Sprawdź, na co idą pieniądze z twoich podatków

Sprawdź, na co idą pieniądze z twoich podatków

Najwięcej kosztuje nas wspieranie systemu emerytalnego. 85 mld zł przeznaczanych jest na dotacje do ZUS i KRUS, emerytury żołnierzy, policjantów, sędziów i prokuratorów. 60 mld przekazywanych jest samorządom. To z reguły pieniądze, które wypracowali podatnicy w danej gminie, powiecie lub województwie. Najpierw trafiają one do centralnego budżetu, następnie ich część jest „oddawana”.

Na trzecim miejscu jest polityka prorodzinna, która pochłania 36 mld zł – to koszty programu 500+ oraz innych zasiłków i świadczeń.

Życie „na kredyt” kosztuje i to całkiem sporo. 19 mld zł państwo wyda na obsługę długów, czyli spłaty części zadłużenia oraz na odsetki.

Pozostałe 100 mld zł wydawanych jest na bezpieczeństwo (wojsko, policja itp.), wymiar sprawiedliwości, a także na szkolnictwo wyższe.

Spot 1 % – Martyna Wojciechowska

Skąd się biorą pieniądze?

Najbardziej intratnym podatkiem jest VAT – w 2017 roku zasili on budżet kwotą 143 mld. Warto jednak pamiętać, że głównym płatnikiem tego podatku jesteśmy my, konsumenci. Płacimy go robiąc zakupy, jest on bowiem wliczony w cenę niemal wszystkich produktów.

W dużej mierze również konsumenci są płatnikami podatku akcyzowego, który jest dopisywany do paliw, papierosów czy alkoholu. Przyniesie on 69 mld zł.

Dopiero na trzecim miejscu są podatki, które płacimy bezpośrednio – od swoich dochodów. Na rozliczeniu PIT-ów państwo powinno zyskać 50 mld zł. Zapłacimy zatem więcej niż firmy – osoby prawne, czyli głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialności i spółki akcyjne – które dorzucą do budżetu niecałe 34 mld zł.

RAMKA:

Wpływy budżetowe w 2016 roku

dane w mld zł

podatek od towarów i usług                                       126,6

podatek dochodowy od osób fizycznych                   89,3

podatek akcyzowy                                                     65,7

podatek dochodowy od osób prawnych                    33,8

cła                                                                               3,2

podatek od niektórych instytucji:

finansowych                                                               3,5

podatek od gier                                                          1,4

Źródło: Ministerstwo Finansów

Podane kwoty są pomniejszone o udziały przekazane jednostkom samorządów terytorialnych

Według szacunków, każdy podatnik w 2017 roku odda państwu przeciętnie niemal 8 tysięcy złotych, to o 9 procent więcej niż w zeszłym.

I ty możesz decydować

Poza wrzuceniem karty do głosowania raz na cztery lata mamy ograniczony wpływ, jak zostaną rozdzielone wydatki. Jeśli rząd tymi pieniądzmi nie gospodaruje tak, jakbyśmy oczekiwali, to do kolejnych wyborów jesteśmy bezradni. Nie mamy też gwarancji, że władza z nowego rozdania dotrzyma obietnic i będziemy bardziej zadowoleni z podziału narodowego dobra.

Nasz wpływ ogranicza się jedynie do jednej setnej należnego podatku. Dla kogo przeznaczymy te kwotę, zależy wyłącznie od nas, choć musi to być jedna z organizacji pożytku publicznego.

Jeden procent oddać mogą podatnicy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych, wypełniający PIT-37, rozliczający się ryczałtem lub podatkiem ewidencjonowanym (PIT-28), prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (PIT-36), rozliczający się 19 proc. podatkiem liniowym (PIT-36L), podatnicy rozliczający się z obrotu papierami wartościowymi (PIT-38) oraz także osoby rozliczające się po sprzedaniu nieruchomości (PIT-39).

Jeśli chcesz pomóc w walce o życie dzieciom chorym na raka, możesz wpisać w formularzu numer KRS 86210. Wtedy pieniądze trafią do Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, która finansuje skomplikowane operacje najmłodszym pacjentom. Są one na tyle drogie, często wykonywane jedynie za granicą, że nie finansuje ich NFZ.

Wiesz, że jak składasz PIT, to spełniasz nie tylko swój obowiązek, ale i dobry uczynek? Tak, starczy, że w zeznanie wpiszesz KRS 86 210 i wtedy Twój 1% podatku poleci do maluchów, które każdego dnia walczą z rakiem. I pamiętaj, że na stronie https://naratunek.org/program-pit/ znajdziesz program, który pomoże Ci wypełnić zeznanie podatkowe.

Previous Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki
Next Polska trzeci rok z rzędu liderem eksportu stolarki okiennej w Unii

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Czy zasiłek dla bezrobotnych można przenieść do innego kraju?

Zgodnie z prawem obywatel Polski, który przebywa za granicą może starać się o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście musi wypełnić kilka najważniejszych warunków oraz dysponować niezbędną dokumentacją. Niewiele osób jednak

Finanse osobiste 0 Comments

Wprowadzenie ulgi podatkowej na termomodernizację domów może rozwiązać problem smogu

Receptą na walkę ze smogiem może się okazać powszechna ulga na termomodernizację domów do wysokości 25 proc. inwestycji. Ulga odliczana od podatku PIT mogłaby uzupełnić system dotacyjny skierowany do rodzin

Finanse osobiste 1Comments

Ile naprawdę można zaoszczędzić na wymianach walut online?

Podróżujemy, handlujemy z zagranicą, spłacamy kredyty walutowe – krótko mówiąc cały czas obracamy walutami obcymi. Do niedawna byliśmy skazani na korzystanie z tradycyjnych kantorów i banków. Dziś istnieje bardziej korzystna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!