Po I kwartale będzie lepiej

Po I kwartale będzie lepiej

W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 14,4 proc. wobec 14,2 proc. miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że prawie 2,34 mln Polaków jest obecnie bez pracy. Wprawdzie wzrost okazał się mniejszy niż oczekiwane 14,5 proc., niemniej bezrobocie jest najwyższe od sześciu lat (przed rokiem stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc.).

– Cały czas na rynku panuje bardzo duża niepewność i skłonność do zatrudniania maleje lub jest zamrożona. Nie pojawiają się nowe projekty, a duże firmy mają problemy z finansowaniem nowych inwestycji. Dodatkowo ze względu na porę roku zniknęły potencjalne prace sezonowe np. w budownictwie, handlu i logistyce. Słychać ostrożne prognozy – te gorsze dotyczą wybranych sektorów i firm, natomiast w kontekście całej gospodarki ma nastąpić ożywienie. Po pierwszym kwartale będzie lepiej – twierdzi Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland. Na pewno pomoże w tym ożywienie wiosenne związane z pracami sezonowymi. W Adecco Poland pojawiają się nowe zamówienia z sektora motoryzacyjnego, IT czy tez z firm FMCG – dodaje.

Ale mogłoby być lepiej gdyby…

…Rząd nie próbował działać na zasadzie półśrodków. Przygotowana nowelizacja kodeksu pracy dotyczy tylko czasu pracy i nadgodzin natomiast w żaden sposób nie reguluje innych równie ważnych elementów Kodeksu Pracy.

– Aby sprowokować ożywienie gospodarcze i je wspomóc potrzebne są zmiany systemowe. Przede wszystkim koszty pracy nie mogą być takie duże. To najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom w rozwoju – twierdzi Anna Wicha.

Rząd pracuje także nad Projektem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Rusza kolejny projekt pilotażowy dotyczący aktywizacji bezrobotnych. Do tej pory organizowane były dwa tego typu projekty w Gdańsku i Krakowie, które oceniono negatywnie. W tej chwili startują trzy nowe projekty w trzech województwach. Czy zakończa się sukcesem? Zdaniem Anny Wicha po konsultacjach podsumowujących poprzednie projekty wynika, że prywatne Agencje Zatrudnienia spodziewały się dużo dalej idących rozwiązań, pozwalających na efektywną współpracę z Urzędami Pracy. Strona rządowa nie wykorzystuje dobrych praktyk z zagranicy np. w kontekście wymiany informacji pomiędzy dwoma stronami jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii, czy Holandii. Tam w tym celu został stworzony specjalny system informatyczny. Szczególną rolę w aktywizacji osób bezrobotnych może odegrać także praca tymczasowa. Dzięki niej np. w Holandii co trzeci bezrobotny powrócił na rynek pracy. Urzędy Pracy nie są w żaden sposób rozliczane za swoje wyniki, czyli w tym wypadku ilość zaktywizowanych osób do podjęcia pracy. Zdaniem Anny Wicha należy przedefiniować ich rolę.

– Urzędy Pracy powinny administrować zakresem danych osób bezrobotnych i następnie kierować je w kontekście ich potrzeb i kompetencji do Pracodawców i Agencji Zatrudnienia. Jedyną skuteczną działalność jaka obecnie wykonują Urzędy Pracy to dysponowanie pieniędzmi na tworzenie przez bezrobotnych własnych firm – twierdzi Anna Wicha.

Rząd ogłosił także nowy plan dla długotrwale bezrobotnych. Zdaniem Anny Wicha zdecydowanie większe skupienie powinno być położone na inną grupę osób bez pracy.

– Najszybciej można zaktywizować osoby, które są bezrobotne od trzech miesięcy do roku. Są to osoby, które chętnie współpracują, adoptują się do nowych warunków pracy i mają motywację do jej poszukiwania. Wtedy parametr osób bezrobotnych można w kolejnych kwartałach zmniejszyć co najmniej o 2-4 proc. – twierdzi Anna Wicha.

 

 

Adecco Poland

Previous Inwestorzy czekają na decyzję Draghiego
Next Czy sprawozdania finansowe osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe można przekazywać do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną?

Może to Ci się spodoba

Gospodarka 0 Comments

Pod koniec roku masło na giełdach może zacząć tanieć

Na światowych rynkach ceny masła w najbliższych miesiącach powinny zacząć się obniżać, ale na tańsze masło na święta Bożego Narodzenia raczej nie ma co liczyć – oceniają analitycy rynków rolnych banku BGŻ

Gospodarka 2 komentarze

Z jakimi problemami borykają się urzędy pracy?

Od wielu lat prawie każdy, że urzędy pracy mają poważne kłopoty z wyznaczonymi powinnościami. Znalezienie zatrudnienia dla bezrobotnych nie jest łatwe, a ewentualne kursy nie zawsze okazują się potrzebne. Jakie

Gospodarka 0 Comments

Rząd stawia na nowoczesny przemysł. Czwarta rewolucja przemysłowa szansą dla Polski

Rząd zamierza wspomóc polskich przedsiębiorców i przemysł w maksymalnym wykorzystaniu szansy, jaką daje czwarta rewolucja przemysłowa, czyli łączenie najnowocześniejszych wirtualnych technologii z realną produkcją. Chce zlikwidować bariery regulacyjne, zachęcać do inwestowania w nowatorskie projekty

Gospodarka 0 Comments

Niezbędne inwestycje w jakość dróg i edukację kierowców

Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też

Gospodarka 0 Comments

Niższe ceny ropy przekładają się na rynek nieruchomości

Utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej mają zróżnicowany wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. Trudności przeżywają regiony nastawione na produkcję energii, zyskują natomiast konsumenci i rynki niezwiązane z sektorem energetycznym – to wniosek

Gospodarka 0 Comments

Operatorzy telekomunikacyjni do 2020 r. zainwestują 23,2 mld zł w technologie mobilne

Wkład sektora telefonii komórkowej w polską gospodarkę sięga nawet 3,2 proc. całego PKB – wynika z szacunków raportu PwC przygotowanego na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Operatorzy komunikacyjni planują w najbliższych latach

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź