Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?

Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?

Przepisy dotyczące zmian pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorców zasad amortyzacji są bardzo rygorystycznie interpretowane przez organy podatkowe.

Spięcia pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego w okolicznościach, gdy wcześniej do amortyzacji swoich środków trwałych posłużył się on niższe stawki amortyzacyjne.

Zgodnie z przepisami podatnicy mogą zmieniać wartości odpisów amortyzacyjnych. Norma ta ten dotyczy także, tego, że podmioty mogą te stawki zwiększać dla środków trwałych będących w pogorszonych lub niekorzystnych warunkach.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej może mieć miejsce tylko dla wybranych środków trwałych. Sytuacja konfliktowa powstaje wtedy, gdy przedsiębiorca mając możliwość zastosowania stawki wyższej, zrezygnował z niej i obniżył ją. W takiej sytuacji może on później podwyższyć stawkę, ale tylko do kwoty określonej w wykazie stawek amortyzacyjnych.

Podmiotowi opłaca się obniżyć stawkę, jeżeli nie jest on zaabsorbowany gromadzeniem kosztów podatkowych. Takie przedsiębiorstwa starają się, aby koszty pojawiły się już po sfinalizowaniu inwestycji. Po uzyskaniu dochodu w późniejszym okresie podatnik jest już zainteresowany zwiększeniem stawki.

Objaśniając te przepisy organy podatkowe uznały, że w opisanym powyżej zakresie podatnik nie może modyfikować stawek amortyzacyjnych.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy obniżenie stawek za nadgodziny wpłynie korzystnie na bezrobocie?
Next WIG20 wciąż mocno w dół

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy pracodawca wyśle pracownika na szkolenie?

Właściciele firm chętnie wysyłają pracowników na szkolenia w celu zwiększenia ich kwalifikacji zawodowych. Pracobiorca obiecuje pozostawać w dyspozycji przez dany okres określony w umowie o pracę. Co jeśli pracobiorca nie

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy złożenie korekty zeznania PIT jest niemożliwe?

Poprawę zeznania PIT dokonuje się po zlokalizowaniu błędu w poprzednim formularzu bądź nie scharakteryzowaniu wszystkich dochodów. Typ dokumentu jest ten sam jak przy pierwszym oznajmieniu podatkowym. Różnica obejmuje tylko cel

Prawo podatkowe 0 Comments

Kto może się ubiegać o zwrot za materiały budowlane?

Możliwość otrzymania zwrotu VAT za materiały budowlane od początku 2014 roku ulegnie znacznej modyfikacji. Stanie się on bardzo wąski i nie wszystkim będzie się należał w odróżnieniu od aktualnego prawa.

Prawo podatkowe 0 Comments

Zmiany w podwójnym opodatkowaniu z Norwegią

Od niecałego roku obowiązuje w Polsce ustawa, która pozwala na omijanie podwójnego opodatkowania z Norwegią. Jest to swojego rodzaju umowa międzypaństwowa i umożliwia synchronizację podatków dochodowych. Na czym polega wdrożona

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Prawo podatkowe 0 Comments

Jaki podatek za wpłaty od internautów?

Obecnie podstawą prowadzenia działalności gospodarczej jest założenie i ciągłe odświeżanie strony internetowej. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zainteresowanych, którzy wiadomości szukają w sieci. Jak przedsiębiorca powinien traktować dobrowolne przelewy od internautów?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź