Wakacje pożyczkowe, czyli co warto wiedzieć o przerwie w spłacie długu

Wakacje pożyczkowe, czyli co warto wiedzieć o przerwie w spłacie długu

Bez względu na to, jak dobrze zajmujemy się budżetem domowym, może nas spotkać sytuacja, w której nagle znajdziemy się zwyczajnie pod kreską. Jeśli do tego posiadamy kredyt lub kilka pożyczek do spłacenia, mamy prawo wnioskowania o tzw. wakacje pożyczkowe i chwilowego zawieszenia spłaty kredytu na poczet innych zobowiązań.

Brak środków na życie może przydarzyć się każdemu, niezależnie od posiadanego majątku. W dodatku jesteśmy społeczeństwem, które żyje na kredytach i pożyczkach, więc niemal każdy z nas ma jakieś stałe zobowiązania do regularnego spłacania, a życie bywa nieprzewidywalne. Możemy ich regulowanie jednak zawiesić, biorąc tak zwane wakacje pożyczkowe, które dostępne są na rynku w dwóch formach: jako klasyczne wakacje od pożyczki oraz jako karencja.

Wakacje a karencja – czym to się różni?

Wakacje pożyczkowe to, najprościej mówiąc, zawieszenie spłacania pożyczki lub kredytu na określonych warunkach. Zazwyczaj są one powszechnie dostępne przy kredytach hipotecznych, ale coraz częściej oferują je również mniejsi pożyczkodawcy. Przerwa w spłacie pożyczki i jej zasady zależne są od oferty danej firmy.

Zazwyczaj jednak, pomimo zawieszenia samego obowiązku płacenia rat, bank i tak nalicza za to stosowne odsetki. Karencja natomiast daje możliwość odroczenia spłacania wyznaczonej części kredytu – będziemy zobowiązani jednak do płacenia przez jakiś czas samych odsetek, a rata zostanie pomniejszona o część kapitałową. Właśnie dlatego z karencji warto korzystać już w końcowym okresie kredytowania.

Przerwa w spłacie pożyczki – dla kogo?

Zazwyczaj naczelnym warunkiem wstępnej zgody na wakacje pożyczkowe jest terminowe spłacanie poprzednich rat i często musi ich być minimum 12. To wzmacnia naszą wiarygodność i szanse na otrzymanie wakacji. Pozostałe warunki, takie jak czas przerwy w spłacaniu czy wysokość odsetek, ustalane są indywidualnie.

Wybrane firmy oferują wzięcie wakacji kredytowych nawet kilka razy w czasie obowiązywania umowy. Kolejnym aspektem, warunkującym często pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o przerwę w spłacie, jest dobry BIK. Aby posiadać czystą kartę w tym temacie, zalecamy trzymać się kilku zasad:

  1. Praktyczne zakupy ratalne – zastanów się, czy nie lepszy od zakupu sprzętu na raty jest zakup za gotówkę po jej odłożeniu. Czy na pewno więc potrzebujesz danej rzeczy teraz?
  2. Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie – twoje długi i tak będą widoczne, ale dzięki temu bank dowie się też, jak szybko i rzetelnie spłacałeś inne zaległości.
  3. Kontroluj historię kredytową – regularnie sprawdzaj ją w BIK, by nie być zaskoczonym o krok przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą.
  4. Rozmawiaj otwarcie z pożyczkodawcą – tam też pracują ludzie, którzy rozumieją, że czasem może wydarzyć się coś nieprzewidywalnego, dlatego w przypadku problemów rozmawiaj otwarcie.
  5. Nie bierz za dużo na siebie – kredyty ratalne i pożyczki bierz z głową, tak byś mógł je spłacić i jeszcze coś odłożyć. Nie zaciągaj zbyt wielu kredytów jednocześnie.

Ile kosztują nas wakacje kredytowe?

Przerwa w spłacie kosztuje nas tyle, ile wygenerowane odsetki. Pamiętajmy, że nie zwalniają nas one ze zobowiązania finansowego wobec rat, które zostały zawieszone. Konsekwencje wakacji pożyczkowych są zazwyczaj dwojakie – albo zwiększenie kolejnych raty kredytu, albo wydłużenie czasu spłacania całej należności o czas trwania tych wakacji.

W niektórych przypadkach pożyczkodawcy pozwalają na negocjacje warunków naszej przerwy w spłacie kredytu, więc możemy wypracować sobie korzystniejszą ofertę, ale potrafią też naliczać dodatkowe opłaty za np. wystawienie aneksu do umowy czy zmianę jej warunków. Jeśli sytuacja jest jednak odwrotna, tzn. nie potrzebujemy wakacji, a kolejnej dodatkowej gotówki, warto zapoznać się z tym tekstem: zaplo.pl/blog/co-zrobic-kiedy-masz-juz-pozyczke-a-potrzebujesz-gotowki/.

Previous Czym są fundusze kapitałowe?
Next Czym różnią się pożyczkodawcy bankowi i pozabankowi?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Coraz wyższe wynagrodzenia w sieciach handlowych

Zdaniem ekspertów rosnące bezrobocie, presja płacowa i niedobory pracowników na rynku pracy spowodują, że zarobki w handlu detalicznym wzrosną w najbliższych latach nawet o jedną trzecią. Świadome tego sieci handlowe regularnie podnoszą wynagrodzenia i oferują

Emerytury 0 Comments

Zobacz, czy należy Ci się wcześniejsza emerytura

Jakie zmiany zajdą po obniżeniu wieku emerytalnego, które nastąpi 1 października 2017 roku? Co to oznacza dla osób, które pobierają wcześniejszą emeryturę? Czy ZUS zmieni ten rodzaj świadczenia i co

Finanse osobiste 0 Comments

35 proc. Polaków nie jest w stanie odłożyć przez miesiąc żadnych pieniędzy

Ze statystyk GUS wynika, że co trzecie gospodarstwo domowe źle ocenia stan swoich finansów, a ponad 40 proc. nie ma możliwości pokrycia niespodziewanych wydatków z własnej kieszeni. Z drugiej strony dane pokazują,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!