Wibor – dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorców?

Wibor – dlaczego jest tak ważny dla kredytobiorców?

Większość kredytów hipotecznych jest udzielanych obecnie w polskiej walucie. Dzięki temu zniwelowano ryzyko walutowe, które przyczyniło się do problemów frankowiczów. Niestety, kredyty hipoteczne w złotówkach również są narażone na wahania oprocentowania. Ich przyczyną jest zmienność stawki wibor. Dowiedz się, czym jest wibor.

1. Wibor – definicja

2. Wibor 3M, 6M i 12M

3. Wibor a decyzje Rady Polityki Pieniężnej

4. Stawka wibor a wysokość rat kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny zaciąga się na co najmniej 10-15 lat. Jest to długi okres, przez co banki chcą zabezpieczyć się przed skutkami inflacji. Ze względu na to, że oprocentowanie kredytu mieszkaniowego jest zależne od wibor i marży banku, wzrost stawki wibor powoduje podniesienie wysokości raty za mieszkanie. Takie rozwiązanie sprawia, że banki otrzymują wyższe odsetki od kredytu hipotecznego, gdy wartość pieniądza maleje.

Wibor – definicja

Wibor jest stawką, która określa, jaka jest wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. W praktyce, jest to stopa oprocentowania pożyczek, których banki udzielają sobie nawzajem. Wibor oblicza się na podstawie średniej arytmetycznej oprocentowania w bankach w ujęciu rocznym, odrzucając wartości skrajne.

Wibor 3M, 6M i 12M

Wysokość stopy wibor podaje się zwykle w okresach czasowych. Banki udzielające kredytów hipotecznych najczęściej stosują stawkę wibor 3M i 6M, rzadziej 12M. W przypadku wibor 3M stawka jest obliczana na podstawie wysokości oprocentowania pożyczek, jakie banki udzielają sobie nawzajem na okres 3 miesięcy. Wibor 6M analogicznie odnosi się do pożyczek na 6 miesięcy, a wibor 12M – do pożyczek na 12 miesięcy.

Wibor a decyzje Rady Polityki Pieniężnej

Na wysokość wibor mają wpływ same banki, lecz ograniczają go decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z prawem, wysokość wibor musi mieścić się w przedziale pomiędzy wysokością stopy depozytowej a wysokością stopy lombardowej. Przedział pomiędzy nimi wyznaczają członkowie Rady Polityki Pieniężnej na spotkaniach odbywających się cyklicznie co miesiąc.

RPP podejmuje decyzje o utrzymaniu wysokości przedziału pomiędzy stopą depozytową a lombardową, jego podniesieniu lub obniżeniu na podstawie szczegółowych analiz. Dzięki nim ustala się, jaki jest poziom inflacji i czy jest stabilny. Analizy obejmują również wzrost wysokości zarobków. Teoretycznie, im wyższa jest inflacja i im szybciej rosną zarobki, tym wyższy jest wibor. W praktyce, decyzje członków RPP zależą również od innych czynników. Od wysokości wibor zależy bowiem nie tylko oprocentowanie kredytów hipotecznych, ale i wielu innych transakcji, odbywających się na rynkach finansowych.

Stawka wibor a wysokość rat kredytów hipotecznych

Wibor jest ważny dla kredytobiorców, gdyż ma spory wpływ na wysokość raty za mieszkanie. Banki są zobowiązane do przedstawiania symulacji, dzięki którym klient przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego dowiaduje się, jak wzrost stawki wibor wpływa na wysokość comiesięcznego zobowiązania i całkowitych kosztów kredytu mieszkaniowego.

Zaciągając kredyt hipoteczny, powinno się dokładnie zapoznać z symulacją. Jeżeli uzna się, że podniesienie wibor o 5-10 procent sprawi, że raty za mieszkanie będą zbyt wysokie, powinno się jeszcze raz przemyśleć kwestię podpisania umowy o kredyt mieszkaniowy. Obecnie stawka wibor jest rekordowo niska, lecz w przeszłości była o wiele wyższa. Jej ponowne podniesienie jest realne, zwłaszcza, że ekonomiści z całego świata coraz częściej mówią o kolejnym spowolnieniu gospodarczym.

Previous Dlaczego nadal drukujemy zdjęcia?
Next Pożyczki online - jakie warunki trzeba spełnić aby dostać pożyczkę przez internet?

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

HSBC publikuje wyniki międzynarodowego badania na temat skłonności firm do korzystania z chińskiej waluty

Gotowość do prowadzenia wymiany handlowej z chińskimi firmami w juanie może przynieść eksporterom istotną przewagę konkurencyjną – wynika z badania dotyczącego wykorzystania chińskiej waluty przez przedsiębiorstwa, przeprowadzonym przez firmę badawczą

Bankowość 0 Comments

Rekordowy bieg Getin Noble Banku

W sobotę, 20 września br. w Lesie Osobowickim we Wrocławiu odbył się finał Biegu Fair Play, cyklicznej akcji dobroczynnej organizowanej przez Getin Noble Bank. Aktualna edycja poświęcona była wsparciu małej

Bankowość 0 Comments

Pożyczka w ROR nawet przez 6 miesięcy bez odsetek w BOŚ Banku

Rezygnacja z części odsetek pobieranych standardowo przez bank jest wyróżnikem najnowszej promocji pożyczki w koncie przygotowanej przez BOŚ. Klienci mają do wyboru dwa warianty, różniące się okresem bezodsetkowym i wysokością

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!