Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?

Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?

Odszkodowanie w wypadku komunikacyjnym to świadczenie pieniężne, które należy się osobie poszkodowanej, nawet jeśli odpowiedzialność za zdarzenie częściowo spoczywa na niej. Prawo do rekompensaty przysługuje więc każdemu, kto nie ponosi wyłącznej winy za wypadek. Jeśli zastanawiasz się, jak można uzyskać tego rodzaju świadczenie, zapraszamy do lektury.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe?

Po pierwsze, o odszkodowanie może ubiegać się każda osoba poszkodowana, która brała udział w wypadku komunikacyjnym. Nie dotyczy to jedynie osób, ponoszących wyłączną winę za zdarzenie. Po drugie, do grona tych osób należy także rodzina poszkodowanego, który poniósł śmierć w wyniku wypadku. Po trzecie, o poszkodowanie może ubiegać się również poszkodowany w sytuacji, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a także wtedy, gdy nie posiadał on aktualnej polisy OC. Wtedy rekompensata jest wypłacana z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Po wypadku nie trzeba już robić praktycznie nic. Najważniejsze, by zapisać sobie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, ponieważ to wystarczy, by ustalić dane pojazdu oraz właściciela. Takie informacje są dostateczne do tego, by wszcząć likwidację szkody. Nie jest także wymagane oświadczenie sprawcy, ponieważ ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody ma obowiązek skontaktować się z nim w celu poznania jego wersji wydarzeń.

Niekiedy jednak zdarza się, że mimo sporządzenia oświadczenia po wypadku, sprawca decyduje się wycofać złożone informacje i próbuje odżegnać się od czynów, do których wcześniej się przyznał. Mają miejsce sytuacje, w których sprawcy wypadku zrzucają wszystko na karb nerwów, stresu i szoku powypadkowego. Sprawa jest prosta, jeśli na miejscu była policja, a sprawca został ukarany mandatem. Trudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy policjanci nie byli obecni. Wtedy winny bardzo łatwo może wycofać się z tego, co zawarł w oświadczeniu. W takim wypadku poszkodowany musi sam dochodzić swoich praw.

Co dalej?

By dowodzić swoich racji, konieczne jest wkroczenie na drogę sądową. Wiele osób się tego obawia i rezygnuje z tego pomysłu w przedbiegach. Warto jednak to zrobić i zadbać o swoje prawa. Mimo wszystko najlepiej nie iść do sądu samemu. Najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże rozwiązać Twoją sprawę pozytywnie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nie tylko nerwów, ale również dużo pieniędzy. Gdzie szukać doświadczonego prawnika? Z pewnością pomogą Ci opinie znajomych, ale także informacje w Internecie. W wyszukiwarkę wpisz hasło „kancelaria prawna” wraz z dopiskiem, z jakiego miasta szukasz adwokata, np. „kancelaria prawna Katowice” i sprawdź topowe wyniki wyszukiwania.

Previous Zmiana prawa sprzyja pracownikom na święta
Next Gdzie oszczędzać na przyszłość dziecka?

Może to Ci się spodoba

Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

W jakich sytuacjach konieczna jest apelacja?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami każda strona postępowania może wnosić dokumenty apelacyjne. Zazwyczaj zamiarem jest podważanie wyroku pierwszej instancji i w rezultacie cała sprawa trafia przed sąd drugiej instancji. Jak

Ostatnie dni dla części podatników na rozliczenie się z fiskusem

Do końca stycznia na rozliczenie się z fiskusem mają czas osoby, które osiągają dochody z najmu opodatkowane ryczałtem, oraz podatnicy, którzy korzystają z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej. Z kolei mali płatnicy, zatrudniający do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!