Złoto najdroższe od 4 miesięcy

Złoto najdroższe od 4 miesięcy

W centrum uwagi:

• Wzrost zapasów ropy w USA
• Dalszy wzrost notowań złota

Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów pogorszyły się względem wcześniejszych sesji. Spadki nie były jednak spektakularne – wprawdzie wartość indeksu CRB spadła o 0,21%, jednak utrzymała się powyżej psychologicznej bariery 300 pkt. Na minusie znalazły się ceny surowców energetycznych, miedzi, niektórych metali szlachetnych (srebro, pallad), a także części towarów rolnych (ryż, kakao, bawełna, drewno).

Wzrost zapasów ropy w USA

Wczoraj na minusie zakończyły sesję m.in. notowania amerykańskiej ropy WTI. W czasie wtorkowej sesji cena tego surowca spadła nawet do okolic 101 USD za baryłkę, jednak stronie popytowej udało się odrobić część tej straty i ostatecznie wczorajsza zniżka wynosiła niecałe 0,8%.

Zniżka cen ropy naftowej WTI w dużej mierze wynikała ze słabych danych makro ze Stanów Zjednoczonych, które na ogół budzą obawy o spadek popytu na ropę naftową w tym kraju. Dodatkowo, podaż jest wspierana przez niepokojące informacje dotyczące innej ważnej gospodarki: Chin, gdzie dług przedsiębiorstw osiągnął rekordową wielkość.

Niemniej jednak, wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wieczorem swój raport na ten temat opublikował Amerykański Instytut Paliw (API), który oszacował, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 822 tys. baryłek. To mniejszy wzrost niż oczekiwano na rynku (ok. 1,4-1,5 mln baryłek). Co więcej, w samej miejscowości Cushing zapasy ropy naftowej spadły o 1,07 mln baryłek.

Dzisiaj inwestorzy na rynku ropy naftowej czekają na kolejny raport dotyczący zapasów ropy naftowej – tym razem przedstawi go amerykański Departament Energii. Dane departamentu są bardziej wiarygodne niż informacje API, ponieważ są zbierane obowiązkowo od podmiotów z sektora wydobywczego i naftowego, podczas gdy dane API są zbierane na podstawie dobrowolnie wypełnianych formularzy.

Dzisiaj rano cena ropy naftowej WTI ustabilizowała się w okolicach 102 USD za baryłkę. Jest to rejon stanowiący najbliższe techniczne wsparcie, od kilku dni skutecznie odpierający ataki podaży. Jeśli jednak zostałby on pokonany, to kolejną barierą dla niedźwiedzi będzie rejon 100,80 pkt. Z kolei najbliższym technicznym oporem jest rejon 103,30-103,80 USD za baryłkę.

Dalszy wzrost notowań złota

W tym tygodniu dużo emocji wzbudza także sytuacja na rynku złota. Notowania tego kruszcu, po krótkim zniżkowym akcencie tydzień temu, nadal pną się w górę. Cena kruszcu przekroczyła linię średnioterminowego trendu spadkowego w okolicach 1335 USD za uncję i obecnie przekracza już poziom 1340 USD za uncję.

Stronie popytowej na rynku złota sprzyja niepewna sytuacja w amerykańskiej gospodarce – wczoraj pojawiły się tam rozczarowujące dane makro. Co ciekawe, również obawy o kondycję gospodarki Chin mogły pozytywnie wpłynąć na notowania złota, bowiem inwestorzy mogli potraktować kruszec jako „bezpieczną przystań”.

Tymczasem fundamenty na rynku złota nadal są kruche. Po przekroczeniu przez cenę złota poziomu 1300 USD za uncję wyraźnie osłabił się popyt na złoto fizyczne w Azji, co sugeruje, że konsumenci z Chin i innych krajów regionu czekają na korektę, aby z powrotem zacząć kupować. Nieco więcej zainteresowania złotem wykazują inwestorzy na Zachodzie, co skutkuje wzrostem aktywów funduszy ETF.

Możliwe jednak, że wzrost notowań złota w ciągu ostatnich sesji to efekt przede wszystkim zamykania krótkich pozycji na rynku tego metalu, a więc tzw. shortcovering. Jeśli tak jest, to głębsza korekta na rynku złota może być kwestią najbliższych dni. Obecnie kluczowym poziomem oporu jest rejon 1347-1353 USD za uncję.

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous W jakim celu powołano Urząd Zamówień Publicznych?
Next Czy dumping jest zgody z prawem?

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Hiszpańskie obligacje tańsze od amerykańskich

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły wiadomości o spadku – z poziomu 12.8 pkt do 8.5 pkt – indeksu

Komentarze rynkowe 0 Comments

Branża meblarska w dobrej kondycji. Ten rok może być rekordowy w produkcji mebli

Branża meblarska z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wartość wyprodukowanych w Polsce mebli wyniosła blisko 22 mld zł. To wynik o 13 proc. wyższy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Azjatyckie wejście smoka z nokautem

Czwartek rozpoczął się od dramatycznej końcówki sesji na japońskiej giełdzie. Powodem załamania jest rosnąca rentowność obligacji dziesięcioletnich. Ich wskaźnik urósł do poziomu 1,0%, najwyższego od kwietnia 2012 roku. Zareagował na

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa naftowa na czteroletnim minimum

Euro (EUR) wzrosło wczoraj do poziomu 1.2491 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) w oczekiwaniu na dzisiejszą publikację poziomu PKB oraz wskaźnika inflacji CPI. Wspólna waluta pozostaje pod presją, ponieważ

Komentarze rynkowe 0 Comments

USDJPY na sześcioletnim maksimum

Euro (EUR) wzrosło z poziomu 1.2858 do poziomu 1.2940 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta odnotowała swój największy wzrost od lipca, po osiągnięciu swojego czternastomiesięcznego minimum. Dzisiaj zostanie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – inflacja w centrum uwagi

W ubiegły piątek prezes EBC przyczynił się do wyraźnego osłabienia euro zaznaczając w trakcie wystąpienia na konferencji we Frankfurcie, że jeśli tylko inflacja nie będzie wracać do celu zgodnie z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź