Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Najprościej to ujmując ponosi konsekwencje swoich czynów i potrafi przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna? Do czego zmusza?

Na początek warto wyjaśnić, że w obecnie funkcjonującym prawie wyróżnić można odpowiedzialność kontraktową, która odnosi się do pokrywania odszkodowania za niedotrzymanie warunków umowy. Poza tym dość znana jest także odpowiedzialność deliktowa, która ma miejsce, gdy dochodzi do wyrządzenia szkody.

Odpowiedzialność cywilną powinna brać na siebie osoba prywatna, firma, a nawet instytucje skarbowe i urzędy państwowe. Wszystko zależy od postanowień zawartych w umowie i omówionych warunków współpracy.

Nie może zatem zaskakiwać fakt, że zarządzono ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ono bowiem asekurację w razie spowodowania szkody i możliwą wypłatę należnego zadośćuczynienia.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous O czym pamiętać podczas pisania zażalenia?
Next Charakterystyka spółki partnerskiej

Może to Ci się spodoba

Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?

Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest podpisywanie ugody. Aby jednak to nastąpiło należy dopełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach stosować ugodę administracyjną? Czy jest to dobra metoda rozwiązywania waśni?

Korupcja w Polsce wciąż jest problemem

38 proc. Polaków postrzega korupcję jako poważny problem w naszym kraju – wynika z danych EY. To znacznie mniej niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to skala tego zjawiska wciąż jest niepokojąco duża – ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Źródła informacji organów skarbowych o majątku podatnika są praktycznie nieograniczone

Fiskus ma wiele różnych możliwości zdobycia informacji o dochodach i wydatkach podatnika. Organy podatkowe są uprawnione do weryfikacji wydatków i ich pokrycia w uzyskanych dochodach już w ramach czynności sprawdzających, które poprzedzają kontrolę lub postępowanie

Czym charakteryzuje się Krajowa Rada Notarialna?

W zgodzie z aktualnymi przepisami Krajowa Rada Notarialna została powołana, żeby reprezentować wszystkich notariuszy polskich na szczeblu krajowym. Oprócz tego posiada zadania dodatkowe, które narzucono w chwili jej budowania. Czym

Staż pracy może warunkować prawo do emerytury

Resort pracy analizuje kryterium minimalnego stażu pracy, które warunkowałoby nabycie praw emerytalnych. To miałoby rozwiązać problem groszowych emerytur, których według ZUS przybywa z roku na rok. Kluczowym założeniem reformy emerytalnej jest

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w refundacji chorób rzadkich

Nawet 2 mln Polaków może żyć z rzadką chorobą. Obecnie leki sieroce wykorzystywane przy leczeniu chorób rzadkich konkurują z lekami stosowanymi przy powszechnych schorzeniach na takich samych warunkach. Szansą dla chorych jest nowelizacja

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź