Rynek chemii budowlanej w 2012 roku spadnie o 4,2%

Rynek chemii budowlanej w 2012 roku spadnie o 4,2%

Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, opracowała kolejny raport na temat dystrybucji materiałów budowlanych obecnie i na przestrzeni ostatnich lat.

Na podstawie dotychczasowej sprzedaży w badanych punktach handlowych i przesłanek prognostycznych, IBP Research diagnozuje, że rynek materiałów budowlanych w całym roku 2014 osiągnie wartość ok. 45 mld zł. Po odliczeniu sprzedaży bezpośredniej, sam rynek dystrybucji wyniesie 38 mld zł.

Największe przyrosty sprzedaży dystrybutorzy materiałów budowlanych osiągali w latach 2006-2008, a największą wartość bezwzględną rynek osiągnął w roku 2011. Przez ostatnie 2 lata, rynek konsekwentnie spadał, kilkuprocentowo. Ten rok przyniesie odbicie o 6 procent w góre.

Rynek dystrybucji tworzą: hurtownie i składy ogólnobudowlane, supermarkety budowlane oraz sklepy specjalistyczne. W latach 2006-2014 udział hurtowni spadł z 67% na 52%, udział sklepów specjalistycznych spadł nieznacznie do poziomu 8%, tymczasem udział supermarketów wzrósł z 25% na 41%.

Wśród sieci supermarketów budowlanych dominuje Castorama (38% udziału), następnie Leroy Merlin i Obi (łącznie te 3 sieci reprezentują 3/4 rynku). Resztę dzielą: Bricomarche, Bricoman, Praktiker, Nomi, sklepy Mrówka grupy PSB, sklepy Majster grupy PMB, Merkury Market i Jula.

W segmencie hurtowni ogólnobudowlanych i sklepów specjalistycznych liderem jest Grupa PSB (udział 20%, bez marketów Mrówka). Po kilka % rynku mają: Grupa Handlo-Budowa, Sieć Budowlana.pl, Saint-Gobain Dystrybucja Budowlana, SIG, Grupa PHMB, oraz sieci hurtowni instalacyjno-sanitarnych: BIMS Plus, Grupa ABG, Onninen, Grupa SBS.

Na podstawie: IBP Research „Rynek dystrybucji materiałów budowlanych w Polsce.

Previous Drgania warszawskich cen
Next USD/RUB znów blisko maksimów

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Czy Rekomendacja S zmieniła tendencje kredytobiorców?

Obowiązkowy wkład własny przy zakupie mieszkania, wynoszący od tego roku minimum 10% wartości całego kredytu hipotecznego, mógł dla niektórych okazać się barierą nie do przejścia. Na rynku nadal dominują jednak

Nieruchomości 0 Comments

Czy zdaniem deweloperów mieszkania zdrożeją?

Czy ceny mieszkań będą się zmieniać, czy do końca 2015 roku pozostaną na stabilnym poziomie? Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość stawek ofertowych. Opinie na ten temat wyrazili przedstawiciele

Nieruchomości 0 Comments

Rynek lokali biurowych w Polsce

Deweloperzy oddają coraz więcej pomieszczeń biurowych do odbioru na polskim rynku nieruchomości. W samej Warszawie jest ich o 30% więcej niż w zeszłym roku. Możliwości ulokowania swego biura jest sporo.

Nieruchomości 1Comments

Mieszkanie dla młodych bez dzieci – rodziny wielodzietne poza MdM

Kilka miesięcy funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych potwierdziło wcześniejsze obawy dotyczące jego efektywności. Część pierwotnych założeń nie miała jednak szans na realizację w praktyce. Jedną z ważniejszych zmian, które miały

Nieruchomości 0 Comments

Od stycznia kredyt mieszkaniowy z dwukrotnie wyższym wkładem własnym

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można nabyć mieszkanie z wkładem własnym na poziomie 5%. Wraz z początkiem roku zacznie obowiązywać wyższy wkład dla kupujących mieszkania – 10%. Dodatkowo, pod

Nieruchomości 0 Comments

We Wrocławiu wybierają duży metraż

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska coraz większą popularnością cieszą się nieruchomości o dużym metrażu. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź