Otwarte przestrzenie i funkcjonalność, czyli jak zaczynają mieszkać Polacy

Otwarte przestrzenie i funkcjonalność, czyli jak zaczynają mieszkać Polacy

Nawet w bloku z wielkiej płyty można mieszkać ładnie i nieszablonowo. Polacy coraz częściej korzystają z usług projektantów wnętrz, bo doceniają wagę funkcjonalnego i wygodnego mieszkania. Coraz więcej znaczą naturalne materiały, ale ograniczeniem jest tu cena.

Coraz częściej obserwujemy zmianę w podejściu Polaków do tego, jak ma wyglądać ich mieszkanie. Pierwszą zmianą jest dążenie do otwarcia przestrzeni we wnętrzach. Chodzi o to, by zamiast większej liczby małych pomieszczeń mieć jedną dużą wspólną przestrzeń życiową. To widać nie tylko przy projektowaniu nowych mieszkań czy domów, ale i remontach. Drugim ważnym trendem jest większa odwaga klientów i projektantów w stosowaniu nietypowych materiałów i rozwiązań. Chodzi m.in. o beton architektoniczny, biokominki, czy „zielone ściany”, czyli tzw. wertykalne ogrody.

Według Jakuba Szeląga, architekta z Urzadzamypodklucz.pl, zmiany dotyczą całego rynku, ale najwyraźniej widać je w segmencie mieszkań popularnych. Zasadnicza zmiana zachodzi w głowach kupujących mieszkanie. – Przeciętny klient coraz częściej chce mieć dobrze zaprojektowane wnętrze, które będzie funkcjonalne oraz spójne w stylu. Ogromny wpływ na takie podejście inwestorów mają dostępność oraz ceny ciekawych i nietypowych materiałów i rozwiązań – mówi Jakub Szeląg.

Otwarta kuchnia

Z wymienioną we wstępie zmianą dotyczącą otwierania przestrzeni wiąże się też zmiana podejścia do kuchni, która coraz częściej jest otwarta – to wymaga porządku i dobrej wentylacji, ale przynosi korzyść w postaci optycznie większego mieszkania i szerszych możliwości aranżacji przestrzeni. Na popularności zyskują coraz bardziej niestandardowe rozwiązania, np. bary czy wyspy. – O wyspę pyta bardzo wielu klientów, ale nie wszędzie da się ją zrobić. Wszystko zależy od metrażu oraz kształtu pomieszczenia. Wiadomo, że takie rozwiązanie wymaga nieco więcej przestrzeni niż aneks, który jest usytuowany przy ścianie – wyjaśnia ekspert Urzadzamypodklucz.pl.

W otwartej kuchni większą uwagę przywiązujemy do detali i jakości materiałów, bo przecież taka kuchnia jest widoczna z reprezentacyjnego salonu, a czasami nawet z wejścia. Stąd rośnie popularność materiałów naturalnych, należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie są to rozwiązania tanie, więc ostateczna decyzja często zależy od zasobności portfela właściciela mieszkania. Stąd często pojawiają się blaty laminowane o strukturze drewna lub kamienia.

Zmiany zachodzą jednak nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Dziś stawia się przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność. Pozwala na to np. wanna z parawanem, z której można korzystać jak z prysznica. To kompromis dla osób, które nie mają tyle miejsca, by móc sobie pozwolić na posiadanie wanny i prysznica jednocześnie. Jeśli chodzi o prysznice, to rośnie popularność kabin bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze. To pozwala na budowę prysznica w niestandardowym kształcie i unikalną aranżację łazienki. Spory nacisk stawia się obecnie na funkcjonalność, pożądane jest dużo szafek i półek do przetrzymywania rzeczy.

W pokojach, poza wspomnianym już upodobaniem do przestrzeni, dostrzegalne jest inne podejście do kolorów. – Coraz rzadziej wybierane są intensywne kolory ścian lub innych dużych powierzchni. Zaczynają dominować biel i szarość – zwraca uwagę Jakub Szeląg z Urzadzamypodklucz.pl. Nie znaczy to jednak, że jako społeczeństwo stajemy się szarzy, nijacy i tacy sami. Wręcz przeciwnie. – Takie rozwiązanie pozwala na zdecydowanie więcej fantazji przy doborze dodatków, zarówno pod względem formy jak i koloru. Do szaro-białych ścian pasuje prawie wszystko – dodaje Szeląg.

Wśród niestandardowych elementów coraz częściej pojawia się goła betonowa ściana. Istnieje wiele możliwości kładzenia go i nadawania mu faktury, co przyciąga uwagę i czyni wnętrze nietypowym. Zachowując przy tym szarość wspomnianą wcześniej. Do betonu idealnie pasuje naturalne drewno, które ociepla i scala przestrzeń w spójną całość.

Innym sposobem na urozmaicenie pomieszczenia jest podwieszany sufit. Stosowany często w aneksie kuchennym i (lub) jadalni pozwala na przygotowanie niestandardowego oświetlenia, pomaga też ukryć np. przewody wentylacyjne.

Marcin Krasoń, Home Broker

Previous ZAR najsłabszy od 6,5 roku
Next Obama odwołał recesję, w Polsce kryzys kawowy

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkanie to nie tylko inwestycja

W przetaczających się przez media burzliwych dyskusjach nad racjonalnością i opłacalnością zakupu mieszkania dokonanego przez tysiące polskich rodzin posiłkujących się kredytem walutowym wyjątkowo mało uwagi poświęca się jednej kwestii. Takiej,

Nieruchomości 0 Comments

Polacy uważają, że ceny nieruchomości wzrosną – wynika z badania ING

Co drugi Polak uważa, że w nadchodzących miesiącach ceny nieruchomości wzrosną – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”, badającego opinie konsumentów wobec rynku nieruchomości oraz kredytów mieszkaniowych. Co drugi

Nieruchomości 0 Comments

Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich

Program „Mieszkanie dla młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich. Klienci często decydowali się na mieszkania na obrzeżach miasta, ponieważ więcej inwestycji ulokowanych na przedmieściach spełniała limity dopłat. Województwo Wielkopolskie

Nieruchomości 0 Comments

Jakich mieszkań szukają warszawiacy?

Podaż na warszawskim rynku nieruchomości rośnie z roku na rok, jednak najwyższy popyt niezmiennie jest zauważany w kategorii tych samych mieszkań. Warszawscy single oraz młode małżeństwa poszukują nieruchomości dwupokojowych, zaś

Nieruchomości 0 Comments

Kiedy eksmisja to konieczność?

Skutkiem eksmisji jest usunięcie niechcianych lokatorów, którzy zasiedlają lokal lub całą nieruchomość. Aby jednak tego dokonać trzeba mieć silne argumenty i przedstawić je w pozwie. Jak powinno się pisać pozwy

Nieruchomości 0 Comments

Padł rekord na rynku luksusowych nieruchomości

Z raportu Christie’s International wynika, że w 2014 roku najwięcej za nieruchomość zapłacono na francuskim lazurowym wybrzeżu (Cote d’Azur), gdzie stopę kwadratową luksusowej rezydencji wyceniono na 22 577 dolarów. Mało?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź