Jak oszczędzać energię?
Od jakiegoś czasu panuje w Polsce zdrowa moda na ekologiczne życie, ochronę środowiska czy oszczędzanie. Wzrasta świadomość społeczna i coraz więcej ludzi stara się dbać o wydatki oraz racjonalnie wykorzystywanie energii elektrycznej, cieplnej czy wody. Wciąż jednak brakuje sprawdzonej wiedzy i skutecznych metod oszczędzania. Do jakich rad stosować się najbardziej, aby kontrolować rachunki?
Przede wszystkim warto redukować niepotrzebnie wykorzystywane ciepło, np. obniżyć temperaturę w domu (o 1 lub 2 stopnie). Wiadomo, że takie możliwości mają głównie osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych lub nowoczesnych mieszkaniach, jednak każdy do pewnego stopnia może kontrolować temperaturę w swoim domu.
Poza tym (już w fazie planów i budowy) należy zainwestować w inteligentne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, które wykorzystują naturalne i ekologiczne rozwiązania, a co najważniejsze, nie są drogie w utrzymaniu. Koszt takiego urządzenia może być trochę wyższy, jednak zwykle pieniądze zwracają się po krótkim czasie użytkowania.
Dużą popularnością cieszą się od kilku lat baterie słoneczne lub minielektrownie wiatrowe przy domach. Generują dodatkowe źródło energii i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach. Instalacja takich urządzeń to spory wydatek, jednak szybko zapracuje na siebie, a poza tym przyniesie oszczędności.
Wypada również zadbać o zużycie wody w mieszkaniu. Często bowiem wykorzystywana jest nieracjonalnie i bez przemyślenia. Warto zastanowić się nad rutynowymi czynnościami, które generują niepotrzebne zużycie. Wybrać prysznic zamiast kąpieli, wyłączać wodę w czasie mycia zębów, nalewać mniej wody do mycia podłogi.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę każdy może przyczynić się do poprawy kondycji środowiska naturalnego i mieć swój wkład w obniżenie rachunków. Powyższe wskazówki dają do zrozumienia, że nie trzeba robić wiele, aby poprawić stan domowego budżetu.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Frankowcu, nie panikuj
Masz kredyt we frankach i boisz się o swoją przyszłość? Próbujesz znaleźć szybkie rozwiązanie, które mogłyby pomóc uwolnić się od finansowego zobowiązania? Doradcy finansowi podpowiadają: panika to dziś najgorszy doradca,
Dlaczego nie kupujemy przez interent?
Z raportu PCG wynika, że rocznie wydajemy na zakupy w sieci 8,6 mld dolarów, podczas gdy Niemcy kupują za aż mld dolarów! Skąd aż taka dysproporcja, skoro, jak podaje Sociomantic
Spore pozytywne zaskoczenie
Za nami cotygodniowa publikacja o wnioskach po zasiłek dla bezrobotnych, która pokazuje największą dynamikę spadku od listopada 2012 roku i z poziomem zaledwie 265 tys. znalazła się najniżej od 14
Do 18 kwietnia urzędy skarbowe wypełnią za podatników PIT
Jeszcze przez tydzień podatnicy mogą skorzystać z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu deklaracji rocznych. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad 300 tys. osób. W tym roku może być ich znacznie
Państwowe grunty rolne podrożały o 15 proc
Rosną ceny gruntów rolnych. W ubiegłym roku za hektar państwowych gruntów trzeba było zapłacić średnio 29,5 tys. zł. To blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu ponad 20
ZUS inwestuje w nowy serwis internetowy
Nowa odsłona strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma umożliwić korzystanie z serwisu osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zachowanie kontrastów między linkami a tłem, odpowiednie formularze i dokumenty czy dostosowanie wyszukiwarki do osób, które