Jaki typ kina domowego jest najlepszy do salonu?

Jaki typ kina domowego jest najlepszy do salonu?

Jesień jest w pełnym rozkwicie. Gdy dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze, coraz więcej osób spędza więcej czasu w domu. Zestaw kina domowego i dobry telewizor to świetne połączenie, które uprzyjemni jesienne wieczory. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, jeśli lubisz oglądać filmy z rodziną i z niecierpliwością czekasz na kolejne premiery filmowe. Film to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, udaną randkę, czy poznanie nowych przyjaciół. Kino domowe pozwala na stworzenie idealnych warunków do emocjonujących i ekscytujących seansów filmowych we własnym domu. Jest to również świetny sposób na pokonanie jesiennego smutku.

Jakie kino domowe wybrać? Możesz kupić kompletny zestaw lub samodzielnie zbudować poszczególne części. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, na co zwrócić uwagę przy zakupie kina domowego.

Co to jest kino domowe?

W zależności od Twoich potrzeb, komponenty do kina domowego mogą być różne. Masz dwie możliwości: możesz dobrać je samodzielnie, albo skorzystać z gotowych rozwiązań, które są już przygotowane przez producentów. Telewizor lub projektor multimedialny to absolutna podstawa, która pozwala nam na doznawanie wrażeń wizualnych. Odtwarzacz Blu-Ray, czy odtwarzacz DVD to kolejny niezbędny element. Bez tych elementów nie może powstać żaden zestaw. Do standardowego kina domowego niezbędny jest również zestaw głośników. W sklepach można znaleźć zestawy z różną ilością głośników. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie serwera NAS, który pozwoli nam na przechowywanie plików. Jeśli chcemy strumieniować wideo przez Internet, dobrym rozwiązaniem jest system do strumieniowania wideo.

 • Odtwarzacz Blu-Ray/Odtwarzacz DVD
 • Wzmacniacz
 • System głośników
 • Serwer NAS
 • System strumieniowego przesyłania wideo

Zobacz także: Jak zainstalować kino domowe?

Który odtwarzacz DVD powinienem kupić?

Odtwarzacz Blu-Ray lub DVD może dostarczać zarówno dźwięk jak i obraz. Powinien być wysokiej jakości i umożliwiać odczyt różnych formatów. Wszystkie pochodne DVD i CD, a także DivX czy MPEG. Urządzenie może odtwarzać płyty muzyczne w formacie MP3, a także pliki z aparatów i kamer cyfrowych. Amplituner może być na stałe połączony z odtwarzaczem, co ogranicza możliwości dalszych modyfikacji. Najlepszym rozwiązaniem jest odtwarzacz Blu-Ray z zawartością najwyższej jakości. Tego typu urządzenie można zastąpić odtwarzaczem sieciowym, który nie posiada napędu dyskowego i pozwala na odtwarzanie udostępnionych danych z innych komputerów lub urządzeń podłączonych przez sieć lokalną.

Najlepszy odbiornik

Często kwestią preferencji jest to, czy zestaw powinien być skompletowany ze wzmacniaczem, czy bez niego. Wszystko zależy od przeznaczenia Twojego zestawu. Dobry wzmacniacz zapewni Ci lepsze doznania dźwiękowe, jeśli urządzenie ma służyć wyłącznie do słuchania muzyki. Wzmacniacz jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli system kina domowego ma służyć wyłącznie do oglądania filmów. Jeśli sprzęt będzie używany na małej przestrzeni, nie warto wydawać zbyt wiele.

Zwróć uwagę na te parametry przy wyborze wzmacniacza:

 • ilość kanałów.
 • moc wyjściowa
 • Wymiary
 • formaty dźwięku

Warto też mieć kilka interfejsów do amplitunera, aby w pełni wykorzystać możliwości zestawu.

 • HDMI – Umożliwia podłączenie do nowych telewizorów i monitorów lub konsol. Przesyła do amplitunera wysokiej jakości dźwięk i obraz.
 • S-Video – Transmisja sygnału wideo;
 • Analog RCA (audio) – To złącze może być używane do przesyłania sygnału audio. Można go również użyć do podłączenia subwoofera.
 • Component – Złącze do przesyłania wysokiej jakości sygnału wideo
 • USB – Umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak pendrive, dysk, czy kamera.

Wybór głośników do kina domowego

W zestawie może znaleźć się wiele różnych głośników. Kino domowe ma szczególną cechę: dźwięk przestrzenny. Uzyskuje się go poprzez umieszczenie głośników w odpowiednich miejscach. Oto najpopularniejsze zestawy:

 • 1 – W jego skład wchodzą dwa głośniki przednie, jeden głośnik centralny oraz dwa głośniki tylne. Za wydobycie niskich tonów odpowiada dodatkowy subwoofer.
 • 1 – w skład zestawu wchodzą dodatkowo dwa głośniki “efektowe”
 • 2 – W skład zestawu wchodzą wysokiej jakości głośniki pełnozakresowe oraz głośniki obsługujące niższe rozdzielczości.
Previous Jaka jest różnica między wodą źródlaną a mineralną? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Next Masz kilka pożyczek-chwilówek? Sprawdź jak wyjść z długów?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W tym roku na polski rynek trafi 8 tys. hybrydowych toyot

W 2015 roku sprzedaż samochodów z napędem hybrydowym w Polsce wzrosła o blisko 40 proc. Toyota, która jest liderem rynku, sprzedała blisko 4 tys. takich aut. Japoński producent w tym roku chce podwoić sprzedaż,

Wiadomości 0 Comments

Unia kończy z roamingiem, ale Polacy w niektórych sieciach wciąż będą za niego płacić

Zgodnie z unijnymi przepisami od połowy czerwca we wszystkich krajach Wspólnoty zostaną zniesione opłaty roamingowe za SMS-y i połączenia wykonywane z zagranicy. Na razie nie dotyczy to jednak Polski, ponieważ większość telekomów nie zgadza się

Wiadomości 0 Comments

Niełatwa dywersyfikacja portfela obligacji korporacyjnych

Konieczność rozproszenia ryzyka podczas inwestycji w papiery dłużne firm wydaje się oczywista. Ale teoria nie nadąża za praktyką, bo niezależnie czy kupujemy obligacje na rynku pierwotnym, czy na wtórnym, to

Wiadomości 0 Comments

Delegowanie pracowników może przestać być opłacalne dla polskich pracodawców

Zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników proponowane przez Komisję Europejską, choć z założenia mają poprawić warunki pracy takich osób, w praktyce mogą sprawić, że ich miejsca pracy będą zagrożone. Wysyłanie pracowników za granicę stanie się

Wiadomości 0 Comments

Polska coraz popularniejszym kierunkiem migracji cudzoziemców

Już około 234 tys. obywateli innych krajów ma ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce przez dłuższy czas niż określa to np. wiza. To o 60 proc. więcej niż w 2013 roku. Wśród nich

Wiadomości 0 Comments

Polacy i ich finanse – więcej odpowiedzialnych, niż wolnych ptaków

Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź