Wybór dobrego konta bankowego

Wybór dobrego konta bankowego

Obecnie z każdej strony można usłyszeć reklamy kont bankowych – są pokazywane w telewizji, Internecie, nadawane w radiu. Jak zatem w tym informacyjnym gąszczu wybrać naprawdę dobrą ofertę i czy musi to być długotrwały proces żmudnego analizowania tabel opłat i prowizji banków?

Opłaty przede wszystkim

Opłaty są i zapewne nadal będą głównym wyznacznikami atrakcyjności danego konta. Jednak sama tabela opłat i prowizji nie przesądza o tym czy bank ma dobrą ofertę. Coraz większe znaczenie zyskują wszelkiego rodzaju dodatkowe korzyści. Zaliczyć do nich można między innymi oprocentowanie rachunku, dostępność przelewów europejskich/natychmiastowych, obsługa przelewów pay-by-link (wykorzystywanych przy systemach płatności online, takich jak PayU), zwroty określonego procenta płatności na konto (promocje typu cashback, lub ściślej rzecz ujmując – moneyback), możliwość wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą itd. Takie kwestie jak dedykowana aplikacja mobilna czy karta debetowa z możliwością płatności zbliżeniowych stały się już w zasadzie prawie standardem.

Jednak wracając do zagadnienia opłat, klienci zwracają uwagę przede wszystkim na koszty obejmujące:

  • prowadzenie konta
  • przelewy
  • użytkowanie karty płatniczej
  • wpłaty i wypłaty

Uwaga na warunki

Sytuacje komplikują dodatkowo wprowadzone przez banki różnego rodzaju warunki przy danych opłatach. Dlatego warto podchodzić do reklam „na chłodno” i analizować czy dana operacja nie ma w cenniku gwiazdki bądź indeksu, za którym kryją się warunki. Określają one co należy zrobić, aby danej opłaty uniknąć. Przykładowo: typowy warunek dotyczący karty płatniczej określa sumę pieniężną, na jaką trzeba dokonać transakcji bezgotówkowych w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu), aby bank nie pobrał kilkuzłotowej prowizji. Inny popularny warunek dotyczy prowadzenia konta. W tym przypadku najczęściej trzeba zapewnić na konto określone wpływy, np. z tytułu umowy o pracę, stypendium, emerytury lub innych źródeł.

Ranking kont – ułatwienie

Nie da się ukryć, iż samodzielne przeanalizowanie ofert (nawet kilku banków) jest bardzo czasochłonne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingu kont osobistych, który jest na bieżąco aktualizowany i pozwala szybko zapoznać się z najważniejszymi opłatami (oraz warunkami) w kilkunastu bankach.

W podanym zestawieniu konta są uszeregowane pod względem ogólnej oceny na którą składa się kilka czynników (oceniane są trzy obszary rachunków). Jednak każdy konsument ma nieco inne potrzeby i priorytety – jednemu może zależeć na darmowych operacjach gotówkowych ponieważ często korzysta z wpłat i wypłat, a dla drugiego bardziej istotne jest bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie konta, ponieważ nie uzyskuje obecnie dochodów. Ranking pozwala wyciągnąć najważniejsze informacje – następnie można przeczytać jeszcze szczegółową recenzję oferty i przejść do formularza na stronie internetowej banku.

Previous Część zmienna wynagrodzenia ― motywuje czy przeszkadza?
Next Profesjonalne wsparcie dla firm – 4 cechy dobrego biura rachunkowego

Może to Ci się spodoba

Domowe finanse 0 Comments

Czym są szybkie pożyczki?

Wiele słyszy się na temat szybkich pożyczek. Dookoła nas znajduje się mnóstwo ogłoszeń, ulotek i billboardów, oferujących takie usługi. Czym naprawdę są szybkie pożyczki i czym różnią się od kredytów

Finanse osobiste 0 Comments

Kto ma prawo do renty szkoleniowej?

Renta szkoleniowa dotyczy pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, jednak po przekwalifikowaniu wciąż mogą znaleźć zatrudnienie. Istnieją jednak pewne warunki, które warto spełnić, żeby starać się o świadczenie. Co

Finanse osobiste 0 Comments

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.

1 Comment

  1. opiekunnestbank
    Lipiec 18, 18:49 Reply
    Szanowni Państwo, w Nest Banku oferujemy darmowe Nest Konto, w którym za 0 zł są: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut); poprzez Kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy, że podpisze Pan dostarczoną umowę); w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku. Można także złożyć wniosek za pomocą infolinii, a podpisanie umowy następuje w oddziale stacjonarnym banku. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank.pl

Zostaw odpowiedź