Windykacja polubowna. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

Windykacja polubowna. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

Masz długi? Na dźwięk słowa „windykacja” twoje serce zaczyna bić w szalonym tempie i przeszywa cię dreszcz przerażenia? Zupełnie niepotrzebnie. Proces spłaty zobowiązań finansowych wcale nie musi być drogą przez mękę, pełną stresu i dyskomfortu. Wystarczy, że wybierzesz polubowną ścieżkę rozwiązania problemu długów. Zobacz, dlaczego warto i jak to zrobić.

Na początek najważniejsze: windykacja nie jest tym samym co egzekucja komornicza. Mówiąc najogólniej, to dochodzenie własności za pomocą rozmaitych środków – niekoniecznie przymusowych. Problemy związane z długami najczęściej można rozwiązać na drodze polubownej – bez stresu i niedogodności związanych choćby z procesem sądowym czy wizytami komornika. Wszystko zależy od tego, jak ty – jako osoba zadłużona – podejdziesz do współpracy z wierzycielem, a więc podmiotem, któremu jesteś winien określoną sumę.

Windykacja – polubowna czy sądowa?

Windykacja jest procesem przebiegającym w kilku etapach.

  • Windykacja na drodze polubownej

Na tym etapie możesz spodziewać się, że wierzyciel podejmie z tobą próby kontaktu, aby przypomnieć o konieczności spłaty zobowiązania. Możesz wówczas wyjaśnić z nim przyczyny zaległości, a także wypracować nowe warunki regulacji długu. Podpisanie porozumienia, często określanego ugodą i jej przestrzeganie sprawia, że spłacasz go na spokojnie, bez obaw o poważniejsze konsekwencje.

  • Windykacja na drodze sądowej

Dochodzi do niej wówczas, gdy wierzyciel (np. bank, w którym zaciągnąłeś pożyczkę czy operator telefonii komórkowej, któremu zalegasz z opłatą abonamentu) nie jest w stanie porozumieć się z dłużnikiem. Wówczas zwraca się o pomoc do sądu. Na tym etapie odbywa się rozprawa sądowa, a w konsekwencji wierzyciel otrzymuje sądowy nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym. Może się z nim udać do komornika, który skorzysta ze środków przymusu, aby odzyskać należne pieniądze. Komornik może np. zająć konto bankowe osoby zadłużonej, część wynagrodzenia, świadczenia emerytalnego, a także ruchomości i nieruchomości.

Windykacja polubowna jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym dla osoby zadłużonej. Pozwala:

  • uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z rozprawą sądową oraz egzekucją komorniczą;
  • na spokojnie rozwiązać problem zadłużenia – bez zbędnego stresu i obaw, krok po kroku regulować zobowiązanie finansowe.

Jak skorzystać z windykacji polubownej?

Jeśli jesteś osobą zadłużoną i chcesz rozwiązać swój problem na drodze polubownej, niemal zawsze masz na to szansę. Jeżeli twoja sprawa nie trafiła jeszcze do sądu ani do komornika, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielem i podejmij otwartą rozmowę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się np. rozłożyć dług na niewielkie raty, co ułatwi jego spłatę.

Pamiętaj: jeśli swojego zobowiązania nie spłacałeś przez dłuższy czas, mogło się zdarzyć, że wierzyciel odsprzedał twój dług podmiotowi trzeciemu. W efekcie jego obsługę mogła przejąć firma windykacyjna, np. Ultimo. Jeżeli tak się stało, otrzymałeś pismo informujące o tym fakcie. W takim przypadku, zamiast z wierzycielem, skontaktuj się z firmą, której zadaniem jest windykacja. Wrocław czy Warszawa – to nie ma znaczenia. A to dlatego, że kontakt możesz nawiązać zdalnie np. telefonicznie lub przy pomocy platformy on-line.

W ten ostatni sposób dogodną dla siebie ugodę zawrzesz w kilka minut. Potem wystarczy przestrzegać ustalonego harmonogramu spłaty i powrócić krok po kroku na finansową prostą.

Previous Ubezpieczenie turystyczne – czym jest i jak wybrać najlepsze?
Next Drukarki LOBOS - oferta sklepu internetowego

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Mniej niż połowa Polaków w razie potrzeby zapożyczy się u rodziny

Polacy nie zawsze chętnie zapożyczają się u rodziny i przyjaciół – robi to odpowiednio 42 proc. i 25 proc. Znacznie mniej krępujące jest dla nich pożyczanie w banku (70 proc.), jednak jest to znacznie droższe

Domowe finanse 0 Comments

Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł

Na wyprawkę szkolną polska rodzina przeznaczy w tym roku średnio 520 zł na jedno dziecko – wynika z najnowszego Barometru Providenta. Co piąty rodzic będzie mógł pozwolić sobie na większe wydatki rzędu

Finanse osobiste 0 Comments

Dzięki dywersyfikacji dostaw gazu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększył się import dostaw gazu z Zachodu, przez Gazociąg Jamalski. Tylko przez punkt Mallnow Rewers można rocznie sprowadzić ponad 5 mld

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!