Opłata za wymianę waluty: jak ją policzyć?

Opłata za wymianę waluty: jak ją policzyć?

Bywa kosztowna. Zmienna. A dla niewprawnego oka – niezauważalna. Klienci uważają ją za jedną z najbardziej nieczytelnych opłat. Tylko w Wielkiej Brytanii w ciągu roku przepłaca się 21 milionów funtów przez zawyżone opłaty za wymianę waluty. Jak samemu obliczyć ile wynosi jej koszt?

Spread walutowy  

Jednym z głównych kosztów przy wymianie waluty jest spread walutowy. Jest on bezpośrednio wliczany do kursów walut. Dlatego, aby poznać jego zakres, trzeba wykonać kilka obliczeń. Bardzo często spread jest jedynym zyskiem, jaki czerpią operatorzy walutowi ze swojej usługi. Kształtować mogą go dowolnie. Ale dla klienta najważniejsze jest, aby spread był jak najwęższy, bo wtedy za wymianę waluty płaci mniej.

Jak obliczyć spread?

Aby obliczyć spread walutowy, trzeba znać  kurs kupna danej waluty, kurs sprzedaży oraz kurs rynkowy. Powiedzmy, że chcemy obliczyć spread dla waluty euro. Zgodnie z kursami walut w kantoronline.pl w chwili pisania tego artykułu kurs kupna EUR/PLN to 4,1561, kurs sprzedaży 4,1826, a kurs rynkowy 4,1687. Pierwszym krokiem jest odjęcie od kursu sprzedaży kursu kupna tej waluty. Otrzymany wynik to 0,0265.

Spread – ile to procent?

Wynik musimy teraz zamienić na grosze, zgodnie z założeniem, że 100 pipsów to 1 grosz. Tak więc, spread dla EUR/PLN wyniósł niecałe 3 grosze. Następnie obliczamy jaka jest to procentowa wartość z kursu rynkowego tej waluty. W rezultacie powinniśmy otrzymać 0,64% – taka jest dokładna wysokość spreadu naliczanego w kantoronline.pl dla pary EUR/PLN.

Odpowiedni czas, odpowiedni operator

Wpływ na rentowność transakcji walutowej ma zarówno czas, w jakim dokonujemy wymiany, jak i odpowiednio tani operator walutowy. Ile wynoszą średnio spready w kantorach stacjonarnych, bankach i kantorach online? Według badań kurencja.com spready dla czterech najpopularniejszych walut, czyli EUR, USD, CHF i GBP w bankach wynoszą 4,16 – 7,4%, w kantorach stacjonarnych 1,88 – 2,5%, natomiast w kantorach internetowych poniżej 1%.

Najtaniej jest w kantorach online

Zgłębiając kwestię opłat za wymianę waluty okazuje się, że najdroższego przewalutowania dokonamy w banku. O wiele lepiej pod tym kątem wypadają kantory internetowe oraz stacjonarne. Choć przejście ze spreadu 3-groszowego do 10-groszowego wydaje się niewielką różnicą, jego wpływ na rentowność transakcji jest ogromny. Zwłaszcza jeśli chcemy kupić bądź sprzedać większą ilość jednostek walutowych.

Podsumowując

W aspekcie spreadów walutowych należy pamiętać, że ich wartość nie jest stała. Mogą zmieniać się w zależności od informacji o napływających danych ekonomicznych oraz trendów rynkowych. Spready rozszerzane są również poza godzinami pracy banków czy kantorów internetowych oraz w weekendy, kiedy rynek jest zamknięty. Aby znać aktualną stawkę spreadu walutowego nie ma innego wyjścia –  trzeba ją na bieżąco liczyć. Mamy nadzieję, że z naszym krótkim przewodnikiem będzie to łatwiejsze. Przeczytaj także: dlaczego w Polsce jest coraz mniej bankomatów.

Previous Kierowcy muszą liczyć się z podwyżkami cen OC
Next Pilne wydatki? Pożyczaj online!

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej można mówić w stosunku do pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne wymogi, które trzeba

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać dodatek kombatancki?

Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w represjach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Kiedy wydaje się dodatki?

Nieruchomości 0 Comments

Rynek mieszkaniowy kwitnie. Deweloperzy nie przestają inwestować

Boom mieszkaniowy trwa. Od stycznia do maja deweloperzy oddali do użytku mniej więcej tyle samo mieszkań, ile przed rokiem. Jednak uzyskali pozwolenia na budowę o ponad 50 proc. więcej lokali niż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!