Jak rozpoznać dobrą pożyczkę?

Jak rozpoznać dobrą pożyczkę?

Pożyczka to przede wszystkim dodatkowy zastrzyk gotówki. Niezależnie jednak od tego, na co chcemy przeznaczyć otrzymane pieniądze, powinniśmy pamiętać, aby pożyczać „z głową”. Przed skorzystaniem z oferty banku lub jakiejkolwiek instytucji pozabankowej warto zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii, dzięki czemu unikniemy zaciągnięcia niekorzystnego zobowiązania.  

Pożyczanie pieniędzy wciąż jest utożsamiane z sytuacją, w której brak nam odpowiedniej ilości środków, a jednocześnie nie mamy innych możliwości ich uzyskania. Pożyczka jednak przez wiele osób jest uważana za ostateczne rozwiązanie. W rzeczywistości zaciągnięcie niewielkiego zobowiązania może nam pomóc w realizacji wcześniej założonych planów – wystarczy, że przed wzięciem pożyczki dokładnie przeanalizujemy ofertę, z której zamierzamy skorzystać.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zamierzamy wziąć pożyczkę?

Każdy, kto choć raz zaciągał zobowiązanie finansowe, doskonale wie czego się spodziewać – większość z tych osób potrafi także wskazać, po czym poznać korzystną ofertę.

Po pierwsze – musimy zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy. Jeśli potrzebujemy dużej sumy pieniędzy, będziemy musieli skorzystać z oferty banku – wiąże się to jednak z wieloma formalnościami. W sytuacji, gdy chcemy uzyskać niewielką kwotę w krótkim czasie, możemy zdecydować się na ofertę instytucji pozabankowej.

Obecnie wiele firm proponuje pożyczkę na atrakcyjnych warunkach. Jak jednak poznać, że dane zobowiązanie nie nadszarpnie w przyszłości naszego domowego budżetu?

Cechy dobrej pożyczki

Według niektórych dobra pożyczka to pożyczka łatwo dostępna. W rzeczywistości nie do końca jest to prawda. Przykładem może być firma, która oferuje pożyczkę bez weryfikacji podstawowych danych potencjalnego klienta – w takim przypadku nie możemy mieć pewności, czy pożyczka zostanie udzielona na uczciwych zasadach. Z tego względu warto zawsze sprawdzać, czy firma, która oferuje pożyczkę, weryfikuje  dane klienta, a następnie ocenia jego zdolność kredytową (zdolność do spłaty zobowiązania w terminie) w szczególności przez sprawdzenie historii kredytowej w BIK i biurach informacji gospodarczej; dzięki temu zyskujemy pewność, że instytucja postępuje w sposób rzetelny i profesjonalny.

Co jeszcze wyróżnia dobrą pożyczkę? Na pewno są to czytelne warunki zaciągania zobowiązania – przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty sprawdźmy koniecznie, czy zasady spłaty są dla nas całkowicie jasne. Jeśli uważamy, że coś zostało przedstawione w mało przystępny, niezrozumiały dla nas sposób, nie wahajmy się zapytać konsultanta (najlepiej mailowo lub w nagrywanej rozmowie telefonicznej) o zapis budzący nasze wątpliwości. W przypadku, gdy nie otrzymamy zadowalającej odpowiedzi, zdecydujmy się na inną ofertę; nie ryzykujemy w ten sposób, że z powodu źle skonstruowanej oferty będziemy musieli ponosić w przyszłości wyższe koszty niż zakładaliśmy.

Takie zasady są wpisane w założenia działalności prowadzonej przez wonga.com (można sprawdzić pod adresem https://www.wonga.pl/o-nas).

Dobra pożyczka to również taka, na którą nas stać. Jeśli potrzebujemy niewielkiej sumy na krótki okres, świetnym rozwiązaniem jest pożyczka krótkoterminowa. Z kolei w przypadku, gdy chcemy pożyczyć nieco więcej pieniędzy, a w dodatku wolimy rozłożyć spłatę na raty, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pożyczki ratalnej. Wonga.com oferuje swym Klientom oba te rozwiązania.

Jak to wygląda w wonga.com?

W przypadku pożyczki krótkoterminowej wonga.com oferuje dla nowych Klientów maksymalnie 1500 zł z czasem spłaty do 60 dni; osoby, które po raz pierwszy korzystają z usług firmy, poniosą koszt 10 zł*.

Z kolei osoby, które wolą skorzystać z zobowiązania ratalnego, mogą otrzymać nawet 3000 zł (jest to suma zarezerwowana dla nowych Klientów) na maksymalnie 12 miesięcy. To korzystna oferta dla wszystkich osób, które już od dawna chciały zrealizować określone plany, ale potrzebowały nieco większej sumy pieniędzy.

Osoby, które chcą skorzystać z pożyczki w wonga.com, muszą przejść krótki proces weryfikacyjny – nie wiąże się to jednak ze żmudnymi formalnościami. Wystarczy, że w formularzu dostępnym na stronie głównej firmy (www.wonga.com) wpiszą wymagane dane osobowe.

Klient, który wypełni wniosek, musi poczekać na wynik decyzji – jeśli będzie pozytywna, przelew prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia zostanie wysłany na konto (po uprzednim zawarciu umowy).

* Reprezentatywny przykład dla pierwszej Pożyczki Krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,21%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 410 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 10 zł (w tym: prowizja 10 zł, odsetki 0 zł), okres kredytowania 60 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 17 października 2016 na reprezentatywnym przykładzie.

Previous Łódzkie przyciąga coraz więcej inwestorów
Next Coraz mniej kontraktów i przetargów w infrastrukturze

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej można mówić w stosunku do pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne wymogi, które trzeba

Finanse osobiste 0 Comments

Niemowlak pójdzie na studia szybciej niż myślisz

Chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start w dorosłe życie? Jeśli tak to zacznij jak najszybciej odkładać pieniądze na studia, czy pierwsze mieszkanie. Dziecko to najlepsza inwestycja? Pewnie tak, ale nie

Finanse osobiste 0 Comments

Zapłać swoją wiarą

Wiele osób prawdopodobnie zdziwiło się czytając nagłówek. Wbrew pozorom jednak tekst nie będzie miał absolutnie nic wspólnego z religią. Motywy wiary całkowicie poza mistycznej za to się w nim pojawią.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!