Grupa Azoty chce się mocniej integrować i inwestować w innowacje
Grupa Azoty zamknęła ubiegły rok ponad dwukrotnie wyższym zyskiem w porównaniu z odnotowanym w 2014 roku. Spółka zarobiła na czysto ponad 691 mln zł. Prezes grupy Mariusz Bober zapowiedział jej głębszą integrację i nacisk na innowacje.
– Chcemy kłaść większy nacisk na inwestycje innowacyjne, takie, które pozwolą podnieść poziom technologiczny zarówno procesów wytwórczych, jak i produktów wytwarzanych przez grupę. To w sposób oczywisty zapewni Grupie Azoty lepsze funkcjonowanie i lepsze wyniki w przyszłości – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty.
Zgodnie ze strategią grupa planuje do 2020 roku przeznaczyć na inwestycje około 7 mld zł, za które zrealizuje 68 projektów. Jak podkreślił prezes Bober spółka nie widzi konieczności korekty obecnej strategii, ale jest na etapie jej przeglądu. Zapowiedział też dalszą konsolidację i głębszą integrację wewnątrz organizacji.
– Przede wszystkim w grupie powinny zachodzić zjawiska konsolidacji, integracji w większym stopniu i szybciej, niż to się odbywało dotychczas. Oczywiście przyniesie to dobre efekty – deklaruje Bober.
Przychody ze sprzedaży Grupy Azoty urosły w 2015 roku o 1,27 proc do poziomu 10 mld zł. Całkowity zysk netto spółki zamknął się kwotą 691,9 mln zł, zaś zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej – 609,5 mln zł. To wynik dwa i pół razy wyższy niż rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1,3 mld zł, z czego niemal 1 mld zł przypadł na dział Nawozy-Agro.
– Głównym celem finansowym będzie osiągnięcie wskaźników interesujących dla akcjonariuszy (zysku netto i EBITDA) na poziomie nie gorszym niż w latach poprzednich. Natomiast z punktu widzenia polityki finansowej głównym wyzwaniem będzie zapewnienie finansowania dla dużego programu inwestycyjnego, w trakcie którego jesteśmy.
Zarząd spodziewa się utrzymania popytu na nawozy na dotychczasowym poziomie. Podobne prognozy podtrzymuje w kwestii cen nawozów azotowych.
– Według naszych prognoz przewidujemy utrzymanie wolumenu popytowego, czyli zużycia nawozów przez rolnictwo i mamy nadzieję na utrzymanie się również cen.
Prezes Mariusz Bober zapowiedział, że nie przewiduje w tym roku zwolnień pracowników. Dodał, że spółka chce kontynuować politykę dywidendową zgodnie z zapisami jej strategii.
Przed rokiem zarząd rekomendował niewypłacanie dywidendy, a rada nadzorcza i WZA przychyliły się do tej rekomendacji. Wtedy to zysk był kilkakrotnie niższy niż w 2015 r.
– Nie sądzę, aby w tym roku zaistniały okoliczności do istotnych zmian w zakresie zatrudnienia – zapewnia prezes Grupy Azoty. – W spółce obowiązuje też przyjęta polityka dywidend i zarząd jest zdeterminowany, aby realizować ją długoterminowo.
Grupa Azoty to największy w Polsce i drugi w Europie producent nawozów. Notowana na GPW spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.
Może to Ci się spodoba
Dlaczego Forex jest tak popularny i dlaczego Ty również powinieneś rozpocząć inwestowanie?
O inwestowaniu w Forex słyszeli już praktycznie wszyscy. Wraz z popularyzacją inwestowania w różne aktywa wizja zarabiania na rynku walutowym przestała wiązać się wyłącznie z zawodem tradera. Obecnie na Forex
Odbicie w branży budowlanej. Problemem są wysokie ceny surowców i niska dostępność pracowników
Po ubiegłorocznej zapaści w budownictwie następuje odbicie. Potwierdzają to dane GUS, z których wynika, że w styczniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,1 proc. GDDKiA ogłasza stopniowo kolejne przetargi infrastrukturalne z wykorzystaniem środków z UE, a polski
Krótsze kolejki i sprawniejszy obieg dokumentów w administracji
Poczta Polska ma być ważnym elementem cyfryzacji państwa. Dzięki porozumieniu podpisanemu w środę przez operatora oraz jego spółkę zależną z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa systemy informatyczne administracji zostaną zintegrowane z platformą pocztową Envelo. To
PGNiG rozwija innowacje i współpracę ze start-upami
Nowe produkty i usługi dla klientów oparte o internet rzeczy, nowe technologie wydobycia gazu ziemnego, ochrona środowiska i alternatywne źródła energii to dziedziny, w których Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na innowacje. Ma się do
Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów
Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.
4F wchodzi na zagraniczne rynki
4F chce być firmą globalną. Do końca tego roku ma powstać kilkanaście sklepów w krajach europejskich. Firma chce również wejść na rynek amerykański, gdzie skupi się na sprzedaży hurtowej. Dzięki współpracy