Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89 pkt.

Wyhamowanie spadku cen ropy WTI

Notowania ropy naftowej radzą sobie w tym tygodniu na razie wyjątkowo dobrze, w porównaniu do poprzednich tygodni. Nie oznacza to bynajmniej powrotu optymizmu na ten rynek – cena ropy naftowej WTI zaledwie delikatnie odbiła się od kilkuletnich minimów i obecnie oscyluje w okolicach 57-58 USD za baryłkę.

Tym samym, cena ropy naftowej pozostaje pod wyraźną presją podaży. Nic dziwnego, skoro kolejne kraje OPEC decydują się na obniżanie cen sprzedaży ropy naftowej. Do Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejtu w tym tygodniu dołączył Iran, który również zdecydował się na większe dyskonto przy sprzedaży ropy naftowej do swoich klientów z Azji.

Minister ds. ropy naftowej Iranu, Bijan Namdar Zanganeh, wyraźnie dał do zrozumienia, że „pod żadnym pozorem” kraj ten nie zrezygnuje ze swojego udziału w rynku. Podobnie jak wiele innych krajów Bliskiego Wschodu, Iran stawia więc na jak największą sprzedaż ropy naftowej, nawet po niskich cenach. Zresztą, od ubiegłego tygodnia przedstawiciele irańskiego rządu sugerują także, że znacząca obniżka cen ropy naftowej jest efektem politycznego spisku.

Informacje z Bliskiego Wschodu zepchnęły na drugi plan dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wczoraj amerykański Departament Energii (DoE) podał, że w minionym tygodniu zapasy tego surowca spadły o 847 tysięcy baryłek – a więc minęły się z oczekiwaniami rynkowymi, bowiem spodziewano się spadku zapasów o niemal 3 mln baryłek.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Nieformalne ograniczenie eksportu rosyjskiej pszenicy

Tymczasem na największym plusie wczoraj znalazły się notowania pszenicy. Cena tego zboża podskoczyła w środę o niemal 4,5% na skutek obaw o podaż pszenicy z Rosji. Ten czynnik wpływa zresztą pozytywnie na notowania pszenicy już od kilku tygodni.

Wbrew wcześniejszym obawom, Rosja nie zdecydowała się na embargo na eksport pszenicy. Przedstawiciele rządu tego kraju zaznaczają jednak, że stosują nieformalne środki służące ograniczaniu eksportu pszenicy z Rosji. Jednym z nich są kontrole jakości wywożonego zboża, co w praktyce oznacza faworyzowanie kupujących z jedynie kilku krajów, w tym Egiptu i Turcji (te dwa państwa są największymi importerami rosyjskiej pszenicy).

Informacje dotyczące mniejszej podaży pszenicy z Rosji cały czas wpływają pozytywnie na cenę tego zboża na amerykańskim rynku. Obecnie cena 100 buszli przekroczyła 670 USD i zmierza w kierunku psychologicznej bariery 700 USD.

2

Wykres 2. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Niemiecki Ifo rośnie zgodnie z oczekiwaniami
Next Polski eksport wzrośnie o 4-5 proc. w 2015 r.

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Dynamiczny spadek cen pszenicy po deszczach w USA – raport surowcowy

Wczoraj nastroje na rynkach surowcowych były mieszane. Z jednej strony, drożały surowce energetyczne (najmocniej ropa Brent, której cena wzrosła o niemal 2%), a także cukier i kakao. Z drugiej strony,

Analizy surowców 0 Comments

Zaskakujące raporty DoE i USDA – raport surowcowy

Środowa sesja na rynkach towarowych przyniosła na nowo przewagę koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły wczoraj o 1,65% do poziomu 246,93 pkt. Na plusie znalazły się jedynie nieliczne surowce, m.in.

Analizy surowców 0 Comments

Spadek zapasów ropy naftowej w USA – raport surowcowy

Wtorek był już trzecim z kolei dniem, w którym indeks CRB praktycznie stał w miejscu. Wczoraj wartość indeksu ledwo drgnęła (wzrosła o 0,01%) i na koniec dnia wyniosła 307,28 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Baryłka ropy WTI już poniżej 70 USD – raport surowcowy

Wczorajsze obchody Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że spora część kluczowych giełd towarowych była zamknięta. Nie oznacza to jednak, że w czwartek na rynku tym brakowało emocji – posiedzenie

Analizy surowców 0 Comments

Zakończenie strajku w RPA, ale nie koniec problemów – raport surowcowy

W środę indeks CRB utrzymał się wysoko – zakończył on sesję na poziomie 312,80 pkt., po wzroście o 0,26%. Był to rezultat wzrostu cen ropy naftowej, metali, a także niektórych

Analizy surowców 0 Comments

Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych wciąż przeważał kolor czerwony – notowania indeksu CRB zniżkowały o 0,29% do poziomu 275,60 pkt. Przeceniona została większość towarów rolnych oraz niektóre metale, z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź