla każdego, kto interesuje się bieżącą wysokością zarobków w Polsce. Najczęściej raporty płacowe przygotowywane są przez agencje rekrutacyjne i firmy konsultingowe, które tworzą zestawienia płac zawierające miary statystyczne dla każdego stanowiska. Przygotowuje się je na podstawie analiz rynku i zgromadzonych informacji na temat zarobków w poszczególnych branżach i regionach.

Dlaczego wiedza o płacach się przydaje?

Załóżmy, że poszukujemy konkretnej pracy na terenie któregoś z większych miast w Polsce. Pierwszą rzeczą, która nas interesuje jest to, ile możemy zarobić, pracując na danym stanowisku. Sprawdzenie tego za pomocą raportu płacowego wiele ułatwia, Polacy niechętnie bowiem rozmawiają o pieniądzach. Przede wszystkim jednak, nie musimy zasięgać informacji u osób postronnych, które mogą wprowadzić nas w błąd, czy to celowo, czy też dlatego, że posiadają one błędne dane. Wielu ludzi dowiaduje się o płacach od przyjaciół albo z internetu, wchodząc np. na fora dyskusyjne. Wiedza czerpana z takich źródeł nie jest przez nikogo sprawdzana i najczęściej mija się z prawdą. Korzystanie z profesjonalnie przygotowanego raportu płacowego jest natomiast gwarancją, że dane, których szukamy, okażą się prawdziwe. Zastosowań tego narzędzia jest oczywiście więcej.

Wypadnij dobrze w trakcie rekrutacji

Dzięki raportowi możemy lepiej przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Potencjalni pracodawcy lubią zadawać „niewygodne” pytania, a na ich czele stoi to: „Ile chciałby/chciałaby Pan/Pani zarabiać?”. Rzadko wiemy, co wtedy odpowiedzieć. Jeśli powiemy za dużo, proponowana przez nas kwota w ogóle nie będzie brana pod uwagę; jeśli za mało, to też źle, bo rozmówca mógłby pomyśleć, że się nie cenimy i uważamy, że nasza praca nie będzie warta godnego wynagrodzenia. Poza tym, przedstawiając niższą kwotę, niepotrzebnie skazujemy się na mierną pensję. Jeżeli zaś wcześniej skorzystamy z raportu płacowego i sprawdzimy zarobki na interesującym nas stanowisku, unikniemy niezręcznej sytuacji, a także z góry będziemy wiedzieć, co pracodawca może nam zaoferować.

Wynegocjuj sobie podwyżkę

Kolejną ważną rzeczą, do której przydaje się raport płacowy, mogą być negocjacje. Kiedy będziemy już pracować na danym stanowisku, prędzej czy później przyjdzie czas na myśli o podwyżce. Rozmowa na ten temat również nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza, że zazwyczaj nie wiemy, na ile możemy sobie pozwolić – w dosłownym sensie. Istnieje obawa, że poprosimy o zbyt dużą podwyżkę, co tylko zniechęci pracodawcę do dalszych pertraktacji. Rozeznanie w możliwych wysokościach płac pozwoli nam trafnie ocenić, o ile nasza pensja może się zwiększyć oraz jak sprawnie poprowadzić negocjacje finansowe.

Znasz płace – zmień pracę

Innym pozytywnym aspektem korzystania z raportu wynagrodzeń, jest posiadanie aktualnej wiedzy na temat zarobków na podobnych stanowiskach. Oznacza to, że w każdej chwili możesz zmienić miejsce zatrudnienia, bez obaw o to, że trafisz z deszczu pod rynnę. Jeżeli tylko masz odpowiednie doświadczenie, a firma działająca w podobnej branży poszukuje właśnie pracowników i do tego oferuje lepsze zarobki, nie czekaj – aplikuj.

Jak widać, raport płacowy niesie ze sobą wiele korzyści. I to nie tylko dla potencjalnego pracownika. Osobną grupą, która może i powinna z niego korzystać są menedżerowie firm. Czerpanie wiedzy na temat płac w pokrewnych sektorach, znacznie zwiększy ich szanse na poprowadzenie dynamicznie rozwijającego się biznesu. Zaoferowanie atrakcyjnych stawek przyciągnie kandydatów na rekrutację, a w dalszych etapach współpracy znacząco wpłynie na satysfakcję podwładnych. W końcu usatysfakcjonowany pracownik, to dobrze działający biznes.

Raport raportowi nierówny

Skąd jednak wiadomo, z którego raportu skorzystać? Na rynku istnieje całkiem sporo firm, oferujących usługę sporządzenia zestawienia wynagrodzeń. Aby zebrać potrzebne informacje, większość z nich przeprowadza ankiety internetowe albo bada oczekiwania kandydatów na rozmowach rekrutacyjnych. Taka metoda nie weryfikuje jednak prawdziwości wyników, nie mamy zatem gwarancji, że w ten sposób przygotowane raporty nie zawierają błędów. Nigdy nie wiadomo, czy osoba wypełniająca ankietę napisze prawdę o tym, ile zarabia. Niektórzy mogą pokusić się o podanie większej lub mniejszej kwoty, wiele osób myli też kwoty brutto z netto, do tego występuje problem z dopasowaniem stanowiska na podstawie samej nazwy. To wszystko zaburza wyniki raportu. Dlatego też jedyną gwarantującą stuprocentową rzetelność metodą jest zebranie danych bezpośrednio od działów personalnych i z jak największej liczby firm. Taka praktyka stosowana jest w Advisory Group TEST Human Resources, agencji doradztwa personalnego tworzącej serwis internetowy RaportPlacowy.pl. Firma działa w Polsce już od ponad dwudziestu lat, co przekłada się na ogromne doświadczenie i wiedzę na temat najlepszych sposobów tworzenia zestawień wynagrodzeń, które wydaje od 1999 roku. W serwisie raportplacowy.pl znajdziemy dane dotyczące ponad 260 stanowisk, przy jednoczesnym uwzględnieniu regionów, branż i sektorów. Autorska metodologia badania w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem oraz ekspercką wiedzą konsultantów weryfikujących dane sprawia, że otrzymujemy raport idealny.

Previous Ukraina – wojna usankcjonowana
Next RPP obniży stopy procentowe

Może to Ci się spodoba

Oracle i Integrated Solutions (IS) łączą siły. Będą wspierać firmy w cyfrowej transformacji

Blisko połowa dużych firm chce skorzystać z usług w chmurze obliczeniowej – wynika z danych IDC. Wśród głównych powodów jest dążenie nie tylko do ograniczenia kosztów, lecz także do przyśpieszenia wprowadzania usług i zapewnienia większego

Content Marketing jako wielowymiarowe narzędzie promocyjne

Content marketing to niezwykle elastyczne narzędzie, które pozwala na realizację różnych celów biznesowych. Jak każda reklama w internecie, tak i kampania CM w finalnym efekcie ma doprowadzić do wzrostu sprzedaży

Dobre wynagrodzenie i benefity najlepiej motywują menadżerów do pracy

Zdecydowana większość menadżerów uznaje benefity pozapłacowe za istotny czynnik wpływający na zadowolenie z pracy. Największą popularnością wśród nich cieszą się dodatkowa opieka medyczna, służbowy samochód oraz szkolenia. Coraz bardziej doceniają oni atrakcyjność

Rekordowy wzrost zatrudnienia

Pierwsze półrocze tego roku było bardzo dobre dla rynku pracy. W drugim kwartale wzrost zatrudnienia wyniósł 2,9 proc., natomiast w skali całego półrocza – 2,7 proc. Zdecydowanym rekordzistą pod tym względem są

Mała firma 1Comments

Program do fakturowania online – 3 fakty o tym rozwiązaniu

Dla właścicieli małych i średnich firm zagadnienia księgowe to często pięta achillesowa. Faktury, dane, przelewy, płatności to niezbędny, ale uciążliwy obowiązek, zwłaszcza jeśli wsparcie ze strony profesjonalnego biura księgowego okazuje

Firma 1Comments

Kiedy dochodzi do wypalenia zawodowego?

Wiele stanowisk pracy sprawia, że zatrudniony jest zmęczony, zestresowany i ciągle nerwowy. Narastająca presja, odpowiedzialność za błędy i nagany prowokują stany depresyjne i załamanie. To pierwszy krok do wypalenia zawodowego.

2 komentarze

  1. Asia
    02 września, 17:55 Reply
    Czy ja wiem, czy warto z tego korzystać. Nie ma sensu szukać informacji na temat zarobków, bo i tak się na wymarzone stanowisko nie dostaniemy. Przynajmniej bez znajomości.
  2. […] Opracowanie systemu wynagrodzeń w firmie to jeden z podstawowych elementów prawidłowego jej funkcjonowania. Wbrew pozorom nie jest jednak łatwo dobrać odpowiednią płacę dla danego stanowiska, a im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej staje się to problematyczne. Jeśli bowiem zapłacisz zbyt mało, pracownik znajdzie w końcu lepszą ofertę i przejdzie do konkurencji. Jeżeli z kolei przepłacisz, ucierpi na tym budżet firmy. Skąd zatem czerpać informacje na temat stawek obowiązujących w danej branży czy w danym regionie? Co zrobić, by nasza firma zyskała wizerunek atrakcyjnego pracodawcy, ale bez spadku rentowności? Jak zawsze, najlepiej oddać sprawę w ręce fachowców, a w tym przypadku – specjalistów od raportów płacowych. […]

Zostaw odpowiedź