Citi Handlowy strategicznym partnerem Forum Nowoczesnego Samorządu

Citi Handlowy strategicznym partnerem Forum Nowoczesnego Samorządu

Właściwie wykorzystanie przez samorządy środków z nowej perspektywy unijnej, to kluczowe wyzwanie na najbliższe lata. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje współpraca jednostek samorządu terytorialnego z bankami, które zapewnią dostęp do finansowania, rozwiązania usprawniające zarządzanie budżetem oraz wsparcie technologiczne – to jedne z głównych tematów tegorocznego Forum Nowoczesnego Samorządu, które zgromadziło ponad 240 przedstawicieli samorządów.

Bank we współpracy z Citi zorganizował video konferencję z Mark C. Poloncarz, County Executive Hrabstwa Erie znajdującego się w stanie Nowy Jork, której przedmiotem była wymiana doświadczeń polskich samorządowców z amerykańskim liderem.

– Wykorzystanie środków z poprzedniej perspektywy wiązało się z dużym wysiłkiem finansowym po stronie samorządów. Z danych NBP wynika, że na przestrzeni ostatniej dekady należności Jednostek Samorządów Terytorialnych wobec banków wzrosły ponad trzykrotnie z poziomu 11 mld złotych do ponad 34 mld złotych, przy obecnej wartości depozytów na poziomie ponad 27 mld złotych. A do realizacji projektów w ramach nowej perspektywy unijnej samorządy będą potrzebować wkład własny, dlatego coraz więcej projektów będzie realizowanych we współpracy bankami, które dysponują zarówno kapitałem na finansowanie inwestycji jak i niezbędnym doświadczeniem – komentuje Marcin Murawski, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego w Citi Handlowy.

Citi Handlowy od lat z powodzeniem wspiera Jednostki Samorządu Terytorialnego, zarówno pod względem finansowym jak i operacyjnym. W ramach inicjatywy Citi for Cities propaguje innowacyjne projekty, których powodzenie czerpie z globalnego know-how.

– Najbliższe lata to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale również rozwijanie nowych technologii, innowacji i przedsiębiorczości. Kluczowe stanie się rozwijanie w projektów społecznych, które będę realizowane nie tylko w jednym samorządzie, ale w szerszej perspektywie, na rzecz wielu środowisk. Również na tej płaszczyźnie pomocne będzie wykorzystanie, szczególnie międzynarodowych doświadczeń partnerów bankowych. Zebrane „best practice”, które najlepiej sprawdzają się na całym świecie, mogą z powodzeniem pomóc wdrożyć w Polsce nawet najbardziej złożone technologicznie i organizacyjne przedsięwzięcia – dodaje Marcin Murawski.

O swoich doświadczeniach mówił również Mark C. Poloncarz, County Executive Hrabstwa Erie znajdującego się w stanie Nowy Jork, podczas specjalnej video konferencji, zorganizowanej na Forum Nowoczesnego Samorządu za sprawą współpracy amerykańskiego Citi i Citi Handlowy. – Wyzwania dla samorządów na całym świecie są podobne – przy zróżnicowanych wpływach z podatków musimy jak najlepiej realizować wszystkie cele dla społeczności lokalnych. Dlatego korzystamy również ze współpracy z prywatnymi partnerami. Dzięki Partnerstwu Publiczno Prywatnemu możemy pozyskiwać kapitał na inwestycje i osiągać niesamowite efekty, łącząc cele biznesowe i społeczne. Jednak należy pamiętać, że każda współpraca z podmiotem prywatnym oznacza utratę pełnej kontroli samorządu nad realizowanymi procesami – zauważał Mark C. Poloncarz.

To była już szósta edycja Forum Nowoczesnego Samorządu. W debatach brali udział prezydenci miast, burmistrzowie oraz osoby ściśle powiązane z funkcjonowaniem samorządów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Banków Polskich.

 

Źródło: Citi Handlowy

Previous RPP: stopy procentowe bez zmian
Next 3-letnia lokata strukturyzowana w PKO Banku Polskim oparta na koszyku akcji spółek sektora energetycznego

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Getin Bank docenia stałych klientów – Pakiet Korzyści „Mój Bank”

„Mój Bank” to nowa oferta skierowana do stałych klientów Getin Banku. Od teraz, wszyscy aktywni użytkownicy kont osobistych otrzymają przygotowany specjalnie dla nich Pakiet Korzyści. Wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych, obniżenie

Bankowość 0 Comments

Darmowe bankomaty w całym kraju i gwarancja niezmienności ceny przez dwa lata

Pewnego rodzaju tradycją (dodajmy, że niezbyt chlubną), do której przez wiele lat niemal wszystkie banki przyzwyczajały swoich klientów, jest fakt, iż finansowe konsekwencje zmian w obowiązującym prawodawstwie oraz na światowych

Bankowość 0 Comments

Wymiana walut online staje się coraz popularniejsza

Szacuje się, że wartość obrotów w internetowych kantorach wyniosła w 2015 roku blisko 30 mld zł. Branża rosła w tempie ponad 20 proc. Choć w tym roku dynamika może być nieco mniejsza, to przedstawiciele

Bankowość 0 Comments

Uwaga na koszty okolokredytowe, czyli w jaki sposób banki omijają przepisy ustawy antylichwiarskiej

Większość osób skutecznie unika korzystania z pożyczek bankowych. Zdarza się jednak, że po prostu nie ma innego wyjścia i zachodzi konieczność podreperowania domowego budżetu za pomocą kredytu. Założenia ustawy antylichwiarskiej

Bankowość 0 Comments

PKO Bank Polski z nową ofertą dla rolników

Obniżona opłata za prowadzenie rachunku, kredyt inwestycyjny na zakup maszyn rolniczych nawet na 20 lat i wysokie oprocentowanie lokowanych oszczędności. To najważniejsze elementy kierowanej do rolników oferty PKO Banku Polskiego.

Bankowość 0 Comments

Dynamiczny wzrost zysku i skali działalności PKO BP

W II kwartale Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała 855,6 mln złotych zysku netto, o 6,6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Skonsolidowane wyniki po raz pierwszy uwzględniają akwizycję spółek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź