Opłata za wymianę waluty: jak ją policzyć?

Opłata za wymianę waluty: jak ją policzyć?

Bywa kosztowna. Zmienna. A dla niewprawnego oka – niezauważalna. Klienci uważają ją za jedną z najbardziej nieczytelnych opłat. Tylko w Wielkiej Brytanii w ciągu roku przepłaca się 21 milionów funtów przez zawyżone opłaty za wymianę waluty. Jak samemu obliczyć ile wynosi jej koszt?

Spread walutowy  

Jednym z głównych kosztów przy wymianie waluty jest spread walutowy. Jest on bezpośrednio wliczany do kursów walut. Dlatego, aby poznać jego zakres, trzeba wykonać kilka obliczeń. Bardzo często spread jest jedynym zyskiem, jaki czerpią operatorzy walutowi ze swojej usługi. Kształtować mogą go dowolnie. Ale dla klienta najważniejsze jest, aby spread był jak najwęższy, bo wtedy za wymianę waluty płaci mniej.

Jak obliczyć spread?

Aby obliczyć spread walutowy, trzeba znać  kurs kupna danej waluty, kurs sprzedaży oraz kurs rynkowy. Powiedzmy, że chcemy obliczyć spread dla waluty euro. Zgodnie z kursami walut w kantoronline.pl w chwili pisania tego artykułu kurs kupna EUR/PLN to 4,1561, kurs sprzedaży 4,1826, a kurs rynkowy 4,1687. Pierwszym krokiem jest odjęcie od kursu sprzedaży kursu kupna tej waluty. Otrzymany wynik to 0,0265.

Spread – ile to procent?

Wynik musimy teraz zamienić na grosze, zgodnie z założeniem, że 100 pipsów to 1 grosz. Tak więc, spread dla EUR/PLN wyniósł niecałe 3 grosze. Następnie obliczamy jaka jest to procentowa wartość z kursu rynkowego tej waluty. W rezultacie powinniśmy otrzymać 0,64% – taka jest dokładna wysokość spreadu naliczanego w kantoronline.pl dla pary EUR/PLN.

Odpowiedni czas, odpowiedni operator

Wpływ na rentowność transakcji walutowej ma zarówno czas, w jakim dokonujemy wymiany, jak i odpowiednio tani operator walutowy. Ile wynoszą średnio spready w kantorach stacjonarnych, bankach i kantorach online? Według badań kurencja.com spready dla czterech najpopularniejszych walut, czyli EUR, USD, CHF i GBP w bankach wynoszą 4,16 – 7,4%, w kantorach stacjonarnych 1,88 – 2,5%, natomiast w kantorach internetowych poniżej 1%.

Najtaniej jest w kantorach online

Zgłębiając kwestię opłat za wymianę waluty okazuje się, że najdroższego przewalutowania dokonamy w banku. O wiele lepiej pod tym kątem wypadają kantory internetowe oraz stacjonarne. Choć przejście ze spreadu 3-groszowego do 10-groszowego wydaje się niewielką różnicą, jego wpływ na rentowność transakcji jest ogromny. Zwłaszcza jeśli chcemy kupić bądź sprzedać większą ilość jednostek walutowych.

Podsumowując

W aspekcie spreadów walutowych należy pamiętać, że ich wartość nie jest stała. Mogą zmieniać się w zależności od informacji o napływających danych ekonomicznych oraz trendów rynkowych. Spready rozszerzane są również poza godzinami pracy banków czy kantorów internetowych oraz w weekendy, kiedy rynek jest zamknięty. Aby znać aktualną stawkę spreadu walutowego nie ma innego wyjścia –  trzeba ją na bieżąco liczyć. Mamy nadzieję, że z naszym krótkim przewodnikiem będzie to łatwiejsze. Przeczytaj także: dlaczego w Polsce jest coraz mniej bankomatów.

Previous Kierowcy muszą liczyć się z podwyżkami cen OC
Next Pilne wydatki? Pożyczaj online!

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Na popularności zyskuje budownictwo modułowe

Budownictwo modułowe nie jest już symbolem architektury tymczasowej. Tą metodą można budować zarówno domy mieszkalne, hotele, budynki komunalne i placówki edukacyjne. Co istotne – dużo taniej i szybciej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Do

Finanse osobiste 0 Comments

Rozsądne pożyczanie w kilku krokach

W momencie kiedy bardzo potrzebujemy pieniędzy, a nie chcemy lub możemy skorzystać z oferty banku, pozostają nam firmy pożyczkowe oferujące szybkie pożyczki – chwilówki. Wbrew obiegowym opiniom, korzystanie z nich

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy nie chcą czekać na przelew – a banki liczą zyski

Blue Media podsumowała wyniki Systemu Płatności BlueCash (SPBC) za rok 2014 Polacy coraz częściej korzystają z przelewów natychmiastowych. W roku 2014 tylko za pośrednictwem najpopularniejszego w Polsce systemu płatności natychmiastowych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!