Wniosek do KNF w sprawie zgody na połączenie PKO BP i Nordea Banku

Wniosek do KNF w sprawie zgody na połączenie PKO BP i Nordea Banku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem integracji PKO Bank Polski złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na połączenie Nordea Bank Polska z PKO Bankiem Polskim. Po uzyskaniu zezwolenia nastąpi połączenie obu banków.

PKO Bank Polski realizuje kolejne etapy związane z integracją przejętych aktywów Nordea. W ubiegłym tygodniu zakończyła się procedura wykupu mniejszościowych akcjonariuszy, od 12 maja 2014 r. do PKO należy już 100 proc. akcji Nordea Bank Polska. Bank ogłosił także decyzję o zamiarze połączenia z przejętym podmiotem, a Zarządy obu banków uzgodniły i podpisały plan połączenia. Zostanie ono przeprowadzone przez przeniesienie całego majątku Nordea Bank Polska na PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Nordea Bank Polska. Formalnie przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Nordea Bank Polska na PKO Bank Polski nastąpi z dniem rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, co zgodnie z zamiarem PKO powinno nastąpić na przełomie III i IV kwartału tego roku. Realizacja połączenia uzależniona jest od uzyskania wymaganych prawem zgód i zezwoleń, w tym zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na połączenie oraz zezwolenia Komisji na zmiany statutu Banku dokonywane w związku z połączeniem, a także podjęcia przez Walne Zgromadzenie Banku oraz Walne Zgromadzenie Nordea Bank Polska uchwał dotyczących połączenia.

– Wspólnie z naszymi kolegami z przejmowanej instytucji intensywnie pracujemy nad przygotowaniem do połączenia obu banków. W ramach grup roboczych odpowiadających poszczególnym obszarom funkcjonowania przygotowujemy najlepsze rozwiązania dotyczące działania połączonych podmiotów tak, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z integracji – podkreśla Jarosław Orlikowski, kierownik projektu integracji.

Po połączeniu następować będzie także ujednolicanie oferty, zakresu obsługi świadczonej przez placówki PKO Banku Polskiego oraz placówki przejętego banku. Pełna integracja operacyjna nastąpi po fuzji operacyjnej, kiedy to klienci obu banków zyskają pełen dostęp do wszystkich funkcjonalności połączonej organizacji, w tym sieci placówek.

Pełna integracja przejętych aktywów przyczyni się do wzmocnienia czołowej pozycji PKO Banku Polskiego w polskim sektorze bankowym, poszerzenia kanałów dystrybucji oraz doskonalenia jakości usług. Bank znacząco poprawi pozycję w segmencie zamożnych klientów detalicznych, wzmocni kompetencje w segmencie bankowości korporacyjnej. Połączenie, a także dokonane w ramach transakcji nabycie spółki ubezpieczeniowej, przełoży się na rozwój działalności w zakresie bancassurance.

Warunki transakcji zostały bardzo dobrze ocenione przez inwestorów oraz analityków rynkowych. Po integracji w 2017 roku szacowany zysk netto na 1 akcję (EPS) wzrośnie w wyniku transakcji o blisko 9 proc., przy zwrocie z inwestycji (ROI) około 13 proc. Łączne szacowane synergie brutto z akwizycji wynoszą 223,5 mln złotych od 2017 roku.

Źródło: PKO Bank Polski

Previous Wszystko o komunikacji wewnętrznej dobrej firmy
Next Jak funkcjonuje działalność koncesjonowana?

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Firmy średniej wielkości coraz chętniej sięgają po kredyt inwestycyjny

– Widać rosnące zainteresowanie – zwłaszcza średnich firm – pożyczaniem pieniędzy na cele inwestycyjne – mówi prezes ING Banku Śląskiego. To powinno jeszcze mocniej pobudzić wzrost gospodarczy. Udział banku w rynku

Bankowość 0 Comments

Konkurs „Zgrany duet” dla klientów PlusBanku

Z dniem 1 marca wystartował „Zgrany duet” – Konkurs promujący płatności naklejką zbliżeniową MasterCard Debit,wydawaną klientom indywidualnym do rachunków PLUS BANK S.A. Korzystanie z naklejki zbliżeniowej nie różni się od

Bankowość 0 Comments

neoBANK: Zmiana oferty lokat powitalnych

Od dnia 5 lutego 2015 r. zmianie ulega oprocentowanie energoLOKATY 3M PLUS. Nowo otwierane lokaty oprocentowane będą 3,5% w skali roku. energoLOKATA 3M PLUS jest lokatą kwartalną o stałym oprocentowaniu.

Bankowość 0 Comments

Bankowość mobilna najlepsza w ING

ING Bank Śląski zdobył I miejsce w kategorii „Bankowość mobilna” w rankingu Przyjazny Bank Newsweeka. ING został doceniony za przyjazną nawigację i interfejs w oferowanych klientom usługach mobilnych. Bank zajął

Bankowość 0 Comments

Noble Bank po raz trzeci z rzędu zwycięzcą ratingu private banking Forbes

Noble Bank, pionier rynku private banking w Polsce, już po raz trzeci z rzędu został wyróżniony najwyższą 5-gwiazdkową notą w prestiżowym ratingu przygotowanym przez magazyn Forbes, zajmując czołowe miejsce w

Bankowość 0 Comments

Wzrost sprzedaży kluczowych produktów – wyniki Banku BPH w II kw. 2014 r.

W II kwartale br. Bank BPH konsekwentnie realizował strategię bezpiecznego wzrostu w wybranych segmentach rynku i wypracował zysk brutto w wysokości 48 mln zł. W II kwartale 2014 r. Bank

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź