Kto powinien zostać skarbnikiem gminy?

Kto powinien zostać skarbnikiem gminy?

Już wiele lat działa reguła, że do zajęcia posady samorządowej należy mieć odpowiednie wykształcenie. Do tej pory znaczenie miały głównie umiejętności i predyspozycje. Aczkolwiek oczekiwania uległy zmianie, w szczególności w odniesieniu do gminnego skarbnika. Kto może nim zostać? Jaką osobowość musi posiadać?

Najpierw trzeba wyjaśnić, że skarbnik gminy to osoba, która zajmuje się budżetem i kwestiami finansowymi. Każdego dnia zarządza środkami gminy, określa plany inwestycyjne, ewentualne wydatki na cele priorytetowe oraz liczy osiągane zyski.

Musi opanować zagadnienia z zakresu ekonomii, gospodarki oraz księgowości. Od kilku lat także przedstawiać wyższe wykształcenie związane z rachunkowością i nadprogramowe kursy przygotowujące do funkcjonowania na takim lub podobnym stanowisku.

Modyfikacja prawa ma uzasadnienie w rzeczywistości. Często skarbnikami bywały osoby niekompetentne, które nie potrafiły rozwikłać podstawowych problemów i nieprawidłowości. Dla poprawienia jakości i renomy zatrudnia się osoby przygotowane i rzetelne.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Na jakich zasadach wypłacana jest odprawa?
Next C$ w dół po danych z rynku pracy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ilość danych o użytkownikach internetu rośnie w tempie 40 proc. rocznie

Liczba danych udostępnianych w internecie rośnie w szybkim tempie. Coraz więcej firm zbiera informacje o użytkownikach. Choć z jednej strony boimy się „wielkiego brata”, to często chętnie korzystamy np. z bezpłatnych aplikacji, które żądają dostępu

Wiadomości 0 Comments

Transport może być bardziej ekologiczny dzięki paliwom alternatywnym

  cc W Polsce transport generuje blisko 12 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jej ograniczenie jest trudniejsze niż w innych krajach Europy ze względu na dużą liczbę samochodów oraz średni wiek i zły stan

Wiadomości 1Comments

Jakie żarówki wybrać, aby oszczędzić prąd?

Tradycyjne żarówki używane były w każdym gospodarstwie domowym. Obecnie coraz częściej zastępują je halogeny i energooszczędne żarówki ledowe. Wybór jest całkiem spory, zatem łatwo pogubić się w gąszczu informacji. Jak

Wiadomości 0 Comments

Unia Europejska coraz bliżej zakazu geoblokowania

Jeszcze w tym roku Unia Europejska może ostatecznie przyjąć przepisy, które zakażą geoblokowania. Sprzedawcy i sklepy internetowe nie będą mogli już odmawiać wysłania towaru zagranicznym klientom ze względu na kraj ich pochodzenia. Ma

Komentarze rynkowe 0 Comments

Spore pozytywne zaskoczenie

Za nami cotygodniowa publikacja o wnioskach po zasiłek dla bezrobotnych, która pokazuje największą dynamikę spadku od listopada 2012 roku i z poziomem zaledwie 265 tys. znalazła się najniżej od 14

Wiadomości 3 komentarze

Udany sezon branży turystycznej

Biura podróży zaczynają podsumowywać sezon letnich wyjazdów. Jak się okazuje, tegoroczna oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Kilkunastoprocentowe wzrosty odnotowane zostały nie tylko w liczbie klientów, ale także – sprzedanych wycieczek.

1 Comment

  1. Michał
    29 sierpnia, 21:39 Reply
    Skarbnikiem gminny powinien zostać, ktoś odpowiedzialny i z doświadczeniem i przede wszystkim uczciwy obywatel.

Zostaw odpowiedź