Niespokojny pierwszy dzień posiedzenia FOMC

Niespokojny pierwszy dzień posiedzenia FOMC

W USA wtorkowa sesja, w pierwszym dniu posiedzenia FOMC, przed środowymi decyzjami Komitetu, z założenie powinna być sesją wyczekiwania i stabilizacji. I taką właściwie była.

Publikacja danych makro nie mogła przełożyć się na zachowanie rynków. Dowiedzieliśmy się, że listopadowa inflacja CPI wzrosła o 0,2 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.) i 1,2 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.). Indeks rynku nieruchomości podawanego przez NAHB w grudniu wyniósł 58 pkt. (oczekiwano wzrostu z 54 na 55 pkt.).

Na rynku akcji panowała niepewna stabilizacja. Z powodu mniejszej aktywności popytu w pierwszej części sesji indeksy nieco spadły, ale od połowy sesji byki wzięły się do pracy i indeksy wróciły w pobliże poziomów neutralnych. Potem lekko się osunęły i tak się też ta, klasyczna sesja wyczekiwania, zakończyła.

GPW rozpoczęła wtorkową sesję od kolejnego spadku indeksu WIG20. Był to spadek niewielki, mniejszy niż spadki na innych giełdach, ale pamiętać trzeba, że w poniedziałek GPW była bardzo słaba wtedy, kiedy indeksy na innych giełdach mocno rosły.

Tego spokoju nie dało się jednak utrzymać. Po 90 minutach WIG20 tracił już dobrze ponad pół procent. Podobne zniżki notowaliśmy na MWIG40 i SWIG80. Do prawdziwej przeceny doszło po pobudce w USA. Faktem jest, że traciły też inne indeksy europejskie, ale na GPW kolejna przecena miała już symptomy początku paniki. Szczególnie widać to było na MWIG40, który stracił aż 2,45 proc. Niewiele lepszy był WIG20 tracąc 1,69 proc.

Zwracał uwagę duży wolumen na rynku kontraktów. Po części te duże spadki wynikały z przetasowań na rynku kontraktów przed piątkowym wygasaniem grudniowej serii kontraktów. Jednak prawda jest taka (ciągle przeze mnie powtarzana), że rynek jest słaby, a powodem mogą być tylko zmiany portfeli w OFE.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Previous Decyzja FED wyznaczy kierunek na złotym do końca roku
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

Komentarze rynkowe 0 Comments

PKB osłabia dolara

Środowa sesja została zdominowana przez wiadomości docierające zza Oceanu. Jak wynika z danych opublikowanych przez amerykański Departament Handlu, PKB w Stanach Zjednoczonych wyniosło w I kwartale -2.9% k/k, co było

Komentarze rynkowe 0 Comments

DAX na wsparciu, Dow Jones na szczycie

Sytuacja na głównych światowych parkietach coraz bardziej się różnicuje. DAX skasował całą tegoroczną zwyżkę i szuka wsparcia. Po krótkiej przerwie Dow Jones ustanawia kolejny rekord. Warszawa cięgle w szponach niedźwiedzi.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty stabilny, ważne dane z Polski w kalendarzu

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,6739 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,9223 PLN względem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Grexit zagraża polskiej walucie

Po umocnieniu wartości polskiej waluty na początku miesiąca, wtorek upłynął pod znakiem wyraźnej korekty – podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy znaczące osłabienie złotego wobec większości głównych walut. W efekcie, kurs EUR/PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Brytyjczycy opuszczą UE?

Podczas wczorajszej sesji, inwestorzy sprzedawali euro na rzecz dolara. Duże zainteresowanie amerykańską walutą świadczy o fatalnej sytuacji w Eurolandzie. Bezrobocie w Wielkiej Brytanii wzrosło do 2,5 mln osób i sięgnęło

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź