Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?

Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?

Odszkodowanie w wypadku komunikacyjnym to świadczenie pieniężne, które należy się osobie poszkodowanej, nawet jeśli odpowiedzialność za zdarzenie częściowo spoczywa na niej. Prawo do rekompensaty przysługuje więc każdemu, kto nie ponosi wyłącznej winy za wypadek. Jeśli zastanawiasz się, jak można uzyskać tego rodzaju świadczenie, zapraszamy do lektury.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe?

Po pierwsze, o odszkodowanie może ubiegać się każda osoba poszkodowana, która brała udział w wypadku komunikacyjnym. Nie dotyczy to jedynie osób, ponoszących wyłączną winę za zdarzenie. Po drugie, do grona tych osób należy także rodzina poszkodowanego, który poniósł śmierć w wyniku wypadku. Po trzecie, o poszkodowanie może ubiegać się również poszkodowany w sytuacji, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a także wtedy, gdy nie posiadał on aktualnej polisy OC. Wtedy rekompensata jest wypłacana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Po wypadku nie trzeba już robić praktycznie nic. Najważniejsze, by zapisać sobie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, ponieważ to wystarczy, by ustalić dane pojazdu oraz właściciela. Takie informacje są dostateczne do tego, by wszcząć likwidację szkody. Nie jest także wymagane oświadczenie sprawcy, ponieważ ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody ma obowiązek skontaktować się z nim w celu poznania jego wersji wydarzeń.

Niekiedy jednak zdarza się, że mimo sporządzenia oświadczenia po wypadku, sprawca decyduje się wycofać złożone informacje i próbuje odżegnać się od czynów, do których wcześniej się przyznał. Mają miejsce sytuacje, w których sprawcy wypadku zrzucają wszystko na karb nerwów, stresu i szoku powypadkowego. Sprawa jest prosta, jeśli na miejscu była policja, a sprawca został ukarany mandatem. Trudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy policjanci nie byli obecni. Wtedy winny bardzo łatwo może wycofać się z tego, co zawarł w oświadczeniu. W takim wypadku poszkodowany musi sam dochodzić swoich praw.

Co dalej?

By dowodzić swoich racji, konieczne jest wkroczenie na drogę sądową. Wiele osób się tego obawia i rezygnuje z tego pomysłu w przedbiegach. Warto jednak to zrobić i zadbać o swoje prawa. Mimo wszystko najlepiej nie iść do sądu samemu. Najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże rozwiązać Twoją sprawę pozytywnie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nie tylko nerwów, ale również dużo pieniędzy. Gdzie szukać doświadczonego prawnika? Z pewnością pomogą Ci opinie znajomych, ale także informacje w Internecie. W wyszukiwarkę wpisz hasło „kancelaria prawna” wraz z dopiskiem, z jakiego miasta szukasz adwokata, np. „kancelaria prawna Katowice” i sprawdź topowe wyniki wyszukiwania.

Previous Zmiana prawa sprzyja pracownikom na święta
Next Wnioski o dotacje unijne

Może to Ci się spodoba

Kto może ubiegać się o stanowisko referendarza sądowego?

Od kilkunastu lat zastosowanie znajduje w Polsce stanowisko referendarza sądowego. W zgodzie z prawem ma możliwości podobne do tych, którymi dysponuje sąd. Trzeba jednak wiedzieć, że może z nich korzystać

Trwają prace nad zmianami zasad zatrudnienia pracowników tymczasowych

Nowe regulacje dotyczące rynku pracy tymczasowej mają za zadanie chronić pracowników – ocenia Robert Stępień, radca prawny w Kancelarii Raczkowski Paruch. Nowelizacja ustawy przewiduje, że pracownik tymczasowy nie będzie mógł pracować na

Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii w II półroczu

13 sierpnia mija termin dla firm na złożenie u dostawcy energii oświadczenia, które uprawnia do zamrożenia cen energii w II półroczu br. Pozwoli to uniknąć rachunków wyższych nawet o 30–50 proc., a uprawnione

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!