Ropa WTI na delikatnym plusie

Ropa WTI na delikatnym plusie

Początek bieżącego tygodnia odznaczył się zdecydowaną przewagą sprzedających na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował spadek o 0,94% do poziomu 221,98 pkt. Delikatnie podrożała ropa naftowa WTI, na plusie poniedziałkową sesję zakończyły także notowania miedzi czy palladu. Poza tym jednak na rynkach surowców i towarów dominował kolor czerwony.

10 USD różnicy pomiędzy WTI a Brent

W poniedziałek szczególnie ciekawa była sytuacja na rynku ropy naftowej. O ile cena europejskiej ropy gatunku Brent wyraźnie spadła, bo aż o 3,6%, o tyle notowania amerykańskiej ropy West Texas Intermediate wzrosły o 0,71%. Różnica cen pomiędzy tymi gatunkami ropy naftowej oscyluje obecnie w okolicach 10 USD na baryłce.

Delikatna zwyżka cen ropy naftowej WTI może być odzwierciedleniem zmian, jakie szybko zachodzą na amerykańskim rynku ropy naftowej. Tamtejsze firmy wydobywcze dostosowują się do niskiego poziomu cen ropy, przeprowadzając gruntowne restrukturyzacje. Polegają one przede wszystkim na zamykaniu szybów naftowych, jak również na zaniechaniu nowych inwestycji lub przełożeniu ich na później. W ostatnich tygodniach liczba punktów wydobycia ropy naftowej wyraźnie się zmniejszyła, co potwierdzały kolejne raporty firmy Baker Hughes. To obserwowane ostatnio zjawisko jest pewnym wsparciem dla cen ropy, jednak warto pamiętać, że mimo to produkcja ropy w USA pozostaje duża, a zapasy tego surowca systematycznie rosną od wielu tygodni.

Również produkcja ropy naftowej na Bliskim Wschodzie jest spora, co z kolei generuje presję spadkową na notowania ropy naftowej Brent. W większości krajów regionu, w tym w Arabii Saudyjskiej, Iraku oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od początku bieżącego roku produkcja ropy naftowej wzrosła. Dane potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi przedstawicieli krajów produkujących ropę w tym regionie – deklarowali oni, że będą walczyć o utrzymanie swojego udziału w rynku, nawet kosztem znaczącego obniżenia cen ropy.

Cena ropy skazana na konsolidację?

Na cenę ropy obecnie działa więc kilka różnych czynników. Z jednej strony, duże wydobycie generuje presję podaży na notowania tego surowca. Z drugiej strony, coraz lepsze dane makroekonomiczne, a także zmiany na amerykańskim rynku wydobywczym, ograniczają możliwości spadku notowań ropy naftowej. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla cen tego surowca jest więc utrzymanie się cen w trwającej obecnie konsolidacji, nawet przez wiele tygodni.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Siła popytu na rynku palladu

Podczas wczorajszej sesji czerwony kolor dominował także na rynkach metali szlachetnych. Złoto zostało wczoraj przecenione o pół procenta, srebro – o 1,1%, a platyna – o symboliczne 0,07%. Na wyraźny plus udało się jednak wyjść notowaniom palladu, które wczoraj wzrosły o 1,5%.

Kupujący na rynku palladu w ostatnich miesiącach radzili sobie relatywnie dobrze w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi. Cena palladu w 2014 r. wzrosła, podczas gdy pozostałe popularne metale szlachetne zakończyły poprzedni rok na minusie. Stronie popytowej na rynku palladu sprzyja sytuacja fundamentalna – największym producentem tego metalu jest Rosja, w której sytuacja gospodarcza jest niestabilna, a handel zagraniczny zaburzony.

Wczoraj notowania palladu przekroczyły ważny techniczny opór w okolicach 817,60 USD za uncję. To daje szanse na zwiększenie wzrostu i dotarcie notowań co najmniej do okolic 840 USD za uncję. Warto jednak pamiętać, że ewentualna kontynuacja zniżki cen złota (która jest bardzo prawdopodobna) byłaby czynnikiem ograniczającym wzrost cen palladu.

2

Wykres 2. Notowania palladu – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous USD/ZAR: RGR na szczytach
Next EUR/GBP: retest wybicia z kanału

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Ropa naftowa najdroższa od początku roku – raport surowcowy

Wczoraj notowania indeksu CRB kontynuowały ruch wzrostowy, który na wykresie tego agregatu trwa od połowy marca. We wtorek indeks CRB zanotował zwyżkę o 1,32% do poziomu 230,84 pkt., tym samym

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: czy wzrosty będą kontynuowane?

Patrząc od strony technicznej, notowania ropy naftowej przebiły istotny opór na poziomie 51 USD oraz linię trendu spadkowego. Obecnie wykonywany jest nawrót i retest linii trendu. Jeśli zostanie ona utrzymana,

Analizy surowców 0 Comments

Coraz mniejszy deficyt na rynku platyny – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach surowców wyraźnie dominował kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 1,49% do poziomu 216,05 pkt., a więc zbliżają się już do minimum z końca stycznia tego roku.

Analizy surowców 0 Comments

Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczała się przewagą strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 0,66% do poziomu 224.76 pkt. Był to rezultat przeceny ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu

Inwestowanie 0 Comments

Przebicie poziomu 50 dol. za baryłkę ropy naftowej może być w najbliższych miesiącach bardzo trudne

Konsekwencje brexitu, słabnąca kondycja gospodarki Chin, coraz większe wydobycie w krajach OPEC i z odwiertów w Stanach Zjednoczonych powodują, że mimo systematycznie rosnącego popytu na świecie wciąż utrzymuje się znaczna nadpodaż ropy naftowej.

Analizy surowców 0 Comments

Huśtawka nastrojów na rynku gazu ziemnego – raport surowcowy

W poniedziałek na globalnym rynku finansowym nieobecni byli Amerykanie, którzy obchodzili Dzień Martina Luthera Kinga. W związku z tym nie był notowany indeks CRB, a handel wieloma towarami w USA

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź