Ubezpieczenie turystyczne – czym jest i jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie turystyczne – czym jest i jak wybrać najlepsze?

W Polsce od 2006 roku można otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której można korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, a także Szwajcarii. Z tego właśnie względu wiele osób zastanawia się, czy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest w ogóle potrzebne. Na pewno warto je rozważyć, ponieważ zakres świadczeń, jakie można otrzymać dzięki EKUZ, jest inny w każdym kraju.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Bezpłatna karta EKUZ uprawnia do takich samych świadczeń, z jakich mogą korzystać obywatele danego kraju. Należy jednak pamiętać, że w niektórych państwach wachlarz bezpłatnych usług medycznych jest znacznie mniejszy niż w Polsce. W związku z tym nawet posiadając kartę, trzeba zapłacić za transport karetką czy wizytę u lekarza – dotyczy to m.in. Włoch, gdzie są to tzw. koszty współpłacenia pacjenta. Co więcej, EKUZ nie refunduje kosztów transportu sanitarnego do kraju pacjenta, a są one bardzo wysokie. Często zdarza się, że turyści oczekują pomocy bezpłatnej w ramach posiadanych uprawnień, ale jest ona dodatkowo płatna.

Jak więc widać EKUZ to nie wszystko, dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Jest to polisa, która pokrywa wszelkie koszty wynikające z leczenia za granicą. W zależności od wybranych opcji może też zapewniać wsparcie w razie zdarzeń losowych, wypadków oraz kradzieży. Zakres świadczeń zależy od ubezpieczyciela, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać ubezpieczenie, aby zapewniło odpowiednią opiekę podczas podróży.

Jakie świadczenia powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne posiada w swoim zakresie nie tylko leczenie ambulatoryjne czy szpitalne, ale również usługi stomatologiczne, transport medyczny do kraju pacjenta oraz transport zwłok. Oczywiście można też zdecydować się na dodatkowe świadczenia i w większości przypadków jest to dobre rozwiązanie. Niektóre polisy obejmują nie tylko poszkodowanego, ale także jego współtowarzyszy podróży. Do takich świadczeń zalicza się np. opiekę nad nieletnimi dziećmi osoby poszkodowanej czy zapewnienie zastępczego kierowcy.

Bardzo przydatnym świadczeniem jest ubezpieczenie bagażu od zagubienia w czasie transportu lotniczego czy od kradzieży. Większość oferowanych obecnie ubezpieczeń turystycznych obejmuje także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. W jego ramach można otrzymać rekompensatę finansową za uszczerbek na zdrowiu. Warto sprawdzić, czy wybrana polisa posiada taką opcję, ponieważ jest ona bardzo przydatna. Więcej informacji na temat zakresu ubezpieczeń turystycznych można znaleźć na stronie https://www.metlife.pl/o_metlife/blog/nie-daj-sie-zaskoczyc-czego-nie-zapewni-ubezpieczenie-turystyczne/.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia turystycznego?

Cena polisy turystycznej zależy od wielu czynników. Koszty w przypadku ubezpieczeń wykupowanych wyłącznie na czas planowanego wyjazdu wynoszą od kilku do nawet kilkunastu złotych za każdy dzień. Cena uzależniona jest przede wszystkim od kierunku podróży, czasu ubezpieczenia oraz zakresu świadczeń i wysokości limitów przeznaczonych na te świadczenia. Na pewno im dłuższy czas trwania ubezpieczenia, tym jest ono droższe.

Zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za polisę turystyczną przy wyjeździe do takich krajów jak USA, Australia czy Japonia. W tych państwach usługi medyczne są znacznie droższe niż w Polsce.

Previous Fotoobraz - na ważne i mniej ważne okazje
Next Windykacja polubowna. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

Może to Ci się spodoba

Konto oszczędnościowe – praktyczny prezent świąteczny?

Grudzień to czas poszukiwania podarunków dla najbliższych. Mniejszym dzieciom można kupić zabawki, natomiast prezent wręczony nastolatkowi powinien być praktyczny. Nie masz pomysłu na ciekawy upominek? Oto niecodzienna propozycja: konto oszczędnościowe.

Finanse osobiste 0 Comments

Czy zasiłki również dla bezrobotnych Polaków za granicą?

W zgodzie z przepisami Polak, który przebywa za granicą może starać się o pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Z pewnością powinien wypełnić kilka podstawowych warunków oraz legitymować się niezbędną dokumentacją. Niewiele

Ubezpieczenia 0 Comments

Firmy ubezpieczają się już nie tylko od zalania i powodzi

Rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia majątkowe ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Standardowe polisy obejmują takie ryzyka jak powódź, ogień czy zalanie. Coraz częściej firmy sięgają jednak po wariant all risk, który

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!