PIT-36L – kiedy wybrać rozliczanie liniowe?

PIT-36L – kiedy wybrać rozliczanie liniowe?

Podatek liniowy jest jedną z dostępnych form opodatkowania dochodów przedsiębiorców. Może z niej skorzystać zarówno podatnik, który samodzielnie prowadzi działalność, jak i podatnicy, którzy są wspólnikami w spółkach niebędących osobą prawną. Na czym polega podatek liniowy, jak go rozliczać i jakie są wady i zalety tego rozwiązania – na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w tekście.

Podatek liniowy

Ustawodawca w Polsce przewidział kilka różnych form opodatkowania dla przedsiębiorców: podatek dochodowy na zasadach ogólnych – skala podatkowa, podatek liniowy, zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Każdy właściciel firmy, zanim rozpocznie działalność, może wybrać dla siebie najkorzystniejszą formę. W przypadku podatku liniowego należy złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, ale nie później niż 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód. Podatek liniowy cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dochody przedsiębiorców, którzy zdecydują się na podatek liniowy, będą opodatkowane jedną stałą stawką 19%. Trzeba jednakże pamiętać, że ta stawka będzie nas obowiązywała niezależnie od wysokości dochodów. Przedsiębiorca, który wybierze tę formę opodatkowania, zobowiązany jest do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR).

PIT -36L – deklaracja podatkowa dla podatku liniowego

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, jako formę opodatkowania składają deklarację przewidzianą dla podatku liniowego PIT-36L. Rozliczenie podatku liniowego jest bardzo proste, w tym zakresie można skorzystać na przykład z darmowego programu PIT-36L. Za rok 2018 podatnicy muszą się rozliczyć do 30 kwietnia 2019 roku. Przedsiębiorcy na podatku liniowym powinni pamiętać, że są zobowiązania do opłacania zaliczek na podatek dochodowy według stawki 19% (miesięcznie lub kwartalnie). Można także skorzystać z uproszczonej formy, wtedy wysokość zaliczki jest stała – niezależna od bieżących dochodów. W tym przypadku wysokość zaliczki będzie wyliczona na podstawie danych historycznych – z zeznań składanych rok lub dwa lata przed danym rokiem podatkowym.

Podatek liniowy – wady i zalety

Nic na świecie nie jest idealne, i taki też jest podatek liniowy. Ma swoje wady i zalety. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć prostotę tego rozwiązania.- sposób wyliczenia podatku jest bardzo łatwy. Przedsiębiorca płaci podatek według jednej stawki podatku, niezależnie od uzyskanego dochodu. Ma także możliwość odliczenia od przychodu z działalności kosztów ich uzyskania. A co istotne, z punktu widzenia wielu osób, jest to, żre dochody opodatkowane liniowo nie będą powodowały podwyższenia stawki podatku innych dochodów przedsiębiorcy, rozliczanych według skali podatkowej. Do istotnych wad tego rozwiązania należy zaliczyć choćby zakaz łączenia dochodów uzyskanych z różnych źródeł, brak możliwości rozliczania się z małżonkiem, możliwość odliczenia w danym roku podatkowym tylko opłaconych składek zdrowotnych, brak możliwości skorzystania z wielu ulg, brak możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej podatek. Trzeba także pamiętać, że podatek liniowy opłaca się szczególnie przedsiębiorcom uzyskującym relatywnie wyższe dochody, ponieważ stawka podatku liniowego (19%) od dochodu w wysokości do 85 528 zł jest wyższa w porównaniu z opodatkowaniem tej samej sumy na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Previous Drukarki LOBOS - oferta sklepu internetowego
Next 4 najważniejsze korzyści płynące z inwestowania na foreksie – dlaczego inwestowanie w waluty może być dla Ciebie opłacalne?

Może to Ci się spodoba

40 proc. kierowniczych stanowisk zajmują kobiety

W Polsce odsetek kobiet na najwyższych, kierowniczych stanowiskach sięga już 40 proc. – pokazały tegoroczne badania Grant Thornton. Choć sytuacja się poprawia, kobietom na rynku pracy wciąż jest trudniej ze

Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł

Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek

Z powodu rekordowo niskiego bezrobocia firmy w Polsce walczą o pracowników

Najniższe od 26 lat bezrobocie, które w największych miastach jest na poziomie błędu statystycznego, powoduje, że pracodawcy coraz bardziej muszą zabiegać o wykształconych i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Rywalizują o nich nie tylko wysokością pensji, lecz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!