Wibor – dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorców?

Wibor – dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorców?

Większość kredytów hipotecznych jest udzielanych obecnie w polskiej walucie. Dzięki temu zniwelowano ryzyko walutowe, które przyczyniło się do problemów frankowiczów. Niestety, kredyty hipoteczne w złotówkach również są narażone na wahania oprocentowania. Ich przyczyną jest zmienność stawki wibor. Dowiedz się, czym jest wibor.

1. Wibor – definicja

2. Wibor 3M, 6M i 12M

3. Wibor a decyzje Rady Polityki Pieniężnej

4. Stawka wibor a wysokość rat kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny zaciąga się na co najmniej 10-15 lat. Jest to długi okres, przez co banki chcą zabezpieczyć się przed skutkami inflacji. Ze względu na to, że oprocentowanie kredytu mieszkaniowego jest zależne od wibor i marży banku, wzrost stawki wibor powoduje podniesienie wysokości raty za mieszkanie. Takie rozwiązanie sprawia, że banki otrzymują wyższe odsetki od kredytu hipotecznego, gdy wartość pieniądza maleje.

Wibor – definicja

Wibor jest stawką, która określa, jaka jest wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. W praktyce, jest to stopa oprocentowania pożyczek, których banki udzielają sobie nawzajem. Wibor oblicza się na podstawie średniej arytmetycznej oprocentowania w bankach w ujęciu rocznym, odrzucając wartości skrajne.

Wibor 3M, 6M i 12M

Wysokość stopy wibor podaje się zwykle w okresach czasowych. Banki udzielające kredytów hipotecznych najczęściej stosują stawkę wibor 3M i 6M, rzadziej 12M. W przypadku wibor 3M stawka jest obliczana na podstawie wysokości oprocentowania pożyczek, jakie banki udzielają sobie nawzajem na okres 3 miesięcy. Wibor 6M analogicznie odnosi się do pożyczek na 6 miesięcy, a wibor 12M – do pożyczek na 12 miesięcy.

Wibor a decyzje Rady Polityki Pieniężnej

Na wysokość wibor mają wpływ same banki, lecz ograniczają go decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z prawem, wysokość wibor musi mieścić się w przedziale pomiędzy wysokością stopy depozytowej a wysokością stopy lombardowej. Przedział pomiędzy nimi wyznaczają członkowie Rady Polityki Pieniężnej na spotkaniach odbywających się cyklicznie co miesiąc.

RPP podejmuje decyzje o utrzymaniu wysokości przedziału pomiędzy stopą depozytową a lombardową, jego podniesieniu lub obniżeniu na podstawie szczegółowych analiz. Dzięki nim ustala się, jaki jest poziom inflacji i czy jest stabilny. Analizy obejmują również wzrost wysokości zarobków. Teoretycznie, im wyższa jest inflacja i im szybciej rosną zarobki, tym wyższy jest wibor. W praktyce, decyzje członków RPP zależą również od innych czynników. Od wysokości wibor zależy bowiem nie tylko oprocentowanie kredytów hipotecznych, ale i wielu innych transakcji, odbywających się na rynkach finansowych.

Stawka wibor a wysokość rat kredytów hipotecznych

Wibor jest ważny dla kredytobiorców, gdyż ma spory wpływ na wysokość raty za mieszkanie. Banki są zobowiązane do przedstawiania symulacji, dzięki którym klient przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego dowiaduje się, jak wzrost stawki wibor wpływa na wysokość comiesięcznego zobowiązania i całkowitych kosztów kredytu mieszkaniowego.

Zaciągając kredyt hipoteczny, powinno się dokładnie zapoznać z symulacją. Jeżeli uzna się, że podniesienie wibor o 5-10 procent sprawi, że raty za mieszkanie będą zbyt wysokie, powinno się jeszcze raz przemyśleć kwestię podpisania umowy o kredyt mieszkaniowy. Obecnie stawka wibor jest rekordowo niska, lecz w przeszłości była o wiele wyższa. Jej ponowne podniesienie jest realne, zwłaszcza, że ekonomiści z całego świata coraz częściej mówią o kolejnym spowolnieniu gospodarczym.

Previous Dlaczego nadal drukujemy zdjęcia?
Next Pożyczki online - jakie warunki trzeba spełnić aby dostać pożyczkę przez internet?

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Toyota Bank ułatwia swoim klientom korzystanie z serwisu u dealerów

Potrzebujesz nagłej naprawy bądź przeglądu auta dowolnej marki? Dzięki Kredytowi Na Serwis od Toyota Bank, możesz to wykonać od ręki w ASO Toyota czy Lexus, a płatność za usługę zostanie

Bankowość 0 Comments

Provident Polska chce poprawić reputację branży pożyczkowej

– Sektor pożyczkowy musi nauczyć się działać w zgodzie z nowymi przepisami regulującymi branżę – podkreśla Roman Jamiołkowski z Provident Polska. Powołanie Rzecznika Finansowego, ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym i nowe uprawnienia UOKiK zrewolucjonizowały

Bankowość 0 Comments

Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi

Tylko połowie małych i średnich firm udaje się z sukcesem samodzielnie odzyskać dług. Ponad 70 proc. firm nie korzysta z zewnętrznej windykacji, choć jak pokazują doświadczenia firm windykacyjnych, im szybciej zadłużenie zostanie zlecone takiej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!