Potrącenia z pensji pracowniczej

Każdy pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Powinno być wypłacane w kwocie odpowiedniej do wykonywanych obowiązków oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy może odjąć je z honorarium? Jak to zrobić oraz jak się przed tym uchronić?

Pensja należy się każdemu zatrudnionemu, który właściwie wykonuje swoje powinności, ma do niej całkowite prawo. Są jednak przypadki, w których zakład pracy może obciążyć wynagrodzenie pracownika z określonych powodów. Kodeks pracy jasno ustala jakie to powody.

Najczęściej z pensji ściągane są wszystkie ubezpieczenia, ale to żadne zaskoczenie. Dodatkowo można zająć część honorarium podwładnego z tytuły decyzji egzekucyjnych, alimentacyjnych, kar grzywny, mandatów oraz zaliczek na rzecz zatrudnionego.

Jeśli chodzi o alimenty to pensja może być pomniejszona do 60%. Dodatkowo pracodawca może odliczyć od wynagrodzenia wszystkie dotychczasowe nadpłaty i zaliczki za dni, w których podwładny na przykład zachorował (nie był obecny w pracy).

Istotne jest, aby pracownik miał świadomość, jakie zadłużenia na nim ciążą oraz ile miesięcznie będzie wynosiło jego uszczuplone wynagrodzenie. Trzeba też uświadomić pracownika, że wobec długów i kredytów u pracodawcy, również może otrzymywać niższe wynagrodzenie.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?
Next Kiedy pracownikowi należy się odprawa?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?

Do analizy przestrzegania Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, są upoważnione Społeczne Inspekcje Pracy. W skład takiego zgrupowania wchodzą sami pracownicy, którzy mają obowiązek dopilnować ładu społecznego w zakładzie pracy.

Prawo pracy 0 Comments

Jak wygląda umowa o dzieło?

Obecnie w kraju istnieje przynajmniej kilka metod zawierania współpracy. Wśród wielu dostępnych dużym zainteresowaniem cieszy się umowa o dzieło, która dość często wygrywa z etatem na podstawie umowy o pracę.

Prawo pracy 0 Comments

Czy osoby niepełnoletnie mogą podjąć pracę?

Wiele młodych osób planuje niezobowiązującą lub sezonową pracę, aby dorobić do kieszonkowego. Zwykle nie uzyskali jeszcze pełnoletności i nieustannie pozostają pod opieką rodziców. Czy mogą podjąć pracę w zgodzie z

Pracodawcy rzadko korzystają z możliwości zawierania umów terminowych na dłużej niż 33 miesiące

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, a okres ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy. W obiektywnie uzasadnionych przypadkach są jednak możliwe odstępstwa od

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy pracodawca musi przesunąć nasz urlop?

Pracodawca ma obowiązek pokierowania pracownika na coroczny odpoczynek. Okresy urlopów są zazwyczaj ustalane wcześniej. Co jeśli chcemy zmienić termin wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracobiorca jest zobowiązany do złożenia prośby o

Prawo pracy 0 Comments

Zmiana formy pracy w trakcie zatrudnienia

Telepraca jest to sposób wykonywania pracy, która może odbywać się poza miejscem pracy. Jest to również forma, która stosuje urządzenia komunikacji elektronicznej do kontrolowania wyników pracy osoby zatrudnionej. Warunki wprowadzenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź