Strajk w RPA wciąż winduje cenę platyny – raport surowcowy

Strajk w RPA wciąż winduje cenę platyny – raport surowcowy

W poniedziałek na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Odzwierciedlił to indeks CRB, który zanotował symboliczny ruch w górę – o 0,03%. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, miedzi oraz soi, podczas gdy metale szlachetne, kukurydza i pszenica drożały.

Złoto na plusie

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na rynkach metali szlachetnych. Od piątku ceny złota, srebra i platyny dynamicznie rosną, po wcześniejszym ruchu spadkowym. Również na rynku palladu dominują optymistyczne nastroje, jednak ten metal drożeje już od dłuższego czasu.

Sporo uwagi w ciągu ostatnich dni przyciąga rynek złota, głównie ze względu na niepokoje polityczne na Ukrainie – to one w pewnym stopniu wywindowały notowania żółtego metalu. Jednak nie tylko – ostatniemu odbiciu cen złota w górę sprzyjała sytuacja techniczna na wykresie kruszcu, a dokładniej nieudana próba przebicia w dół ważnego wsparcia na poziomie 1278 USD za uncję. Sytuacja polityczna na Ukrainie może w najbliższych dniach mieć istotny wpływ na krótkoterminowe wahania notowań złota, jednak w dłuższym terminie cenom tego kruszcu mogą ciążyć kwestie fundamentalne: optymistyczne prognozy dotyczące amerykańskiej gospodarki czy też relatywnie niewielki popyt na złoto w krajach Azji.

2

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Kontynuacja strajku w RPA

Strona popytowa jeszcze lepiej radzi sobie ostatnio na rynku platyny. Może być to związane z faktem, że wciąż trwa strajk pracowników sektora wydobywczego w Republice Południowej Afryki. Protest ten rozpoczął się 23 stycznia i chociaż pojawiło się kilka szans na zażegnanie sporu pomiędzy spółkami wydobywczymi a związkami zawodowymi, to każda z nich kończyła się niepowodzeniem.

W konflikt zaangażowane są trzy największe na świecie spółki wydobywające platynę: Anglo American Platinum, Lonmin oraz Impala Platinum, a strajk w RPA bezpośrednio dotyczy około 40% globalnego wydobycia tego kruszcu. Trwający już ponad 3 miesiące strajk został już okrzyknięty najbardziej dotkliwym strajkiem w ostatnich latach w RPA.

Ze względu na fakt, że przez wiele tygodni związkom zawodowym i spółkom wydobywczym nie udało się wypracować porozumienia, spółki ostatnio skierowały swoją propozycję bezpośrednio do górników – licząc na to, że zgodzą się oni na zaproponowane warunki, gdy nie reprezentuje ich roszczeniowy związek zawodowy. Ta propozycja, co zrozumiałe, spotkała się z krytyką ze strony związków zawodowych, a tymczasem impas w RPA nadal trwa.

W sprawę zaangażował się m.in. południowoafrykański prezydent Jacob Zuma, który otwarcie nazwał przywódców związków zawodowych ludźmi nieodpowiedzialnymi. Przedłużający się strajk uderza bowiem w kondycję spółek wydobywczych oraz całej gospodarki RPA, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty pracy przez wielu górników.

3

Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.

Słabe tempo zasiewów kukurydzy

Na plusie znalazły się wczoraj także notowania kukurydzy. Zwyżce cen tego zboża sprzyjały wyliczenia zawarte w kolejnym cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczącym tempa zasiewów zbóż w USA.

USDA podał, że w niedzielę 4 maja zasiewy kukurydzy były ukończone w 29 procentach. To więcej niż we wcześniejszym tygodniu (19%), jednak znacznie mniej niż oczekiwano tego na rynku (33%). To również marny wynik w porównaniu z 5-letnią średnią dla tego okresu w roku, która wynosi 42%.

Obecnie notowania kukurydzy znajdują się pod delikatną presją podaży ze względu na dobre prognozy pogody. Zwiększają one bowiem szanse na to, że amerykańscy farmerzy nadrobią zaległości w zasiewach kukurydzy.

4

Wykres 3. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – czy na rynek powróci spokój
Next Wyraźne osłabienie dolara - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Zielony początek tygodnia na rynkach towarowych – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynki towarowe powrócił kolor zielony. Indeks CRB zanotował wyraźne odbicie w górę – o 1,41% do poziomu 280,24 pkt. Ewidentnie, dużą ulgą dla kupujących na rynkach

Analizy surowców 0 Comments

Wzrosty na ropie i miedzi

Złoto testuje opór wynikający z chmury Ichimoku na poziomie 1314$ (poziom ten obniżył się z 1339$). Od ośmiu sesji zmienność jest stosunkowo niewielka. Zamknięcie powyżej tego poziomu wprowadzi wykres dzienny

Analizy surowców 0 Comments

EIA: ropa z OPEC potrzebna do zbalansowania rynku – raport surowcowy

Bieżący tydzień na rynkach towarowych przyniósł wyraźną zmianę nastrojów względem poprzedniego tygodnia. Indeks CRB wczoraj po raz kolejny wzrósł, tym razem o 0,39%, kończąc środową sesję na poziomie 307,96 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Wraca obawa o Chiny – Raport surowcowy

Opublikowane dzisiaj dane nt. indeksu PMI dla usług w Chinach okazały się być dobrą wymówką do kontynuacji zniżek. Zwłaszcza, że indeks wyliczany przez HSBC/Markit spadł do najniższego poziomu od lipca

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: początek wzrostowego odbicia?

Notowania ropy naftowej wybiły opisywane przez nas wczoraj opory i wykonały większy ruch wzrostowy. Zatrzymał się on na zniesieniu 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej oraz zniesieniu 38,2 proc. większego ruchu

Analizy surowców 0 Comments

Złoto po 1300 USD za uncję – raport surowcowy

We wtorek nastroje na globalnych rynkach towarowych były zróżnicowane – notowania surowców energetycznych, a także niektórych towarów rolnych, spadały, co ciągnęło w dół indeks CRB. Wczoraj jego wartość zniżkowała o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź