Jak wyglądają świadectwa pracy?

Zadaniem każdego pracodawcy, który odprawia jeszcze niedawnego pracownika, jest przedstawienie świadectwa pracy. Zwykle dokument wręczany jest podczas ostatniego spotkania lub doręczany przez pocztę. Jakie informacje powinny zostać uwzględnione w świadectwie pracy? Co jest najistotniejsze?

W zgodzie z prawem świadectwo pracy powinno zostać przekazane w chwili zakończenia współpracy. Oczywiście pracownik może sprawdzić wszystkie dane zawarte w dokumencie i prosić o konieczne poprawki w przypadku błędów.

Świadectwo pracy zwykle informuje o latach doświadczenia w konkretnym przedsiębiorstwo, zajmowanym stanowisku, zakresie obowiązków, przebytych kursach i szkoleniach. Od czasu do czasu zamieszcza się wzmiankę o powodach ustania współpracy oraz inne wiadomości (opinia, rekomendacja), które będą miały wpływ na dalszą aktywność zawodową pracownika.

Trzeba pamiętać, że świadectwo będzie dostępne tylko wtedy, gdy podwładny był zatrudniony na podstawie dowolnej umowy o pracę. W innych przypadkach nie jest to konieczne i raczej niestosowane.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Jakie obowiązki należą do sądów polubownych?
Next Wyniki spółek zaszkodziły Wall Street

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jak wygląda płaca minimalna w obecnym roku?

Zgodnie z przepisami na początku nowego roku określana jest wartość płacy minimalnej. O wysokości decyduje Komisja Trójstronna, która cyklicznie podaje obowiązujące dane do informacji publicznej. Ile w 2014 roku wynosi

Jak biuro może oszczędzać?

Wszechobecny kryzys sprawia, że większość firm szuka oszczędności i stara się odpowiednio zarządzać posiadanym kapitałem. Tak naprawdę przedsiębiorca może wdrożyć najważniejsze zmiany, które wpłyną na obniżenie wielu opłat. Jak oszczędzać

Kto korzysta z dumpingu?

Każde przedsiębiorstwo posiada indywidualną strategię rozwoju i budowania pozycji na rynku. Czasami stosuje się dość dyskusyjne metody, które nie dają gwarancji na sukces. Wśród wielu znajduje się dumping, który cieszy

Mała firma 1Comments

Jak działają czytniki RCP?

W renomowanych korporacjach i przedsiębiorstwach pracuje niejednokrotnie wielu pracowników. W niektórych przypadkach personel liczy sto lub dwieście osób. Z tego powodu niezbędny jest niezależny system, który może kontrolować czas pracy

Kto może otrzymać mieszkanie zakładowe?

Sprzedawanie mieszkań zakładowych jest bardzo znane, głównie w średnich i dużych firmach. Firma, która posiada nieruchomości może zdecydować się na ich oddanie. Kto ma pierwszeństwo zakupu? W zgodzie z przepisami

Jak zgłosić sprzeciw na czynności kontrolne?

W wyniku zmian wprowadzonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej został stworzony dodatkowy instrument służący przedsiębiorcom do obrony przed nadużyciami stosowanymi przez różne organy kontrolne. Sprzeciwem na czynności kontrolne jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź