Rekordy wszech czasów w USA i w Niemczech

Rekordy wszech czasów w USA i w Niemczech

W czwartek indeksy europejskie nie zareagowały na środowe spadki indeksów na Wall Street. Od początku dnia czekano na wynik posiedzenia ECB, a indeksy krążyły wokół poziomu z wtorku (w środę sesji we Francji i w Niemczech nie było). Publikacje indeksów PMI (weryfikacja już podanych danych), dla poszczególnych państw UE oraz dla strefy euro zostały zlekceważone. Nie różniły się zresztą zbytnio od wstępnie publikowanych (bardzo słabych) danych.

Decyzja ECB o obniżeniu stóp została przyjęta bardzo spokojnie. Indeksy usiłowały ruszyć na północ, ale był to bardzo słaby ruch. Widać było, że decyzja jest już od dawna zdyskontowana. Potem jednak dane z amerykańskiego rynku pracy i konferencja szefa ECB na tyle poprawiły nastroje, że indeksy dynamicznie ruszyły na północ. Niewiele z tego wynikło. CAC-40 wzrósł nieznacznie, a XETRA DAX nieco mocniej. W sumie jak na realizację zysków było to całkiem „bycze” zachowanie.

W piątek oczy skupiły się na miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Przed nią indeksy w Europie trzymały się blisko poziomu neutralnego, a kurs EUR/USD zyskiwał po czwartkowej przecenie. Po publikacji danych z rynku pracy w USA indeksy wzrosły o ponad jeden procent. XETRA DAX ustanowił nowy rekord wszech czasów. Trend wzrostowy umocnił się.

W USA kontynuowane były w piątek zwyżki indeksów z biciem rekordów wszech czasów po drodze. Teoretycznie to lepsze dane z rynku pracy pomagały indeksom. Teoretycznie, bo pozostałe dane były słabe. Gracze reagowali jednak zgodnie z zasadą „złe dane to dobrze, bo Fed będzie nadal pomagał, a dobre to tym lepiej”.

A dane makro były zróżnicowane. Na rynku pracy w kwietniu przybyło 165 tys. miejsc pracy (oczekiwano 145 tys.). W sektorze prywatnym przybyło 176 tys. etatów (oczekiwano 160 tys.). Dane z poprzedniego miesiąca zostały znacznie zweryfikowane w górę. Stopa bezrobocia wyniosła 7,5 proc. (oczekiwano 7,6 proc.). Indeks ISM dla sektora usług wyniósł 53,1 pkt. (oczekiwano 54 pkt.). Marcowe zamówienia w przemyśle spadły w marcu o 4 proc. m/m (oczekiwano spadku o 2,5 proc.), a dane z poprzedniego miesiąca znacznie zweryfikowano w dół.

Na GPW początek czwartkowej sesji był spadkowy (reakcja na zakończenie sesji w USA), ale WIG20 błyskawicznie powrócił nad kreskę i tam ustabilizował się w oczekiwaniu na decyzję ECB. Tuż przed nią meldował się na poziomie neutralnym, a potem też tylko drgnął. Dopiero publikacja danych amerykańskich poprowadziła indeksy na innych giełdach europejskich na północ, a to zaczęło pomagać również indeksowi WIG20.

Potem jednak wszystko zwiędło, a WIG20 zakończył dzień spadkiem o 0,57 proc. mimo tego, że indeksy w USA dynamicznie rosły. Szczególnie zaszkodziły indeksowi rekomendacje dla KGHM. Analitycy z Goldman Sachs i Societe Generale wydali dla akcji KGHM rekomendacje „sprzedaj”. Nie tylko KGHM jednak ciążyła indeksowi – traciły też wyraźnie banki i PKN. Sygnału kupna na WIG20 nie dostaliśmy, ale wsparcie nadal jest bardzo mocne.

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk

Previous Raport poranny Forex
Next EBC działa, akcje drożeją po danych z USA

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Przestworza nie są dla kiwi

Dolar nowozelandzki, potocznie zwany kiwi, w czwartek traci najwięcej na wartości w gronie walut G10 w reakcji na słowa wiceprezesa RBNZ McDermotta, że bank centralny nie rozważa podwyżek stóp procentowych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?

Zachowanie Wall Street wczoraj wieczorem oraz przełożone głosowanie w Kongresie w sprawie Syrii mogą pozwolić na wzrost na otwarciu na giełdach europejskich. Wczorajsze zwyżki na giełdach europejskich nie były może

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane z Niemiec też słabsze

Podobnie jak w przypadku Francji, również w Niemczech oczekiwano lekki zwyżek wstępnych odczytów kwietniowych wskaźników PMI, ale one spadają. W przypadku przemysłu z 52,8 pkt. do 51,9 pkt. (oczekiwano 53

Komentarze rynkowe 0 Comments

EM FX: koniec paniki

Złoty zaczyna dzień umocnieniem, co mnie nie dziwi, gdyż słabość polskiej waluty opierała się na lichych podstawach. Prasa i zagraniczne banki straszą ryzykiem politycznym, które jednak prędko się nie zmaterializuje.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Oczy zwrócone na USA

Wydarzeniem piątku na rynkach finansowych będzie publikacja grudniowych danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Danych, które w naszej opinii postawią przysłowiową kropkę nad i, przesądzając o cięciu QE3 w

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi utrzymanie stabilizacji kwotowań polskiej waluty w zakresie 5-sesyjnej konsolidacji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2182 PLN za euro, 3,1271 PLN wobec dolara

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź