Wszystko o lokatach i obligacjach skarbowych

Wszystko o lokatach i obligacjach skarbowych

Ze względu na duże podobieństwo lokat i obligacji skarbowych wielu klientów ma problem z wyborem idealnego rozwiązania. Z pozoru oba produkty bankowe oferują podobne warunki, jednak różnią się zdecydowanie w przynajmniej kilku kwestiach. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto przemyśleć swój wybór i podjąć mądre i przemyślane kroki.

jaka lokate zalozyc

Obecnie na rynku znaleźć można nieograniczoną ilość lokat krótkoterminowych (maksymalnie pół roku) i długoterminowych (do trzech lat), które oprocentowane są na poziomie 2,5% w skali roku. W przypadku obligacji skarbowych zysk waha się w granicach 4-5%. Na tym etapie porównywania obu produktów lidera nie trudno wskazać. Jednak dokonując głębszej analizy można uzyskać dość dyskusyjne wnioski, które wcale nie faworyzują żadnego z nich.

Teoretycznie obligacje opłacają się bardziej od klasycznych lokat, ponieważ proponują atrakcyjne oprocentowanie i szybkie zyski. Jeśli chodzi o depozyty długoterminowe i lokaty różnica przestaje być widoczna.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że wysokość oprocentowania papierów wartościowych zależy od daty zakupu. Innymi słowy, im są starsze, tym zysk okazuje się większy. Obligacje zakładane na dwa lata dają przychody na poziomie 3% rocznie, ale oprocentowanie jest zmienne. W przypadku dłuższych obligacji (na trzy, cztery lub dziesięć lat) oprocentowanie plasuje się na poziomie 3,3-4% w pierwszym roku odsetkowym. W następnych latach bierze się pod uwagę również inflację.

Z założenia obligacje mają być bezpieczne i dopasowane do aktualnej sytuacji rynkowej. Niestety niskie stopy procentowe obniżają zdecydowanie szanse na zysk.

W przypadku lokat sprawa wygląda trochę inaczej. Pieniądze lokowane są na stosunkowo krótki okres, dlatego można zapomnieć o wieloletnich inwestycjach (powyżej trzech lat). Łatwiej znaleźć ciekawe lokaty krótkoterminowe, które kuszą korzystnymi warunkami i gwarantują szybki przypływ gotówki. Wybór zależy od samego zainteresowanego, który powinien znać swoje oczekiwania i potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że przerwanie lokaty oznacza utratę wszystkich dodatkowych środków. Natomiast papierami wartościowymi można dowolnie zarządzać i przerywać inwestycje bez konsekwencji finansowych.

Wszystkie lokaty bankowe oraz parabankowe posiadają patronat Bankowego Funduszu Bankowego, który czuwa nad prowadzonymi procedurami, odpowiada za upadłość oraz odpowiada za zdeponowane środki. Inaczej jest w obligacjach, gdzie za ewentualne problemy ręczy Skarb Państwa.

Każdy z opisywanych wyżej przypadków zapewnia bezpieczeństwo inwestycji oraz dość jasne warunki. Polska posiada produkty bankowe dopasowane do możliwości społeczeństwa oraz dalekie od rabunkowej polityki Grecji. Oczywiście sceptyków obu rozwiązań nie brakuje. Nie można jednak popadać w paranoję i dyskredytować propozycji banków.

Jeśli chodzi o dostępność lokat i obligacji to niestety widoczna jest duża dysproporcja. O ile lokaty znaleźć można w praktycznie każdym banku (małym, dużym, lokalnym, państwowym, komercyjnym, mobilnym, stacjonarnym), o tyle obligacje jedynie w 1000 placówkach jednego banku.

Previous Milion kilometrów wybieganych w imprezach PZU
Next Czy minimalna krajowa pozwala godnie żyć?

Może to Ci się spodoba

Lokaty 0 Comments

Tylko trzy banki mają jeszcze lokaty na 3%

Obniżka stóp procentowych spowodowała, że lokaty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 3% i więcej niemal zupełnie zniknęły z rynku. Z 30 banków, których oferty przeanalizował Expander, tylko trzy wciąż ofertują

Rynek finansowy 0 Comments

Lokaty: nawet 4 proc. realnego zysku

Dwunastomiesięczne depozyty bankowe zakładane w marcu ubiegłego roku przyniosły średnio 2,89 proc. realnego zysku. Aktualnie dostępne lokaty, mimo prognoz utrzymania inflacji na relatywnie niskim poziomie, nie mają szans powtórzyć tego

Lokaty 0 Comments

Wybór pierwszej lepszej lokaty może sporo kosztować

Różnica w oprocentowaniu między najlepszym, a najgorszym bankowym depozytem potrafi dochodzić nawet do 4-5 pkt proc. Wystarczy kilka nietrafionych wyborów, aby uzbierała się z tego całkiem pokaźna suma. Wydaje się,

Lokaty 0 Comments

FM Lokata PRO i rachunek oszczędnościowy – nowości w ofercie FM Banku

FM Bank S.A. wzbogaca swoją paletę produktów oszczędnościowych. Oprócz dotychczasowych atrakcyjnych lokat internetowych, klienci banku będą mogli skorzystać z bezpłatnego rachunku oszczędnościowego oraz nowej lokaty terminowej – FM Lokaty PRO.

Lokaty 0 Comments

Lokaty nie zawsze wygrywają z obligacjami skarbowymi

Zapadające w maju trzy- i czteroletnie obligacje skarbowe przyniosły odpowiednio 3,83 i 4,92 proc. średniorocznego zysku brutto. Lokaty nie dały rady czterolatkom. A niedługo solidnie przegrają także z dziesięciolatkami. Oferowane

Lokaty 0 Comments

Lokaty: realne zyski najniżej od półtora roku

Zakładane przed rokiem bankowe lokaty, po uwzględnieniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (+0,3 proc. r/r) oraz 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, dały zarobić średnio 2,04 proc. wobec 2,46 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź