Zmiana prawa sprzyja pracownikom na święta

Zmiana prawa sprzyja pracownikom na święta

70% pracodawców przekazuje pracownikom podarunki na święta Bożego Narodzenia a 86% przedsiębiorstw finansuje bonusy dla pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym roku prawo sprzyja pracownikom, od 1 sierpnia 2019r. odpis składek na ZFŚS wzrósł o 3,4% na każdego pracownika w firmie.

Aż 71% firm, które wzięło udział w badaniu potwierdziło: tak, dajemy pracownikom prezenty z różnych okazji. W 70% przypadków tą okazją są grudniowe święta. Na drugim miejscu uplasował się jubileusz firmy – 23% i na końcu święta branżowe – 4%. Wydawać by się więc mogło, że pracownicy powinni być zadowoleni. Szef docenia ich pracę i chcąc im dodatkowo podziękować wręcza podarunek od firmy. Rzeczywistość jednak mocno weryfikuje pozytywne oceny takich bonusów. Jaki jest powód? Zbyt skromne i nietrafione prezenty.

Pracownik nie może snuć domysłów

Problem z oceną jakości i wartości prezentów może wynikać z faktu, że firmy nie komunikują lub robią to w sposób nie do końca właściwy – jakie prezenty pracownicy otrzymają, z jakiej okazji i jaka będzie ich wartość. Respondenci (przedstawiciele działów HR) cytowanego badania wskazali, że średnia wartość bożonarodzeniowego podarunku na jednego pracownika wynosi 400 zł, natomiast pracownicy deklarują, iż otrzymują od pracodawców średnio 200 zł. Wartość prezentu trudno jest dodatkowo ocenić, o ile ma formę paczki czy innych podarunków rzeczowych –  pracownik może się tylko domyślać lub oszacować ile środków firma na taki benefit przeznaczyła.

Co więcej, zaledwie 20% firm pyta pracowników o ich preferencje w zakresie prezentów. Dlaczego tak mało? 75% firm uważa, że wie jakie są oczekiwania, a 16% jest zdania, że nie ma potrzeby zasięgania opinii w tym zakresie. Wyniki badania wskazują, że należałoby to podejście zmienić. Wówczas prezenty dla pracowników mogłyby być bardziej trafione, co przełożyłoby się na większe zadowolenie załogi.

W budowaniu relacji ważne są emocje

Wiemy już zatem, że wartość podarunku ma znaczenie. Okazuje się jednak, że nie tylko. Ważne są też sposób i forma jego przekazania. Skoro 70% firm decyduje się obdarować zespół na Boże Narodzenie, świetną okazją do wręczenia prezentów są firmowe Wigilie. Organizuje je tylko 42% badanych, a pracownicy uważają, że otrzymanie upominku od przełożonego w czasie firmowego spotkania to świetny pomysł. Wywołuje pozytywne emocje i jest momentem, który zostaje w pamięci na dłużej. Spora grupa firm – bo aż 70% biorących udział w badaniu – chcąc zwiększyć pozytywną energię pracowników w czasie przedświątecznym angażuje się również w akcje charytatywne. 46% pracodawców zachęca do udziału wszystkich zatrudnionych a dla 62% pracowników angażowanie się w akcje charytatywne to ważny element strategii CSR firmy. Pozwala to firmie budować pozytywny obraz nie tylko wewnątrz organizacji, ale także na zewnątrz (Employer Branding).

W zamian zaangażowanie i lojalność

Wybór świąt Bożego Narodzenia na wręczenie prezentów pracownikom nie jest przypadkowy. 46% firm potwierdza, że to po prostu tradycja oraz sposób podziękowania za cały rok zaangażowania zatrudnionych. Taka strategia dobrze się sprawdza, bowiem firmowe prezenty zwiększają satysfakcję z pracy – tak uważa 51% badanych. A 57% potwierdza wzrost lojalności wobec firmy, a więc obniża również chęć zmiany pracy.

Jaki prezent więc wybrać, aby spełnił oczekiwania i pracodawców i pracowników? Ankietowani entuzjastycznie podchodzą do kart przedpłaconych. Aż 69% badanych pracowników potwierdziło, że byliby zadowoleni z otrzymania kart podarunkowych na święta. Firmy, które je dostarczają np. Edenred – dbają o to, aby wizualizacja kart nawiązywała do klimatu świątecznego. Taka karta wyróżni się w portfelu pracownika oraz markę pracodawcy np. na karcie można nadrukować logo firmy. Ta namacalna forma prezentu zwiększa satysfakcję z posiadania karty przedpłaconej – czego nie daje np. przelew na konto. Pracownicy uznają ją za miły gest i doceniają go. Dodatkowo każdy obdarowany dokładnie wie na jaką kwotę jego karta jest zasilona. Pieniądze na karcie to dodatkowy zastrzyk gotówki, która – jak wiadomo – zawsze się przyda, a zwłaszcza przed świętami. Ponadto środki z karty można wykorzystać dowolnie, płacąc nią w sklepach stacjonarnych, internetowych, w Polsce i za granicą.

Małe zmiany, duże korzyści

Skoro pracownicy nie najlepiej oceniają otrzymywane od szefa prezenty, może warto wprowadzić pewne zmiany w firmowej tradycji. 86% przedsiębiorstw finansuje bonusy dla pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a 14% pokrywa je ze środków obrotowych – wynika z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na zlecenie Edenred. Przez cały 2019 rok pracodawcy na jednego pracownika nie przeznaczą więcej niż 1000 zł. Tak będzie w 28% firm. Z kolei poniżej 500 zł otrzymają pracownicy w 26% przedsiębiorstwach, biorących udział w badaniu. 26% firm twierdzi, że przekaże na każdego zatrudnionego kwotę między 1000 a 2000 zł. Kwoty te w skali roku wydają się być skromne, jeśli uwzględnimy trzy elementy. Pierwszy: od 1 sierpnia 2019 r. pracodawcy muszą wpłacać na konto ZFŚS o 3,4% więcej niż w okresie od stycznia do lipca 2019 r. W konsekwencji składka do funduszu na jednego pracownika jest wyższa o kilkadziesiąt złotych (wynosi teraz 1271,2 zł). Drugi: świadczenia finansowane z ZFŚS są zwolnione z PIT do 1000 zł w roku podatkowym dla każdej zatrudnionej osoby. Zwolnieniem tym są objęte świadczenia pieniężne np. karty przedpłacone i rzeczowe, którymi nie są bony, talony, i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT). Trzeci: finansując benefity dla pracowników ze środków obrotowych firmy, wydatek taki może być ujęty w kosztach uzyskania przychodu.

…”Nasze wieloletnie doświadczenie na rynku polskim potwierdza, że firmy stosują budżetowanie kart podarunkowych zarówno ze środków ZFŚS, jak i ze środków obrotowych. Takie rozwiązanie daje pracodawcom możliwość zastosowania bardziej elastycznego ustalania kryteriów przyznania świadczenia – korzystnych z perspektywy pracownika i wizerunku pracodawcy. Bez względu na sytuację życiową, materialną i rodzinną pracowników – pracodawcy korzystając z podwójnego źródła finansowania kart przedpłaconych mogą zaproponować wszystkim pracownikom podarunek o tej samej wartości, co nie jest bez znaczenia w równym traktowaniu ich wszystkich – powiedziała Katarzyna Gawron, Marketing Manager Edenred Polska.

Nie każdy rok musi być taki sam – w obdarowywaniu pracowników warto wykorzystać również element zaskoczenia. W tym roku zmienić np. sposób finansowania i dzięki temu przekazać na świąteczne prezenty wyższe kwoty, i zasilić nimi karty przedpłacone – a następnie wręczyć je w czasie firmowej Wigilii. Pracownicy z pewnością się ucieszą, bo otrzymają satysfakcjonujący prezent, który sprawi im radość w czasie świątecznych przygotowań. Zapamiętają go pozytywnie, co przełoży się na wyniki ich pracy.

*********************************************************

Pomagamy, bo razem MAMY MOC!

Więcej o kampanii na kartypodarunkowe.edenred.pl

Pobierz pełny raport na podarunki.edenred.pl

Previous Jak znaleźć pracę w Annopolu?
Next Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?

Może to Ci się spodoba

Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?

Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest podpisywanie ugody. Aby jednak to nastąpiło należy dopełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach stosować ugodę administracyjną? Czy jest to dobra metoda rozwiązywania waśni?

Czy odwołanie darowizny jest możliwe?

W zgodzie z prawem zadaniem umowy darowizny jest oddanie dóbr bez pobierania pieniędzy. Stronami w całym procesie są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa reguluje zasady przenoszenia prawa własności. Jeśli nie

Będą zmiany w przepisach o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

Po roku działania ustawy o przewadze kontraktowej, która miała chronić rolników i drobnych przetwórców przed nadużywaniem pozycji dominującej przez większych kontrahentów, szykuje się jej nowelizacja. Projekt zmian w przepisach, który został już przyjęty przez rząd,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!