Polacy czują się odpowiedzialni za decyzje finansowe – wynika z badania ING

Polacy czują się odpowiedzialni za decyzje finansowe – wynika z badania ING

Czterech na pięciu Polaków interesuje się finansami. Trzech na czterech uważa, że główna odpowiedzialność za decyzje finansowe spoczywa na nich samych – taki obraz Polaków wyłania się z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”.

Polacy interesują się finansami. Tak deklaruje aż czterech na pięciu Polaków (82%), co jest trzecim najwyższym wynikiem wśród trzynastu badanych krajów. Trzy czwarte mieszkańców Polski uważa, że na nich samych ciąży główna odpowiedzialność za decyzje finansowe. Na bank wskazało zaledwie 6% respondentów.

Blisko trzy czwarte mieszkańców Polski deklaruje, że z łatwością kontroluje swoje wydatki (73%). Tylko co piąty Polak przyznaje się, że kupuje coś impulsywnie (22%). To jeden z najniższych wyników wśród badanych krajów. Na zakupach mniej spontaniczni od Polaków są tylko Hiszpanie i Włosi.

Równocześnie z badania wynika, że Polacy nadal są społeczeństwem na dorobku. Ponad dwie trzecie uważa, że największą przeszkodą w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych są niewystarczające zarobki (69%). Mniej niż połowa uważa, że bogaci lepiej zarządzają finansami niż osoby z trudem wiążące koniec z końcem (44%).

Co drugi Polak zgadza się ze stwierdzeniem, że regularnie oszczędza każdego miesiąca, przy czym zdecydowanie popiera je tylko 11% mieszkańców Polski. To jeden z niższych wyników wśród badanych krajów. Polacy nie oszczędzają również na emeryturę. Robi to zaledwie co czwarty Polak (28%) co po Rumunii (26%) jest drugim najniższym wynikiem wśród badanych krajów.

Ta edycja międzynarodowego badania grupy ING przynosi kolejną odsłonę smutnej prawdy, że łatwiej wystawić sobie dobrą cenzurkę, niż na nią zapracować. W wynikach przykuły nasza uwagę liczne deklaracje polskich respondentów, że czują się odpowiedzialni za swoje decyzje finansowe, a także rozsądnie i ostrożnie podchodzą do zakupów. Niestety inne pytania przedstawiły odmienny obraz Polaków – mniej niż w pozostałych krajach zaangażowanych w odkładanie na przyszłość, a w szczególności na poczet przyszłej emerytury. To szczególnie dziwi w obliczu tegorocznych zmian w systemie emerytalnym.

Polacy często deklarowali, że na „dobre decyzje finansowe” ich po prostu nie stać – nawet unikając impulsywnych zakupów, wciąż nie zostaje im wiele do odłożenia na przyszłość. Rzeczywiście, znaczna grupa potwierdziła, że z trudem wiąże koniec z końcem (39%), ale osób, którzy problem w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych widzą w zbyt małych zarobkach było znacznie więcej (69%). Wygląda na to, że przeceniamy swoja zdolność kontrolowania wydatków i racjonalnego podchodzenia do zakupów. Mamy nadzieję, że to przejaw nabrania wiatru w żagle przez gospodarkę po długotrwałym spowolnieniu, a nie powrót do starych nawyków „życia ponad stan” z lat 2007-08 – powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

„Finansowy Barometr ING” to cykliczne badanie realizowane dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS. Badanie zostało zrealizowane w trzynastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Ostatnia edycja badania została przeprowadzona w lutym i marcu 2014 r. Wzięło w niej udział ponad 12 403 respondentów, w tym 980 z Polski.

Wybrane wyniki badania:

Interesujemy się finansami

– Polacy interesują się finansami. Tak twierdzi aż czterech na pięciu Polaków (82%), co jest trzecim najwyższym wynikiem wśród badanych krajów. Najbardziej interesują się sprawami finansowymi Francuzi (89%), najmniej Holendrzy (72%) i Belgowie (71%).
– Trzy czwarte Polaków uważa, że główna odpowiedzialność za decyzje finansowe spoczywa na nich samych (74%).
– Blisko trzy czwarte mieszkańców Polski deklaruje, że z łatwością kontroluje swoje wydatki (73%), a 44% prowadzi szczegółowy budżet.

Ostrożnie wydajemy pieniądze

– Co piąty Polak stale kupuje coś impulsywnie (22%) – to jeden z najniższych wyników wśród badanych krajów. Na zakupach mniej spontaniczni od Polaków są tylko Hiszpanie i Włosi (19%). Na impulsywne zakupy najczęściej wybierają się Brytyjczycy (44%) i Turcy (43%).
– Wśród Polaków kupujących impulsywnie przeważają osoby młode. Robienie spontanicznych zakupów deklaruje co trzecia osoba w wieku 18-24 lat (34%) i tylko co siódma w wieku 45-54 (14%)
– Co piąty Polak (21%) regularnie przekracza stan swojego konta w banku. Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy Rumunii (33%), najbardziej ostrożni są mieszkańcy Luksemburga (15%)

Źle zarządzamy pieniędzmi, bo mamy ich niewiele

– Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że największą przeszkodą w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych są niewystarczające zarobki (69%).
– 44% Polaków uważa, że bogaci lepiej zarządzają finansami niż osoby z trudem wiążące koniec z końcem. Taką opinię najczęściej podzielają Francuzi (59%), najrzadziej Holendrzy (16%).
– Co piąty Polak jako przyczynę nieodpowiedniego zarządzania swoimi finansami podaje brak czasu (21%). To powyżej średniej dla wszystkich badanych krajów (17%).

Oszczędzanie przychodzi nam z trudem

– Co drugi Polak deklaruje, że każdego miesiąca regularnie oszczędza, przy czym zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem tylko 11% mieszkańców Polski. To jeden z niższych wyników wśród badanych krajów. Najwięcej osób regularnie oszczędzających każdego miesiąca mieszka w Luksemburgu (70%), Holandii i Austrii (68%).
– Polacy nie oszczędzają na emeryturę. Robi to zaledwie co czwarty Polak (28%) co po Rumunii (26%) jest drugim najniższym wynikiem wśród badanych krajów. Największą przezornością charakteryzują się Czesi (61%), Belgowie (53%) i Austriacy (52%)

Inne

– Młodzi Polacy potrzebują pomocy w podejmowaniu decyzji finansowych. 29% osób w wieku 18-24 lat korzysta z rad przyjaciela w zakresie racjonalnego wydawania pieniędzy. W przypadku osób powyżej 35 roku życia odsetek ten zmniejsza się do 7%.
– 60% Polaków uważa, że dzisiaj jest trudniej zarządzać finansami niż 10 lat temu. W porównaniu z pozostałymi badanymi krajami w Polsce odnotowano stosunkowo niski odsetek osób uważających, że przejście w kierunku płatności bezgotówkowych utrudnia zarządzanie finansami (40%).

Previous „Seek for Yields” przyczyną spadków na EUR/USD
Next Czy rynek walutowy znów zaczyna kierować się dyferencjałami stóp procentowych?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 1Comments

Ile naprawdę można zaoszczędzić na wymianach walut online?

Podróżujemy, handlujemy z zagranicą, spłacamy kredyty walutowe – krótko mówiąc cały czas obracamy walutami obcymi. Do niedawna byliśmy skazani na korzystanie z tradycyjnych kantorów i banków. Dziś istnieje bardziej korzystna

Finanse osobiste 0 Comments

Finansowy sukces dzieci w rękach rodziców

Jak twierdzi Warren Buffet, to wiek, w którym uruchamiamy pierwszy biznes, ma największy wpływ na sukces w życiu. Finansowa zaradność nie bierze się jednak znikąd – przedsiębiorczym nastolatkiem, a później

Finanse osobiste 0 Comments

Przelewamy pieniądze przy użyciu telefonu

Polskie babcie i dziadkowie nieczęsto korzystają z wysokiej technologii i limitują się do korzystania z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Instytucje finansowe wychodząc im oczekiwaniom naprzeciw, proponują robienie transakcji gotówkowych przy

Finanse osobiste 0 Comments

SkyCash w pociągach Arriva

Arriva RP to piąty przewoźnik kolejowy, który rozpoczął współpracę ze SkyCash – uniwersalnym systemem płatności i usług mobilnych. Od 14 grudnia br. aplikacja SkyCash pozwala kupować bilety na przejazdy pociągami

Konta 1Comments

Zmiana operatora, a konto osobiste

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy to przedmiot, bez którego praktycznie nie ruszamy się z domu. Poza tym już dawno temu telefony przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości –

Finanse osobiste 0 Comments

Coraz wyższe wynagrodzenia w sieciach handlowych

Zdaniem ekspertów rosnące bezrobocie, presja płacowa i niedobory pracowników na rynku pracy spowodują, że zarobki w handlu detalicznym wzrosną w najbliższych latach nawet o jedną trzecią. Świadome tego sieci handlowe regularnie podnoszą wynagrodzenia i oferują

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź