Jak uchronić się przed inwigilacją?

Jak uchronić się przed inwigilacją?

Coraz częściej można usłyszeć o podsłuchanych rozmowach czy nagranych spotkaniach. Nawet jeśli nie robimy nic złego, to cały czas jesteśmy narażeni na różnego rodzaju działania, naruszające naszą prywatność. Podpowiemy Wam, jak można zabezpieczyć się przed inwigilacją.

Czym jest inwigilacja?

Na samym początku zastanówmy się najpierw, czym w ogóle jest inwigilacja. Słowo to stało się bardzo popularne na fali różnych afer politycznych, często jest jednak używane w niejasnych kontekstach. Generalnie można je rozumieć jako ogół działań naruszających naszą prywatność. Jakich dokładnie?

Z inwigilacją mamy do czynienia, gdy podsłuchiwane są nasze rozmowy telefoniczne, obserwowany jest transfer danych internetowych, śledzone są maile, określona jest lokalizacja na podstawie danych ze smartfona. Wiele tych działań są w pełni akceptowane przez władze, nawet w państwach demokratycznych. Niektóre z czynności są prowadzone automatycznie w ramach zabezpieczeń przed atakami terrorystycznymi.

Zapewnienie bezpieczeństwa, to nie jedyny powód prowadzenia obserwacji. O naszych działaniach chcą wiedzieć również różnego rodzaju firmy komercyjne. Zebrane informacje służą wówczas celom marketingowym i sprzedażowym. Stąd mamy później spersonalizowane reklamy oparte między innymi na wyszukiwaniach w sieci.

Jeszcze inne pozyskiwanie informacji występuje w przypadku biznesu. Tutaj konkurencja nigdy nie śpi, stąd osoby prowadzące firmę powinny dużą wagę przykładać do kwestii bezpieczeństwa. Dzięki temu można uniknąć strat wynikających ze szpiegostwa gospodarczego.

Jak się chronić przed inwigilacją?

Najprostszą ochroną byłoby zaprzestanie korzystania z nowoczesnych technologii. Dla wielu osób nie jest to jednak możliwe. Poza tym, zrezygnowanie ze smartfona czy korzystania z internetu wcale nie musi oznaczać zwiększenia poziomu naszej prywatności. Klucz do niej tkwi bowiem w naszych zachowaniach i sposobie korzystania z dostępnych narzędzi.

Bezpieczne korzystanie z internetu

Korzystanie z sieci internetowej warto zacząć od zainstalowania nakładki na przeglądarkę, która blokuje równego rodzaju wtyczki i aplikacje szpiegujące. Internet można przeglądać też w trybie prywatnym. W ten sposób wyszukiwarka ani odwiedzane strony nie uzyskają o nas informacji lub będą one bezwartościowe z punktu widzenia marketingowego.

Rozmowy telefoniczne bez nasłuchu

Co jednak z rozmowami telefonicznymi? Czy tu musimy się pogodzić z podsłuchiwaniem naszych rozmów? Na pewno nie! Możemy wyposażyć się w szyfryzator połączeń komórkowych. Urządzenie to kosztuje ponad 1.000 złotych, zapewnia jednak wysokie bezpieczeństwo rozmów.

Rozwiązanie to można wykorzystać również w biznesie. Dzięki temu, przedsiębiorcy mogą przykładowo udzielać instrukcji pracownikom negocjując kontrakty z dostawcami. Wszelkie ustalenia handlowe pozostaną wówczas w sekrecie. Czemu jest to wyjście lepsze niż wysłanie maila? Ponieważ nie pozostają żadne dowody.

Zastosowanie tej możliwości wymaga wykorzystania dwóch kompatybilnych urządzeń szyfrujących (dla każdego rozmówcy po jednym). Z tego względu używanie może być nieco kłopotliwe. W zamian jednak mamy pewność, że nikt nie odgadnie naszych tajemnic.

Budynek wolny od podsłuchów

Bardzo ważną kwestią jest również zbadanie, czy do budynku nie została podłożona pluskwa, czyli zminiaturyzowany podsłuch lub zamaskowany dyktafon. Audyt bezpieczeństwa budynku powinien być przeprowadzany cyklicznie. Działania te powinny podjąć nie tylko firmy, ale również korporacje, urzędy administracji publicznej.

Również osoby prywatne, które nie prowadzą własnej działalności, powinny sprawdzić, czy nie mają w domu podsłuchów. Zwłaszcza gdy w ich życiu dochodzi do konfliktowych wydarzeń takich jak separacja czy rozwód. Druga strona może szukać wówczas “haków” na współmałżonka lub współmałżonkę. Nagrania kłótni mogą być wykorzystane w sądzie i zaważyć o orzeczeniu o winie za rozpad związku.

Jak wykonać audyt bezpieczeństwa? Można zdać się na profesjonalnych detektywów lub dokonać analizy budynku samodzielnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń. Użyć możemy przykładowo ręcznego wykrywacza złączy nieliniowych Cayman ST-403. Pozwala odnaleźć on włączone oraz wyłączone urządzenia elektroniczne. Cena tego sprzętu wynosi prawie 40 tysięcy złotych, w wielu przypadkach korzystniej jest wynająć fachowca.

Jest jeszcze jedna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa rozmów prowadzonych w biurze lub w domu: sięgnięcie po zestaw zagłuszający mikrofony REI ANG-2200 za około 17 000.złotych. Sprzęt ten uniemożliwia pracę wszelkiego rodzaju urządzeniom podsłuchującym. Co więcej, w tym przypadku nie pomogą odszumiacze, ponieważ zestaw ten jest odporny na ich działanie. Dzięki temu można w pełni bezpiecznie prowadzić zebrania dla pracowników oraz kontrahentów.

Ochrona przed inwigilacją – podsumowanie

Zapobiegać inwigilacji można na wiele sposobów. Podstawą są oczywiście bezpieczne zachowania i stosowanie zasady ograniczonego zaufania zwłaszcza w sieci. Kiedy mamy na to fundusze, to możemy dodatkowo skorzystać z rozmaitych urządzeń przeciwdziałającym śledzeniu naszych działań. Warto pamiętać, że wymienione sprzęty to nie wszystkie możliwości – więce rozwiązań znajdziecie w sklepie detektywistycznym https://www.alfatronik.com.pl/. Sklep ten oferuje również fachowe doradztwo, nie bójmy się więc pytać, czy dane urządzenie w pełni odpowiada na nasze potrzeby.

Previous Za 10 lat Polacy będą korzystać z usług banku za pomocą robotów, a bankowość przeniesie się do smartfonów
Next Nowe technologie mogą mieć wiele zastosowań w rolnictwie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nie tylko wygrana na loterii może rozwiązać problem niskiej emerytury

W czwartkowym losowaniu Lotto będzie można wygrać aż 30 mln zł. Takie pieniądze pozwalają przez dziesięciolecia żyć z samych tylko odsetek, których przy odpowiedniej inwestycji moglibyśmy uzyskać ok. 40 000

Wiadomości 0 Comments

Kto powinien podjąć telepracę?

Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem może poszczycić się telepraca. Jest poszukiwana szczególnie przez studentów, gdyż wyróżnia się elastycznym grafikiem i rodzinną atmosferą w młodej grupie. Czy warto pracować na stanowisku

Wiadomości 1Comments

Jak uzyskać dodatek zmianowy?

Zadaniem każdego przełożonego jest wypłacanie pracownikom należnego wynagrodzenia oraz dodatków związanych z pełnieniem przydzielonych funkcji. W przypadku podjęcia nadliczbowych zobowiązań można liczyć na większą wypłatę. Wśród wielu dostępnych premii wyróżnić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!