Rynek gazu – podsumowanie pierwszego kwartału 2013 r. na Towarowej Giełdzie Energii

Rynek gazu – podsumowanie pierwszego kwartału 2013 r. na Towarowej Giełdzie Energii

– W pierwszym kwartale 2013 r. całkowity wolumen wszystkich transakcji zawartych na rynku gazu wyniósł 191 744 MWh, z czego na rynku spot (RDNg – Rynek Dnia Następnego gazu) – 59 455 MWh, natomiast na rynku terminowym (RTTg – Rynek Terminowy Towarowy gazu) – 132 289 MWh.

– Łącznie zawarto 142 transakcje, w tym 119 na RDNg, a 23 na RTTg.

– Duże zmiany zaobserwowano w marcu br. – łączny wolumen wyniósł 156 665 MWh w porównaniu do 34 945 MWh w lutym br.

„Pierwszy kwartał na rynku gazu możemy uznać za udany. Mimo braku odpowiednich uregulowań prawnych uczestnicy rynku próbują korzystać z możliwości jakie daje im parkiet giełdowy. Wolumen będzie się dynamicznie zwiększał, jeśli wejdą w życie zapisy znajdujące się w projektach ustaw, składających się na tzw. trójpak energetyczny. Istotnym impulsem będzie obligo giełdowe oraz wprowadzenie równych zasad uczestnictwa w obrocie giełdowym – tak jak to ma miejsce na rynku energii elektrycznej. Umożliwienie bezpośredniego udziału w handlu paliwem pozwoli m.in. na wprowadzenie na parkiet animatora, którego zadaniem będzie dostarczanie płynności.” – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A.

Rynek Dnia Następnego gazu (RDNg)

Obrót gazem ziemnym na parkiecie TGE, w dostawie na dzień następny, wyniósł w pierwszym kwartale 2013 r. 59 455 MWh.

Na RDNg zawarto 119 transakcji. Kwartalny kurs GAS_BASE, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych na Rynku Dnia Następnego gazu, wyniósł 120,44 PLN/MWh.

W marcu br. wolumen obrotów na RDNg wyniósł 59 287 MWh (w lutym br. 24 MWh). Miesięczny kurs GAS_BASE, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych na Rynku Dnia Następnego gazu w marcu wyniósł 120,46 PLN/MWh.

Rynek Terminowy Towarowy (RTTg) dla gazu ziemnego

Obrót gazem ziemnym na Rynku Terminowym Towarowym w pierwszym kwartale 2013 roku wyniósł 132 289 MWh.

Wszystkie obroty w Q1 2013 r. – były zawarte w 23 transkacjach na kontraktach miesięcznych GAS_BASE_M. Najbardziej płynnym kontraktem był kontrakt z dostawą na kwiecień 2013 r., GAS_BASE_M-04-13. Łączny obrót na tym kontrakcie wyniósł 90 720 MWh. Średnio ważona wolumenen cena transakcyjna dla tego kontraktu wyniosła 117,20 PLN/MWh, natomiast dla wszytskich transakcji w Q1 średnio ważona wolumenem cena wyniosła 116,97 PLN/ MWh.

Z kolei tylko w marcu br. obroty błękitnym paliwem na RTTg ukształtowały się na poziomie 97 368 MWh (w lutym br. 34 921 MWh). Średnio ważona wolumenen cena transakcyjna dla wszystkich transakcji w marcu wyniosła 117,15 PLN/MWh.

 

 

 

Informacja prasowa

Previous Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy
Next Inwestorze, nadszedł czas podzielenia się z fiskusem

Może to Ci się spodoba

Gospodarka 0 Comments

Wzrost cen w tym roku może być silniejszy od prognozowanego

Dzięki środkom z programu Rodzina 500 plus konsumenci ruszyli na zakupy. Widać to nie tylko po lepszych danych o sprzedaży detalicznej, lecz także po cenach. W grudniu po raz pierwszy od ponad dwóch

Gospodarka 0 Comments

Rynek pracy: na zachodzie powiało optymizmem

Aż 58% pracowników mieszkających w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim spodziewa się podwyżki wynagrodzenia w najbliższym czasie – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A.

Gospodarka 0 Comments

Plusy i minusy pracy dorywczej

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową szuka stabilnego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących pieniędzy. Bywa jednak, że nie każdy podwładny myśli o długotrwałej umowie i długotrwałej współpracy. Większość}

Gospodarka 0 Comments

Polskie górnictwo należy związać z energetyką i postawić na czyste technologie węglowe

Kluczem do sukcesu jest spojrzenie na polską energetykę jako na jeden organizm połączony ze sobą siecią wzajemnych zależności. Jeśli damy górnictwu szerokie możliwości dla wykorzystania innowacyjnych, a przede wszystkim, czystych technologii

Gospodarka 0 Comments

Czego dotyczyła deregulacja aktów prawnych dla małych i średnich firm?

Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej są działania zmierzające do ułatwienia funkcjonowania małych oraz średnich firm. Ma to na celu zapoczątkowanie wzrostu gospodarczego oraz powstawanie nowych możliwości zatrudnienia na terytorium Europy.

Gospodarka 0 Comments

Rośnie wartość firm przemysłowych z polskiej giełdy

Choć lutowe wskaźniki sytuacji w przemyśle okazały się odrobinę niższe niż w poprzednich miesiącach, zarówno nastroje w branży, jak i twarde dane świadczą o dobrej kondycji firm producenckich notowanych na GPW. Zyskują zwłaszcza eksporterzy. Wbrew

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź