W Łodzi kupisz drożej niż w ofercie

W Łodzi kupisz drożej niż w ofercie

Jak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny ofertowe w Łodzi stanowią jedne z najniższych i wynoszą średnio 3 615 zł za metr kwadratowy. Ciekawostką jest jednak fakt, że kwoty transakcyjne są wyższe niż te z ogłoszenia. Eksperci zwracają uwagę, że może to świadczyć o zwiększonym zainteresowaniu wyższym standardem. Na uwagę zasługuje również korzystne oprocentowanie kredytów hipotecznych, które dla wariantu z wysokim wkładem własnym (25%) wynosi tylko 3,88%.

Ceny ofertowe na niskim poziomie

Od kwietnia bieżącego roku przeciętna cena ofertowa w Łodzi utrzymuje się na poziomie nieznacznie przekraczającym 3 600 zł za metr kwadratowy. – Aktualnie w stolicy centralnej Polski można nabyć mieszkanie średnio już za 3 615 zł za mkw. To jeden z najniższych wyników wśród analizowanych miast. Dla porównania, w najdroższym z nich, w Sopocie kwota ta wynosi aż 8 600 zł – porównuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. W Łodzi można znaleźć także mieszkania za mniej niż 100 tys. zł. – W październiku takie nieruchomości stanowiły 5% wszystkich ofert. Najtańsze z nich miało powierzchnię 25 mkw. i kosztowało zaledwie 74 tys. zł – dodaje.

Cena transakcyjna wyższa niż w ofercie

Rzadko się zdarza, by średnie ceny ofertowe były wyższe niż przeciętnie kwoty transakcyjne. Tymczasem taka sytuacja obecnie ma miejsce w Łodzi. – Wśród ofert wystawionych do sprzedaży na portalu Szybko.pl średnia cena za mkw. wynosi 3 615 zł, podczas gdy klienci Metrohouse i Expandera dokonują zakupów za kwoty o 66 zł wyższe – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Może to świadczyć o tym, że poza standardowymi mieszkaniami w kamienicach i w blokach z płyty, zwiększa się zainteresowanie lokalami o wyższym standardzie – dodaje. Warto przy tym podkreślić, że chociaż nieznacznie wzrosła liczba transakcji dotyczących budynków oddanych do użytku w ostatnich latach, prym wiodą nadal mieszkania z wielkiej płyty na Bałutach i Widzewie.

Oprocentowanie kredytów jeszcze niższe

Dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Łodzi niewątpliwie dobrą informacją jest fakt, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło po raz kolejny. W wariancie z wysokim wkładem własnym (25%) wynosi bowiem już tylko 3,88% i po raz pierwszy w historii jest niższe niż 4%.

W przypadku kredytów z najniższym wkładem (5%), wynosi ono natomiast średnio 4,34%. – Tak niski poziom oprocentowania sprawia, że kupując w Łodzi mieszkanie o powierzchni 60 mkw., przy minimalnym wkładzie własnym rata wyniesie zaledwie 1 150 zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Spadek oprocentowania pozytywnie wpływa nie tylko na wysokość rat, lecz także na dostępność kredytów. Dzięki tej zmianie rośnie bowiem zdolność kredytowa. – Warto jednak dodać, że już niedługo dla części osób kredyty mogą stać się trudno dostępne, ponieważ od stycznia dwukrotnie wzrasta kwota wymaganego wkładu własnego. Obecnie, aby w Łodzi zakupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę transakcyjną, wystarczy 11 073 zł oszczędności. Od przyszłego roku trzeba będzie posiadać już 22 146 zł – konkluduje ekspert.

 

Materiał prasowy

Previous Wyhamowanie po wczorajszych dynamicznych wzrostach - komentarz PLN
Next Karta Kredytowa w Banku SMART lekka jak piórko

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jak znaleźć profesjonalnego dewelopera?

Zakup mieszkania wymaga wiele wolnego czasu i znajomości na rynku nieruchomości. Pomocy udziela deweloper, który przedstawi ciekawą ofertę oraz zaproponuje atrakcyjne promocje i zniżki. Jak znaleźć odpowiedzialnego i rzetelnego dewelopera?

Nieruchomości 0 Comments

Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich

Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich. Klienci często decydowali się na mieszkania na obrzeżach miasta, ponieważ więcej inwestycji ulokowanych na przedmieściach spełniała limity dopłat. Województwo Wielkopolskie

Nieruchomości 0 Comments

Jakie mieszkania są najchętniej kupowane przez Polaków?

W ostatnim czasie na rynku mieszkań deweloperskich sytuacja uległa poprawie. Ceny mieszkań przestały systematycznie spadać, a liczba zainteresowanych zakupem nieruchomości wzrasta. Jakie mieszkania są teraz najchętniej poszukiwane przez Polaków? Porównując

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!