Wnioski o dotacje unijne

Wnioski o dotacje unijne

Kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, otworzyły się przed nami nowe perspektywy. Zyskaliśmy między innymi możliwość ubiegania się do dotacje unijne, które nierzadko są solidnym zastrzykiem gotówki niezbędnej do realizacji rozmaitych inwestycji. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o wnioski o dotacje unijne?

Skąd wziąć wniosek?

Aby w ogóle myśleć o dotacji, trzeba złożyć odpowiednio wniosek. Robi się to na specjalnym formularzu, który zawsze uzyskać można od instytucji organizującej konkurs na dotacje. Do wniosku zawsze dołączona jest instrukcja jego wypełnienia. Obecnie coraz częściej taki wniosek można wypełnić, a także złożyć za pośrednictwem Internetu, co bez wątpienia jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że sam wniosek jest często niewystarczający. W wielu wypadkach niezbędne są także rozmaite załączniku. Warto zdać sobie również sprawę z tego, że nie ma jednego uniwersalnego rodzaju wniosku.

Co zawsze zawiera wniosek o przyznanie dotacji?

W każdym wniosku o przyznanie dotacji unijnej muszą znaleźć się konkretne informacje. I tak podstawę stanowią oczywiście dane wnioskodawcy, a także dokładny opis działalności firmy. Opisujemy ofertę, miejsce, jakie firma zajmuje na rynku, omawiamy dokładnie posiadane przez nią zasoby zarówno techniczne, jak i ludzkie. We wniosku trzeba też uwzględnić ewentualne zagrożenia, jakie mogą czyhać na realizację projektu, a także sposoby ich pokonania. Wniosek zawiera też dokładne informacje dotyczące projektu i wszystkie kwestie związane z budżetem, a więc spis wydatków, jakie trzeba będzie ponieść. Przed złożeniem wniosku trzeba sprawdzić, czy zawiera on wszystkie wymagane załączniki. Ich brak będzie bowiem skutkować odrzuceniem wniosku, a tym samym zakończy się brakiem dotacji.

Sprawdzenie wniosku

Złożony wniosek jest zawsze skrupulatnie oceniany pod względem formalnym. Oznacza to, że osoby go sprawdzające zwracają uwagę między innymi na to, czy jego wypełnienie jest prawidłowe. Sprawdza się, czy wniosek zawiera wszystkie wymagane informacje, czy nie brakuje żadnych załączników, a także czy został złożony w wymaganym terminie. Kiedy ocena formalna wypada pozytywnie, wniosek staje się przedmiotem oceny merytorycznej. Wówczas dokładnej analizie poddawana jest jego treść.

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Decydując się na złożenie wniosku o dotację unijną, należy pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków dotacja ma formę refundacji wydatków. Co to oznacza w praktyce? Pieniądze dostaniemy dopiero po zrealizowaniu projektu. W związku z tym trzeba dysponować środkami, które pozwolą na wykonanie inwestycji. Dopiero po przedstawieniu stosowanych dokumentów zostanie wypłacone dofinansowanie. Czasami zdarza się, że Unia wypłaca zaliczkę. Jej wysokość nie przekracza jednak na ogół 30% całości przyznanego dofinansowania.Dotacje unijne to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa. Nierzadko można liczyć na naprawdę sporą kwotę. Kluczem do uzyskania świadczenia jest odpowiednio wypełniony wniosek złożony w terminie.

Previous Wypadek komunikacyjny a odszkodowanie – o czym należy pamiętać?
Next Gdzie oszczędzać na przyszłość dziecka?

Może to Ci się spodoba

Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa

Do 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić

Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju

Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.

Nowy typ umów dla pomocników sezonowych przy zbiorach. Może zlikwidować szarą strefę w rolnictwie

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników reguluje zatrudnianie pomocników przy zbiorach. Wprowadza dla nich specjalny typ umowy cywilnoprawnej, która może zostać zawarta na maksymalnie 180 dni w ciągu roku. Rolnik, który zatrudnia pomocnika

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!