Odszkodowanie za wypadek w pracy w UK — kiedy i ile nam przysługuje?

Odszkodowanie za wypadek w pracy w UK — kiedy i ile nam przysługuje?

W Wielkiej Brytanii pracodawcy są prawnie odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pracowników. Wszystkie firmy muszą przestrzegać rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia, a także posiadać ubezpieczenie.

Dlatego, jeśli dojdzie do wypadku, możemy ubiegać o odszkodowanie, zwracając się bezpośrednio do ubezpieczyciela naszego pracodawcy lub poprzez firmę odszkodowawczą, która będzie nas reprezentować.

Kiedy przysługuje nam odszkodowanie?

W pracy może dojść do przeróżnych wypadków. Są one niestety dosyć częste, w końcu praca czasem bywa jak drugi dom. Jeśli czujemy, że ulegliśmy wypadkowi z powodu jakiegoś zaniedbania lub niesprawiedliwości, złóżmy wniosek o odszkodowanie. Rekompensata zostanie wypłacona od ubezpieczyciela pracodawcy.

Aby dowieźć jednak winy pracodawcy za poniesione obrażenia, trzeba zebrać odpowiednie argumenty. Wypadek nie może być naszą winą, chyba że o jakimś ryzyku nie zostaliśmy poinformowani przez pracodawcę (na przykład nie przeszliśmy odpowiedniego szkolenia pracowniczego). Choć i od tego bywają wyjątki. Pracodawca lub współpracownik mógł na przykład sprowokować nas do wypadku. Oczywiście ogólne nieprzestrzeganie rozporządzeń o zdrowiu i bezpieczeństwie przez kogokolwiek w pracy jest powodem do złożenia wniosku o odszkodowanie. Aby mieć pewność, że w naszej sytuacji przysługuje nam rekompensata finansowa, najlepiej zwrócić się o pomoc do firmy odszkodowawczej. Tam już na pierwszym spotkaniu powinniśmy otrzymać informację, czy gra jest warta świeczki.

Za co można uzyskać odszkodowanie?

Przede wszystkim o odszkodowanie można ubiegać się, jeśli poślizgnęliśmy się, upadliśmy czy potknęliśmy. Wysokość odszkodowania będzie zależeć od okoliczności i konsekwencji (głównie zdrowotnych, ale nie tylko) wypadku. Jeśli nasze zdrowie ucierpiało z powodu niebezpiecznych praktyk i procedur w miejscu pracy lub z powodu wadliwego ekwipunku (a nawet jego braku), powinniśmy uzyskać za to rekompensatę. Narażenie na pracę przy niebezpiecznych maszynach czy toksycznych substancjach również jest brane pod uwagę. Oprócz tego firma jest ubezpieczona od różnych niespodziewanych wypadków, na przykład, jeśli coś na nas spadło czy ktoś dopuścił się na nas napaści w miejscu pracy.

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie za wypadek w pracy w UK może sięgać bardzo różnych kwot. Dużo zależy od konsekwencji wypadku. Jeśli konieczne było opuszczenie pracy, powinniśmy otrzymać zwrot wypłaty. Oczywistą sprawą są koszty leczenia, opieki medycznej, recept, rehabilitacji, dojazdów i parkingów pod kliniką, i tak dalej. Każdy najmniejszy wydatek może zostać zrekompensowany, dlatego warto zbierać za wszystko rachunki.

Główną częścią odszkodowania jest jednak wycena naszych urazów. Na przykład za niegroźny uraz głowy można uzyskać do 10 tysięcy funtów, ale już za uszkodzenie mózgu można otrzymać nawet ćwierć miliona funtów. Złamanie nosa wymagające operacji wyceniane jest średnio na 3-4 tysiące funtów. Natomiast za złamanie nogi, nawet nieniosące za sobą większych konsekwencji w perspektywie dalszego życia, można już uzyskać nawet 20 tysięcy funtów. Ogółem każdy przypadek jest inny i najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się odszkodowaniami na co dzień, aby móc wskazać najbardziej prawdopodobną wysokość rekompensaty.

 

Previous Rodzaje pożyczek pozabankowych — jak wybrać tę najlepszą?
Next Czym się kierować przy wyborze leasingu dla firmy?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 0 Comments

Czym charakteryzuje się praca Rzecznika Ubezpieczonych?

Posada Rzecznika Ubezpieczonych powstała, żeby bronić interesów pokrzywdzonych oraz udzielać wsparcia w przypadkach trudnych i teoretycznie bez wyjścia. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na Rzeczniku? Kto może zwrócić się do niego

Ubezpieczenia 0 Comments

Nie bądź jeleń, ubezpiecz auto

Jazda urokliwą leśną trasą może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jednak, jako kierowcy, musimy pamiętać, że nagłe wtargnięcie na drogę dzika, sarny lub łosia to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i

Finanse osobiste 0 Comments

Ubezpieczenie OC firmy

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców są istotnym instrumentem w sferze zarządzania ryzykiem firmy. Główną rolę odgrywa oczywiście czynnik kompensacji strat. Niezauważane pozostają inne funkcje ubezpieczenia takie jak prewencja, czy zwiększenie konkurencyjności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!