Salony urody mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Salony urody mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników

Profesjonalni styliści fryzur, kosmetolodzy, menadżerowie z branży hair & beauty oraz wykwalifikowane kosmetyczki to osoby cieszące się dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Firmy, które chcą stworzyć zespół prawdziwych ekspertów, muszą stać się atrakcyjne dla pracowników. Bardzo istotne staje się tu wdrożenie działań z zakresu employer brandingu.

W Polsce funkcjonuje mnóstwo salonów urody, które mają ogromne zapotrzebowanie na kadrę. Ponadto liczba wyspecjalizowanych pracowników jest dodatkowo obniżana przez wypływ ekspertów, którzy znaleźli zatrudnienie poza granicami kraju. Obecnie w obszarze zainteresowania managerów i właścicieli salonów urody znajdują się aż trzy pokolenia potencjalnych pracowników (tzw. Baby boomers ur. 1946 – 1964 r., Pokolenie X ur. 1965 – 1979 r. oraz Pokolenie Y ur. 1980 – 1994 r.). Przedstawiciele każdego z nich mają odmienne wymagania. Jak je spełnić i przyciągnąć prawdziwych ekspertów?

Zbuduj wizerunek atrakcyjnego pracodawcy

Dobrze, aby firma szukająca utalentowanych pracowników prezentowała się jako interesujące miejsce zatrudnienia. W tym celu warto promować ją w mediach społecznościowych oraz na portalach branżowych. Bardzo ważne przy tym, aby strategia marketingowa została starannie przemyślana. Trzeba określić cel działań i znaleźć metody jego osiągnięcia, które będą zgodne z wizerunkiem marki. Najlepiej wykorzystywać narzędzia, które są łatwo dostępne, np. profil w mediach społecznościowych.

Przykłady efektywnych działań

Dobrym pomysłem może być przedstawienie historii marki oraz wartości, które są ważne w firmie. Można zawrzeć je w krótkim tekście lub filmie, w którym pojawią się wypowiedzi menadżera i kadry. Ponadto warto wzbogacić stronę internetową o zakładkę z materiałami dla przyszłych pracowników. Ciekawą strategią jest też promowanie marki w szkołach branżowych oraz na specjalistycznych uczelniach. Studentom warto zaproponować także płatny staż lub uczestnictwo w branżowych kursach.

Kilka sposobów na to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników

Każde z pokoleń pracowników ma inne potrzeby i oczekiwania. Dobrze, aby manager był elastyczny i podchodził do nich indywidualnie. Szef powinien z każdym z osobna opracować spersonalizowaną ścieżkę rozwoju kariery, a najmłodszym zapewnić bogate możliwości dokształcania (to jedno z najważniejszych oczekiwań przedstawicieli Pokolenia Y). Jeśli to możliwe, można wprowadzić w firmie elastyczne godziny pracy. Co więcej, gdy pozwala na to specyfika stanowiska, to można zaproponować, by pracownicy w określone dni w miesiącu, wypełniali swoje obowiązki w systemie home office. Bardzo ważne również, by zatrudnieni czuli, że mają realny wpływ na rozwój salonu urody.

Więcej na temat poszukiwania i troski o pracowników przeczytasz w Akademii Versum w artykule pt. „Employer branding, czyli jak budować markę pracodawcy”. To bezpłatne szkolenie internetowe, w którym znajdują się dziesiątki cennych porad biznesowych tworzonych przez ekspertów. Portal powstał z inicjatywy Versum.pl – oprogramowania do zarządzania salonem fryzjerskim i kosmetycznym.

Previous Polska ma szansę stać się transportowym centrum Europy
Next Polskie firmy będą się rozwijać dzięki innowacjom

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 3 komentarze

Nowy program dopłat w trzech krokach

Pierwsze w Polsce dopłaty unijne do zakupu samochodów firmowych pojawiły się za sprawą wspólnych działań Toyoty oraz Deutsche Banku. Program ten jest więc inicjatywą oddolną, a nie rządową i możliwy

Wiadomości 0 Comments

Na co zwrócić uwagę podczas wykupywania domeny?

Podczas rejestracji domeny należy zwrócić szczególną uwagę na jej rozszerzenie, poprawność językową i unikalność. Ważne jest również, by czas, na jaki jest wykupywana, był jak najdłuższy z możliwością przedłużenia. Domena

Wiadomości 0 Comments

Branża ochroniarska rośnie w siłę

W tym roku rynek branży ochroniarskiej w Polsce wzrośnie o 9 proc., a w 2017 może zyskać nawet 12 proc. – wynika z badania Deloitte. Branża będzie zyskiwać mimo zmian w prawie pracy. Zwiększenie płacy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź