Problemy ze spłatą pożyczki – jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze spłatą pożyczki – jak sobie z nimi radzić?

Pożyczka pozabankowa to świetny sposób na sfinansowanie nagłych wydatków, a dzięki dobraniu oferty właściwej do swoich potrzeb jest to również rozwiązanie bardzo bezpieczne. Jednak podstawowym warunkiem uniknięcia jakichkolwiek komplikacji jest terminowa spłata – niestety problemy ze stabilnością finansową mogą pojawiać się bardzo nagle, wpływając tym samym na możliwość zwrócenia pożyczonych środków w wyznaczonym czasie.

Czy musimy w takiej sytuacji pogodzić się z naliczaniem odsetek i rosnącymi kosztami, z jakimi związana będzie nasza pożyczka? A może mamy inne możliwości, z których możemy skorzystać?

Czym jest spirala zadłużenia?

Jednym z największych zagrożeń związanych z korzystaniem z ofert pożyczkowych jest wpadnięcie w tzw. spiralę zadłużenia – jest to sytuacja, kiedy na spłatę jednej pożyczki, zaciągamy następną, a na jej spłatę kolejną, co prowadzi do ciągłego nakładania się na siebie kolejnych rat i stopniowego wzrastania zadłużenia. Łatwo wtedy stracić kontrolę nad swoimi finansami i znaleźć się w sytuacji, kiedy spłata wszystkich należności jest po prostu niemożliwa.

Kiedy więc jasne stanie się, że zwrócenie całej pożyczki w przewidzianym umową terminie nie jest możliwe, zanim wybór padnie na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, warto poszukać innych możliwości, które pozwolą na uniknięcie problemów, zamiast tylko odkładać je w czasie.

Co jeśli wiemy, że spłata w terminie nie jest możliwa?

Pożyczkodawcy zarabiają na udzielaniu pożyczek – cały ich model biznesowy opiera się więc na odzyskiwaniu przyznanych klientom środków. Nie powinno więc dziwić to, że często oferowane są różnego rodzaju dodatkowe możliwości właśnie dla osób borykających się z problemami finansowymi. Oczywiście to, czy taka opcja będzie dostępna oraz dokładne warunki, na jakich jest przyznawana, ustalane są indywidualnie przez każdą firmę, warto jednak omówić rozwiązania często spotykane w branży, należą do nich:

  • Przedłużenie czasu spłaty: Jeśli oferta zawiera możliwość prolongaty, oznacza to, że w przypadku problemów z dotrzymaniem terminu możliwe jest odłożenie spłaty w czasie. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na konkretne warunki z tym związane, ponieważ w zależności od wybranej firmy opcja ta może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a także oferować różny czas wydłużenia terminu.
  • Refinansowanie pożyczki: Refinansowanie polega na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania, jednak od zwykłej chwilówki różni się tym, że cała pożyczona kwota nie trafia na konto pożyczkobiorcy, a bezpośrednio do pożyczkodawcy w celu spłaty poprzedniej pożyczki. O pożyczkę refinansującą często należy starać się w innej instytucji pożyczkowej, ponieważ wiele firm pozwala klientom na posiadanie tylko jednego aktywnego zobowiązania jednocześnie.
  • Zmiana warunków spłaty: Nie zawsze firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie gotowe możliwości przedłużenia czy refinansowania zobowiązania, preferując bardziej indywidualne podejście do sytuacji swoich klientów. Zachęcają więc do kontaktu w przypadku pojawienia się problemów ze spłatą, by w czasie rozmowy z konsultantem wypracować rozwiązanie korzystne dla obu stron (może polegać na przykład na rozłożeniu spłaty na mniejsze raty).
  • Pożyczka konsolidacyjna: Konsolidacja zadłużenia pozwala na zebranie sumy wszystkich swoich zobowiązań w kwocie jednej pożyczki, której spłata zostanie rozłożona na wygodne i dostosowany do możliwości finansowych pożyczkobiorcy raty.

Zawsze warto zainteresować się kwestią warunków spłaty jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, nawet w przypadkach, kiedy nic nie wskazuje na ewentualne problemy z dotrzymaniem zapisanego w umowie terminu.

Jak unikać problemów ze spłatą?

Wskazane powyżej rozwiązania są oczywiście korzystne i pozwalają na uniknięcie dalszego pogorszenia sytuacji finansowej, jednak jeszcze korzystniejsze jest całkowite uniknięcie takich problemów. Niestety nie wszystkie komplikacje i zdarzenia losowe da się przewidzieć, ryzyko można jednak znacznie ograniczyć, dobierając kwotę pożyczki oraz warunki jej spłaty pod kątem swoich rzeczywistych możliwości.

Previous Inwestycje przedsiębiorstw - PROW wspiera przedsiębiorców
Next Szybka i bezpieczna realizacja zleceń drukarskich w czasie pandemii. Drukarnia internetowa Lobos.promo

Może to Ci się spodoba

Domowe finanse 0 Comments

5 sposobów na obniżenie rachunków za gaz

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. W porównaniu do węgla jest ono dużo czystsze i bezproblemowe, a z kolei w porównaniu do prądu zdecydowanie tańsze. Mimo to nierzadko rachunki za gaz

Finanse osobiste 0 Comments

Rośnie popularność nieruchomości komercyjnych szytych na miarę

Wymagania inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych, przemysłowych i magazynowych są coraz większe. Chociaż coraz więcej jest inwestycji o charakterze spekulacyjnym, czyli budowanym bez podpisanych umów z najemcami, to rośnie też zapotrzebowanie na obiekty

Finanse osobiste 0 Comments

Ubezpieczenia inwestycyjne powoli wracają do łask

Polisy na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi od kilku lat mają złą prasę. Po zmianach prawnych, które nastąpiły przed dwoma laty, i wobec prowadzonych prac nad jeszcze większą ochroną inwestorów, konsumenci wracają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!